Ercümen’den Türkiye rekoru, Rüstem Derin’den 3 zer madalya

Antalya’nın Takım ilçesinde Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu vasıtasıyla düzenlenen Türkiye Erkin Plonjon Açıksu/Outdoor Şampiyonası’nda milli sportmen Zirve Ercümen, çakılı vakar çift tırtıl (CWT-BF) kategorisinde kendisine ilişkin olan 77 metrelik Türkiye rekorunu, 78 metreye çıkardı.

Takım’ta yapılan Türkiye Başıboş Dalış Açıksu/Outdoor Şampiyonası’nın üçüncü gününde çakılı ciddilik koşa palet dalında dalışlar yapıldı. Yarışmalara 10’u eş, 22 sportmen katıldı. Çakılı ciddilik koşa palet nazik kadınlar dalında birinciliği 78 metreye tarz Spor Makat SK’den Şahika Ercümen kazandı. Elan önce 77 metrelik dalışıyla Türkiye rekorunun sahibi olan Ercümen, yeni rekor kırdı. Bu dalda ikinciliği 60 metre ile Çanakkale SK’den Mısır Yasemini Ulucan, üçüncülüğü bile 53 metre ile Ana Deniz Su Sporları Kulübü’nden Tepke Yiğitlik kazandı.

Sabit ciddiyet koşa palet iri rical kategorisinde birinciliği 76 metre ile Çanakkale SK’den İstanbul Akvaryum sporcusu Rüstem Dip elde etti. Dip, şampiyonanın 3 gününde üstelik kazandığı birinciliklerle, üç değerli madalyanın sahibi oldu. İkinciliği 70 metre ile ODTÜ SK’den Serhan Yerey, üçüncülüğü birlikte 56 metre ile Neptun SK’den Kişi Caner Urman elde etti.Genç kadınlarda 33 metre ile Neptun SK’den Berivan Şevval Arazi, genç erkeklerde 33 metre ile Neptun SK’den Birey Yurter birinci oldu. Master kadınlarda 24 metre ile Birgül Erken, erkeklerde ise 53 metre ile Birol Özbek birincilik elde etti.Şampiyonada kadınlarda Doruk Ercümen, biri Türkiye rekoru girmek için üç zer madalya kazandı. Erkeklerde ise İstanbul Akvaryum’un desteklediği Rüstem Koyu biri Türkiye rekoru doğmak için üç değerli madalyanın sahibi oldu. Master kadınlarda Birgül Erken, master erkeklerde bile Birol Özbek, üçer kızıl madalya aldı.

Şampiyona erte paletsiz sabit vakar (CNF) kategorisindeki yarışmaların peşi sıra sona erecek.

Share: