Engelliler ile aileleri İstanbul, Bursa ve Çanakkale’yi gezdi

Bulutsuz Hayat Spor Müzakere ve Ekin Derneği (EYSAD), İçişleri Bakanlığınca desteklenen “Kimseyi Geride Tevdi, Engelleri Geride Bırak” projeleri kapsamında hars turu düzenledi. Tur kapsamında Ankara’dan yola sâdır takım Bursa, Çanakkale ve İstanbul’u gezinme fırsatı buldu.

EYSAD Başkanı Su Balcı ve Kombinezon Sorumlusu Ruşen Menekşe öncülüğünde daha evvel evinden dışarı çıkamamış ve Çanakkale’yi on paralık görmemiş mânialı ve aileleri seçildi.

“Ecdadımızla Aramızda Engel Yok” sloganıyla Ankara’dan yola sâdır özel kol, proje kapsamında ilk kendisine Bursa’da 2. Gaye Külliyesi ve Sultan Türbeleri’ni ziyaret etti.

Ardından Tophane Parkında Osman Gazi ve Orhan Gazi Türbelerini mülakat fail kadro, Fetih Panoramasını gezdi.

Tarihi Celil Camiyi müzakere edip Çanakkale’ye güzeşte EYSAD, tarihi Gelibolu Yarımadası’na ulaştı.

Şehitlikte can anlar kıvrak ziyaretçiler Şüheda Abidesi, 1915 Hilal’i Ahmer Hastanesi Canlandırma Alanı, 57. Piyon Alayı Şehitliği ve Conkbayırı bölgesini gezip yetkililerden hikmet aldı.

Çanakkale’deki ziyaretin arkası sıra İstanbul’a vasıl kadro burada Sultanahmet Camii ve Ayasofya’yı ziyaret etme fırsatı buldu arkası sıra bire bir geçit turu ile çıktıkları firez turunu tamamladı.

EYSAD Başkanı Su Balcı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kendisinin üstelik engelli benzeri fert olduğunu Çanakkale’yi yıllar evvel görmeyi çok istediğini, turistik bir turla buraya karışmak istediği tam büyük aynı engelle karşılaştığını belirtti.

Balcı, “Tur yetkilileri aracılığıyla, cevelan akışına kadem uyduramayacağım ve onları yavaşlatacağım söylenerek akseptans görmemiştim. Çokça üzülmüştüm. O devir kafama koydum, benzeri çağ kendim dahil Çanakkale’ye sakat kardeşlerimi bizzat ego getireceğim diye niteleyerek.Ve yıllar geçti şu an ego bir STK kurdum ve kurduğum derneğin başkanı olarak o hayalini kurduğum organizasyonu gerçekleştiriyorum. Kemiksiz Yaşam Spor Müzakere ve Kültür Derneği ailesi olarak, bedenî mânialı, kör, down sendromlu, otizmli ve zihnî engelliden oluşan 50 şahsiyet bir grubu Çanakkale’ye getirdik. Bunun mutluluğunu ve gururunu yaşıyoruz. ve diyoruz ki ecdadımızla aramızda bariyer namevcut.” diye konuştu.

Share: