Emlakçılar Odası Başkanından fahiş icar isyanı: “Vicdansızlar, Mersin’de karı kiraları 2-3 itmam arttı”

Yer Sarsıntısı bölgesindeki illere genişlik andıran konumda bulunan Mersin, hem yaralılar hem bile yıkıcı etkiden kurtulan binlerce depremzedeye de aguş açtı. Resmi kurumlar ve belediyelerin yanı sıra birçok Mersinli ve sivil cemiyet kuruluşu üstelik Sazak’e gelen on binlerce depremzedenin tahaffuz sorununu fasletmek amacıyla canla başla çalışıyor.

KİRA BEDELLERİ 20 BİN LİRAYA KADAR ÇIKTI

Ancak, depremzedelerin çaresizliğinden yararlanmaya müteharrik bazen eş sahipleri, bu acıyı fırsata yüklemek üzere anında harekete geçti. Depremzedeler, 10-15 bin, ayrıca 20 bin teklik kira bedellerini görünce şaşkınlıklarını gizleyemedi.

“NAZIK BİR FAHİŞ FİYAT UYGULADILAR”

Mersin Emlakçılar Odası Başkanı Mehmet Sinan Canpolat, fahiş kiralara aksülamel gösterdi. “Kıtipiyoz içimiz komple” diyerek söze başlayan Canpolat, depremin olduğu evvel günden bu yana Sazak’e aheste tıpkısı barhana olduğunu söyledi. İyi oruçlu mülk sahiplerini arılama ettiğini belirten Canpolat, “Ama burada art oruçlu, oportünist dünyalık sahipleri, 5 bin teklik daireyi 7-8 bin liraya, 7-8 bin lira daireyi 10-15 bin liraya çıkardılar. Büyük bire bir fahiş eşit uyguladılar. Ben bu açıklamayı yaparken üzülüyorum; canını enkazın altından zor kurtaran depremzede kardeşlerimizi tığ burada efdal fiyatlarla öldürmeye çalışıyoruz” dedi.

“TAKİPÇİSİ OLUYORUZ”

Çekmece üyesi meslektaşlarının, yaptıkları çağrılara kulak vererek depremzedelerden yarkurul ücreti almadıklarını, aile sahiplerine üstelik bir maaş kira bedelini almaları konusunda telkinde bulunduklarını vurgulayan Canpolat, “Tabi bütünü hakeza yapıyor demem doğru imkânsız. İyi oruçlu, aktöre sahibi, vicdan sahibi hem meslektaşlarımız hem mülk sahiplerimiz lazım kolaylığı sağlıyor. Müeyyide noktasında bile sürekli içtimai medyadan ve internet sitemizden duyurularımız var. Odamıza, yaşanan sorunlarla ait şikayette bulunmaları noktasında Tecim İl Müdürlüğümüze, Ticaret Bakanlığımıza, Maliye Bakanlığımıza suç duyurusunda bulunup takipçisi oluyoruz” diyerek konuştu.

“BİZ BIRLIKTE ŞAŞIRDIK”

Pandemi ile beraber Sazak’e aynı kafile başladığını, akabinde Akkuyu Çekirdeksel Santrali inşaatının başlamasıyla 3 bin dirilik olan Rus işçi sayısının 30 binlere çıktığını kaydeden Canpolat, “Akabinde Rusya- Ukrayna savaşından kaçan Ukraynalıların bile toprak kayması söz konusu oldu. Şu dakika birlikte depremden kaynaklı Mersin Ağacı’e Kahramanmaraş’tan, Adıyaman’dan, Hatay’dan, Antakya’dan 200-250 bin depremzede kardeşimiz geldi. Uzanım hakeza olunca Sazak’bile kirası 3 bin teklik olan 1+1 daireler şu zaman 10 bin liraya; 5-6 bin lira olan 2+1 daireler 12-13 bin liraya; 8-10 bin teklik olan 3+1 daireler 15-20 bin liraya kadar tırmandı. Haddinden Fazla üzülüyorum; bu kiralarla nasıl çıban edeceğimizi biz dahi şaşırdık” ifadelerini kullandı.

“HANE STOKU ERİDİ”

Mersin Ağacı’in ev varlığının bu dokunaklı barhana karşısında mikro kalacağına birlikte dikkat çeken Canpolat, “İki-üç sene önce yüzde 30-40’a varan tıpkı ev stoku vardı Sazak’birlikte ama çekirdeksel santralci ve Moskof-Ukrayna savaşıyla beraber bu yığılım eridi. Mevrut toprak kayması karşılayacak ev stokumuzun olduğunu düşünmüyorum. Amma mevrut depremzedelerin hepsinin burada akrabaları var; bir üstelik ara haddinden fazla mail. Depremzedelerin en mail barhana edecekleri el Mersin. İnanın bunu zor başaracağız. Açıklamaktan dilimde tüy bitti, kestirmece 7-8 yıldır 1/1000 ve 1/5000’lik imar planlarının hayata geçmeyişi var. Lütfen, aynı zaman evvel bu mamure planları hayata geçsin, kent imara açılsın, bire bir dakika evvel konut üretilsin; hem depremzede kardeşimizin hem normal vatandaşımızın ihtiyacı karşılansın. Sunu ve rica dengelensin, fırsatçıların önü kesilsin” şeklinde konuştu.

“DEPREMZEDELERİMİZ DAHI BİZE ULAŞSINLAR”

Emlakçılar adına depremzedelere evlerini, ofislerini açtıklarını belirten Canpolat, beher ofisin 3-4 kiralık daire verdiğini ve hizmet bedeli almadığını söyledi. Depremzedelere fahiş kiralarla karşılaştıklarında yapmaları gerekenlerle ilgili dahi bilgelik veren Canpolat, “Odamıza, Ticaret İl Müdürlüğüne, Ticaret Bakanlığının ihbar hattına, Maliye Bakanlığına başvursun. Az Buçuk halk vicdan olması geçişsiz. Alışılmadık günler yaşıyoruz. Az Buçuk dahi dünyalık sahiplerimizin duygudaşlık yapmaları lazım. Empati çok heybetli. Şayet bir kayırıcı ahlak ve vicdan sahibi ise düşünün kim Kahramanmaraş’taki, Adıyaman’daki sarsıntı Sazak’birlikte oldu ve tıpkısı durumda tığ varız; bize bu yapılsa acep biz bunu kabul kadir miyiz? Lütfen empati kursunlar. Depremzedelerimiz birlikte bize ulaşsınlar. Tığ elimizden mevrut desteği, katkıyı sağlamaya hazırız” dedi.

Share: