Elbistan Besi OSB’nin ümran planında sona gelindi

Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde kocabaş hayvancılıkla ekincilik sektöründe 500 milyon teklik melfuf değer üretecek Tarıma Dayalı Besi İhtisas Kombinasyon Uran Bölgesi’nin (TDİOSB) mamure planında sona gelindi.

İlçeye sınırlanmış Doğan Mahallesi’ndeki 2 bin 800 dönümlük alan üzerinde kurulacak Elbistan Tarıma Dair Besi İhtisas OSB’da 50 büyükbaş kapasiteli 11 adet, 100 büyükbaşlık 23 nüsha, 200 büyükbaş kapasiteli 29 adet ve 250 kocabaş kapasiteli 68 adet tutmak için 300’den çok pres vadi alacak. 500 başlık cilt kombina tesisi, biyogaz üretim tesisi, ağızotu istihsal fabrikası, kap ve sakatat dolay el işi tesisi, cilt kombinasında oluşan boynuz, tırnak, paça ve kemiklerin bertarafı amacıyla rendering tesisi, yönetimsel binalar, içtimai ihtiyaçların karşılanması için cami, kafeterya, yemekhane, dinlenme salonu, dezenfeksiyon ünitesi, efsanevi araştırı ve sevk arama merkezi düzlük matlup. Elbistan TDİOSB’nin işletmelerinde, ağızotu fabrikası, biyogaz tesisi, atıksu tasfiye tesisi, yönetsel ve içtimai birimlerde, güvenlik gibi birimlerde yaklaşık 5 bin emanet istidam edilecek. 14 MW gücündeki gübre gazı tesisinin beraberinde işletmelerin çatısı üstelik güneşten hayatiyet üretimine makul namına yapılacak.

60 bin büyükbaş hayvanın, etinden tırnağı ve derisinden gübresine büyüklüğünde gelişigüzel şeyinin değerlendirileceği Elbistan Besi OSB’nin müteşebbis heyet toplantısı Elbistan Kaymakamı Hasan Hüseyin Vural’ın başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıda Elbistan Besi OSB’nin yatırıma hazırlık süreciyle ilişkin yemek yapıldı.

Sunum sonrasında yorum özne Elbistan Kaymakamı ve Besi OSB Girişimci Astronomi Başkanı Hasan Hüseyin Vural, nahiye açısından şişman ehemmiyet arz fail bu projeyi hayata geçirme noktasında kararlılıkla düzentileme bitmeme ettiklerini söyledi.

Besi OSB’nin, kentteki ekincilik ve hayvancılık özelinden birçok sektörü harekete geçirecek bire bir soylu erki döngü oluşturacağını dile getiren Kaymakam Vural, kebir tıpkı aşamaya gelindiğini anlattı.

Ilçebay Vural, Besi OSB’nin site amacıyla özel ve ince ayrımsız ekosistem olacağına meni ederek, “Bu yapıyı ilçemize vermek amacıyla süreci yer çabuk şekilde götürme gayretindeyiz. Yapılış protokolü Ekincilik ve Orman Bakanlığımızca onaylanmıştı. Müteşebbis heyet toplantımızı gerçekleştirdik. Bundan ahir süreçte izlenecek defa haritamızı belirledik. Şehrimize en kısa sürede bu yapıyı vermek için elimizden gelenin yeryüzü iyisini yapacağız” şeklinde konuştu.

Elbistan Belediye Reisi Mehmet Gürbüz ise, Tarıma Dair Besi İhtisas Tevhit Endüstri Bölgesi’nin yaklaşık 5 bin şahsiyet istihdam oluşturacağına dikkati çekti.

‘Gelişen, büyüyen ve üreten Elbistan hedefimize adım adım ilerliyoruz’ diyen Komutan Yavuz, “Elbistan’ın bildirme nazik sorunlarından benzeri tanesi istihdam olarak önümüzde duruyor. İstihdam sorunun çözülmesiyle ait gösterilmesi müstelzim sunma heybetli ceht organize sanayi bölgelerimizin aceleten envestisman alması ve bu yatırımın üstelik ihracata dönmesiyle bu arada hem site hem de ülke ekonomisine değer üretmesidir. Bu vesileyle bu projeyi haddinden fazla önemsiyoruz. Elbistan Tarıma Dayalı İhtisas Besi OSB’mizin bayındırlık planı sürecinde son aşamaya gelindi. Nezaret vasıtasıyla jeolojik muayene raporu inceleniyor. ve bu incelemenin ardından de 15 gün tıpkı sürede mamure planı doğru olacak” bilgilerini aktardı.

Tahsis çalışmaları tamamlandıktan sonradan tapu ahit işlemlerinin yapılacağını bildiren Komutan Gürbüz, ” Projenin, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı eliyle envestisman programına alınması üzere vacip karar alındı. Güdük ahit içerisinde bakanlığa gönderilecek. İnşallah, bu süreçleri bitirip yöre başvuruları almayı planlıyoruz. Şehrimizi kalkındırma, izam ve ihya yönündeki kararlılığımızı benzer çalışmalarla üstelik bitmeme ettireceğiz” ifadelerini kullandı.

Elbistan Ticaret ve Endüstri Odası Başkanı Mustafa Paksoy bile, projenin Elbistan etini bir marka haline getireceğine değindi. – KAHRAMANMARAŞ

Share: