Ekvatorlu darülfünun öğrencisi Bayburt soğuğu ve karlı havası karşısında şaşırdı

Kar yağışının hareketli olduğu, Sibirya soğuklarının iyiden iyiye hissedildiği Bayburt’ta kar bolluğu yaşanıyor. Tün başlayan kar yağışıyla alay malay Bayburt yeniden beyaza büründü. Çekicilik sıcaklığının zaman normallerinin üzerinde seyretmesi vatandaşlarda yağışsızlık endişesine sebep olurken, aralıklarla yağan ve meydan saha 30 santimetreyi bulan kar, yüzleri güldürdü. Yağan karın buzlanması sonucunda ise akşam saatlerinde hava sıcaklığı nakıs 15 dereceye kadar düştü, araçların camları bile buz tuttu.

Bayburt Üniversitesi, İktisadi ve İdari Ulum Fakültesi, Siyaset Bilimi ve Amme Idaresi bölümü Türkçe tedarik sınıfı Öğrencisi olan Afrika kökenli Jacinto Osa Ndong Nchama isimli öğrenci ise kar manzarası karşısında hayretliğini gizleyemedi. Tropikal iklime erbap olan ve yalın ortalaması 26 mertebe civarlarında olan Eşlek Ginesi vatandaşı olan Nchama, gelgel sıcaklığının sıfırın altına düştüğü Bayburt’ta it canlı şita şartlarına ve soğuğa alışmaya çalışıyor. Darülfünun öğrenimi çalmak için Bayburt’un yolunu tutan Nchama, ilk kez soğukla 5 aydır bulunduğu Bayburt’ta tanıştığını belirterek, ülkesi Ekvator Ginesi’nde sevimsiz havaların yaşanmadığını söyledi. Tropikal iklimli Ekvator Ginesi’nin çokça sıcak olduğunu bildiren Nchama, Bayburt’un çok sevimsiz olduğunu kaydederek, Bayburt’ta yaşamakta yük çektiğini vurguladı. “Bayburt çokça itici, Eşlek’üstelik antipatik namevcut” diye konuşan Nchama, “Bayburt’ta öğrenciyim, 5 aydır buradayım. Bayburt haddinden fazla antipatik olduğu için alışmaya çalışıyorum. Eşlek haddinden fazla hamam, orada yunak çokça aşkın, burası buz gibi” sözlerini kullandı.

Bayburtlu Serhat Pekmezci isimli tüvana, Bayburt’a kar yağdığını duyunca dinlence için gittiği Trabzon’dan apar topar geldiğini ifade ederek, karlı havanın keyfini Kocaeli’de öğrenci olan ve sömestr tatili için memleketi Bayburt’a mevrut arkadaşı Müstakil Demir ile dostça yazar, gezerek çıkardı. Memleketine kar hasretiyle geldiğini vurgulayan Pekmezci, “Çok şükür Bayburt’a kar yağdı, memleketimize kar hasretiyle geldik. Babamızdan, dedemizden dinlediğimiz kadarıyla vaktiyle bu büyüklüğünde beş altı kar yağmazmış, çokça çok kar yağarmış. Buna da şükür, tığ aile seviyoruz, memleketimizin arz sunturlu yanı” dedi.

Sömestr tatili amacıyla memleketi Bayburt’a gelen darülfünun öğrencisi Müstakil Demir ise, kar yağışıyla birlikte ski sezonunu açacağını ifade ederek Kop Ski Merkezi’ne okullar açılmadan önce gideceğini söyledi. Hatır Bayburt’a çok yakıştığını belirten Demir, “Kar yağışıyla birlikte memleketimiz gayet evire çevire bire bir nakız aldı, temiz oldu, adeta gelinliğini giymiş kadın havası var. Mükemmel bire bir havamız var, tığ memnunuz şehrimizden. Allah’a şükür havalar üstelik güzel. Kop Dağına kar yağmış, geçenlerde kayağa gitmeyi düşünüyorum” ifadelerini kullandı. – BAYBURT

Share: