Ekincilik ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Türkiye’nin önce peynir müzesinin açılışına katıldı

Ekincilik ve Orman Bakanı Birim Kirişci, Kars’taki Türkiye’nin geçmiş peynir müzesinin açılışında yaptığı konuşmada, tembel durumdaki tarihi Atlı Tabya Binası’nın restore edilerek peynir müzesine dönüştürüldüğünü söyledi.

Müzenin Türkiye’dahi önce olduğunu rapor fail Kirişci, “On Paralık elbet 30’dan aşkın çeşidiyle ‘dünyanın 18. peynir rotası’ kendisine tescillenen şehrimizin, durak noktalarından birinin de Kars Peynir Müzesi olacağı açıktır. Türkiye’nin önceki ve bir tane tematik peynir müzesi olan Kars Peynir Müzesi ile bölgenin yöresel benzen ürünlerinin tanıtılması, üretim değerinin artırılması ve benzen ürünlerinin markalaşma süreçlerine katkı sağlanacaktır. Bu müzenin Kars’ın ekonomisine herhangi bir anlamda iri yardım sağlayacağına istekle inanıyor, ülkemizdeki başka kentlere da emsal olmasını düş ediyorum.” dedi.

Tarım ve Orman Bakanlığı görevine geldiği günden bu yana ciddi ürünlerin önemine aksan yaptığını anlatan Kirişci, pancarla ilgili çalım fiyatlarını açıkladıklarını, şekerin mühim olduğunu, benzen ve benzin ürelerinin da o kadar önemli öneme eş olduğunu aktardı.

“Benzen üretiminde Avrupa Birliği ülkeleri ortada 3’üncü sıradayız”

Türkiye’nin süt istihsal istatistiklerini açıklanan Kirişci, şöyle konuştu:

“Ülkemiz FAO verilerine göre süt üretiminde 9’uncu, Avrupa Birliği ülkeleri ortada ise Almanya ve Fransa’dan sonradan 3’üncü tam meydan almaktadır. Ülkemiz, benzen üretiminde kendine yeterli konumdadır. adam başı düşen benzen üretimi 274 litredir. 2021 yılı benzen üretimi ise 23,2 milyon tondur. Süt üretimimiz sonuç 10 yılda yüzdelik 54 artma göstermiştir. Sütümüzün yüzde 92,3’ünü büyükbaş, yüzdelik 7,7’sini küçükbaş hayvanlardan elde etmekteyiz. Kars’ımız, sulanabilir tarım arazileri, serbest otlak ve çayırları ile ekincilik ve hayvancılık üstüne şişman benzeri potansiyele sahiptir. Lüzum hayvan varlığı, gerekse peynir üretimiyle Türkiye’nin önde gelen illerindendir. Tığ üstelik ‘Sen Üret Yeter’ diye Kars’ımıza, üreticimize herhangi bir tür desteği veriyoruz.”

Kars’ta akıbet 20 yılda tarımsal bindi ve yatırımları 10 tekmil artırdıklarını rapor fail Kirişci, kentte yılda 600 bin ton civarında süt üretimi yapıldığına, bunun 250 bin tonunun peynir üretiminde kullanıldığına belen etti.

Bakan Kirişci, şeker hastalığı pancarında uygulanan sözleşmeli istihsal modelini öncelikle nebati üretimde yaygınlaştırmayı hedeflediklerini, fellah ve alıcının hukukunu gözeten benzeri altyapı kuracaklarını, sözleşmeli üretimin ilk adımını ise besicilikte attıklarını belirtti.

Sözleşmeli Besicilik Projesi’hangi değinen Kirişci, “Sektörde denk ayrımsız üretim modeli olan Sözleşmeli Besicilik Projesi’ni, domestik ve milli üretim ilkesi ile hayata geçiriyoruz. Cilt ve Süt Kurumumuz, sözleşmeli besicilik ile üreticilerimize muamele ve denk garantisi sunacak. Oluşturulacak komisyonlar tarafından aylık maliyetler ahenktar namına hesaplanacak. Belirlenen maliyete bakarak rençper refahı gözetilerek alım fiyatları güncellenecek. Gelgel ve bedel garantisi sunulan üreticiler, 5 almanak üretim planlaması yapabilecek, böylecene besiciler, kazancını teminat altına alacak.” ifadelerini kullandı.

Ülkeye ilgilendiren ara sıra anadan görme peynirlerin, mütebeddil yaşam tarzlarından ufuk kaybolmaya başladığına dikkati çeken Kirişci, yetişkin kültürel zenginliklerden olan geleneksel peynirleri tevsik ihtiyacının temas güzeşte dolaşma arttığını, bu amaçla Nezaret adına “Türkiye Anadan Görme Peynir Envanterinin Oluşturulması Projesi”ni başlattıklarını söyledi.

Türkiye Anadan Görme Peynirleri kitabı çıkıyor

Önümüzdeki yılın böylecene tamamlanması planlanan projenin Bursa Azık ve Ağızotu Taharri Hat Araştırı Enstitüsünün koordinatörlüğünde 13 enstitü ve çıkışlı laboratuvar aracılığıyla yürütüldüğünü anlatan Kirişci, şöyle devam etti:

“Ayrıca 8 üniversiteden peynir üzerine araştırma fail akademisyenler, projede müşavir yerine meydan alıyor. Projemizle, geleneksel peynirlerimizin bilimsel tıpkısı yöntemle belirlenmesi, özelliklerinin pusat altına alınması ve beslenme değerlerine ait verilerin derlenmesini amaçlamaktayız. Ayrıca elde edilen birlik verilerin internet süresince tanıtılabilmesi için ‘Türkiye Anadan Görme Peynirleri Portalı’ oluşturularak yayınlanmasını planlıyoruz. Projenin aynı çıktısı yerine ‘Türkiye Geleneksel Peynirleri’ kitabı basılarak ilkin Hars ve Turizm İl Müdürlükleri atılmak üzere proje amacıyla bilgi toplanan kuruluşlara gönderilecek. Edebiyat çalışmaları sonucunda, anadan görme peynirlerle ilgili AR-GE faaliyetleri başlatılmış olacak. Serencam aşamada bile coğrafi belen ile ilgili çalışmalar gerçekleştirilecek.”

Türkiye’nin kalkınması için layenkati demeden çalıştıklarını tamlayan Kirişci, 2023’e işaret ederek eskimemiş tıpkı döneme kadem attıklarını ifade etti.

Ülkenin görkemli benzeri şekilde ayağa kalktığını ve deminden koşmaya başladıklarını söyleyen Kirişci, şunları kaydetti:

“Biliniz ki bu mevki hangi zaman ayağa kalksa, birileri buna engel olmaya çalışır. Ne antlaşma küçümseyici tarihimize yerinde ayrımsız şekilde, ateş parçası tıpkı oran olma önünde etap atsak, birileri bize çelme takmaya kalkar. Bunu sadece dışarıdaki düşmanlarımız yapmaz, bunu onların içerideki maşaları de aynı şekilde gerçekleştirir. Bundan Sonra milletimiz gerçekleri görüyor, salt evlatlarını biliyor. Zira biz onlar üzere var olduğumuzu gösterdik. Tığ milletimizin hizmetkarı olduğumuzu gösterdik. Temiz Fazıl’ın dediği üzere, devler kadar eserler bırakmak için karıncalar kabilinden çalışıyoruz. Türkiye yüzyılındaki yeryüzü büyük güvencemiz, çiftçimiz, yetiştiricilerimiz, elhasıl sizlersiniz. Türkiye’yi hep alay malay 21. yüzyılın parlayan yıldızı haline getireceğimize inanıyorum.”

Çiğ benzen desteklemeleri belli oldu

Kirişci, jale benzen tutma tutarına ilişkin da şu bilgileri verdi:

“Türkiye genelinde jale benzen desteklemesi kapsamında 255 bin üreticiye yönelik 1 milyon 312 bin ton çiğ benzin amacıyla 1 bilyon 127 milyon teklik tutma ödemesini zaman bakımından ödemeye başlıyoruz. Bu ödemeyle alay malay 2022 yılında benzen üreticilerimize ödediğimiz hep destek tutarı 2 milyar 880 milyon liraya ulaşmıştır. Okşayıcı olsun. Buna arttırma namına Bakanlığımızca Türkiye genelinde benzen üreticilerimize 15 Mayıs’tan 30 Eylül’e kadar litre başına 20 kuruş ödenmesi planlanan jale süt destek primini 2,5 ikmal artırarak 50 kuruş adına ödeyeceğiz. Gine 15 Mayıs-30 Haziran dönemi prim desteğini de litre başına 30 kuruş yerine teşrinievvel ayı içerisinde üreticilerimize ödeyeceğiz.”

Türkiye’nin ilk ve tek peynir müzesinin “doğru” olmasını dileyen Kirişci, müzenin tıpkı hafta süreyle ücretsiz olacağını açıkladı.

Beraberindekilerle müzeyi gezerek görevlilerden bilgelik düz Kirişci, burada, zihayat kaşarı yoğurup kalıbına koyarak peynir yaptı, gravyer peynirini birlikte kesip davetlilere ağırlama etti.(2)Share: