Ekincilik ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Kars’ta konuştu Açıklaması

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Türkiye’nin tarımsal ve hayvansal üretimde kocaman tıpkı noktada olduğunu, ülkelerin kendine yeterliliğini sağlaması için şehirlerin üzerine büyük fariza düştüğünü belirtti.

Bakan Kirişci, Kars Kafkas Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi Prof. Dr. Necdet Leloğlu Konuşma Salonu’nda planlı, Türkiye’birlikte embriyo transferinden ilk kez doğan Beefmaster ırkı buzağılarının tanıtım etkinliğine katıldı.

Kirişci, buradaki konuşmasında, kırsaldan kente göçün farklı sorunları ortaya çıkardığını, rustik alanlardaki nüfusun oylumlu ölçüde azaldığını aktardı.

“Şehirde düş var, gelecek var” diye kırsalı terk etmenin, bu ülkenin yaşadığı mütehammil çok sorunun esasını oluşturduğunu dile getiren Kirişci, şöyle konuştu:

“Kentlerdeki karambol, kadına olan sürat, insanlar arasındaki bağdaşmazlık, tıpkısı özdek olduğunda elini beline atıp silahına sarılarak karşısındaki insanlara yol uygulama, tasallut bunların birlikte kırsaldan gelenler ile kenttekilerin aynı arada yaşamasından kaynaklı çatışma var. Bu çatışmadan ne kırsalı ayrılma edenler bahtiyar, ne birlikte kendini o kentin birincil unsuru olarak görenler. Tabi tarımsal üretimde olumsuz yönde ağırbaşlılık oluşturuyor.”

Kirişci, kırsaldan kente barhana olmasına karşın, Türkiye’nin tarımsal üretiminde sonuç 20 yılda dijital anlamda nazik bire bir artım sağlandığını tabir etti.

Ülke genelinde bitkisel ve hayvanca üretimde başarının zorunlu olduğunu vurgulayan Kirişci, şunları kaydetti:

“Dünyada çıktı hep yerelden kalkınmaya şişman ehemmiyet veriyor. Bu bağlamda bire bir ülkelerin kendine yeterliliği ne büyüklüğünde önemliyse, şehirlerin dahi kendine yeterliliği olmalı. Buradan hareketle hayvancılık üstüne Kars’ta hayvancılık üstüne şişman başarısı var ama Kars’ın elan gani şeyler yapmasına mani değil. Üniversitemizin bu çalışmasını üstelik yıllardır benim sebep duruluk intaç edemedik diye niteleyerek aklıma geldikçe düşündüğüm aynı aksiyon. Bugün az buçuk daha uzun hatır fırsatı buldum. Bu çalışmanın daha ati taşınması için bakanlık olarak bilcümle desteğimizi sürdüreceğiz.”

Konuşmaların ardından Kirişci, Veteriner Fakültesi çiftliğindeki veladet fail hayvanların bulunduğu alanda tetkik yaptı.Share: