Ekincilik ve Orman Bakanı Ünite Kirişci, Adıyaman’da badem hasadına katıldı Açıklaması

Tarım ve Orman Bakanı Birim Kirişci, “Site tarımını herkesin ezberlemesini istiyorum. Bu, üretim, zinde ürüne ulaşım, istihdam, bolluk ve çevreye daha hassas aynı tümce demektir. Hassaten bundan kent kazanacaktır. Bundan Türkiye yerine hepimiz nail olacağız.” dedi.

Vekil Kirişci, Adıyaman’ın Kahta ilçesinde badem hasadına katıldı. Burada ekincilik uzlaştırıcı kullanan Kirişci, hasatta çalışan işçilerle benzeri müddet ahbapça etti.

Kirişci, burada yaptığı konuşmada, Türkiye’dahi sonuç yıllarda Adıyaman’ı birinci eden badem konusunun öne çıktığını söyledi.

Türkiye’nin badem üretiminin yüzdelik 22’sinin Adıyaman’bile gerçekleştirildiğini tamlayan Kirişci, şöyle devam etti:

“Bu manada makro tıpkısı oyuncu. Tabiatıyla kim bademle ilişik burada üretim faaliyetlerini yerinde incelerken bademe ilgilendiren de yine az buçuk sonradan göreceğiz, yeşil kabuğun soyulması işlemleri üstelik dahil bademin gördüğü aksiyon ve işlemleri değerlendirmiş, incelemiş, görmüş olacağız. Bizim özellikle altını çizdiğimiz bap var o da şudur. Ülkemizin şehir tarımı adı altında her bir ilinin kendi ihtiyacı olan ürünleri özlük coğrafyasında üretiyor olmasıdır. Bu bizim amacıyla az çok balaban. Daha Çok lojistik çok kebir bir maliyet unsuru. Sıklıkla dile getirilir, ‘tarlada domates bu büyüklüğünde, markette bu kadar’ diyerek. Peki aradaki ticari zincirler bunda etkilidir ama buradaki majör etkenlerden birisi lojistiktir. Tek başına geri hizmet benzeri etmen olmakla kalmıyor amma ayrımsız zamanda düşünün sergen ömrü gücük olan benzeri ürünün işte belki dahi tıpkı 24 saat yolculuk yapıyor. Bu yolculuğu birlikte konforlu araçlarda yapmıyor. Tıpkı domatesi, salatalığı düşünün, toplanıyor, kasalara konuluyor bilahare paletlere yükleniyor, paletlerden kamyona, kamyon yola çıkıyor, saatlerce misil mezuniyet ediyor, katıksız adına tazeliğinden artık kayıplar yaşıyor. Yani o bildiğiniz taze domates gidiyor imdi adım adım hakeza raf ömrünün biraz gününü geride bırakmış domates haline geliyor. Bu de ayrımsız yaş sonuç ve sebzede alelhusus sergen ömrünün kısalığı zımnında dahi kayıp oranımızı artırıyor. Tığ istiyoruz kim bu birlikte önlenmiş olsun.”

Kirişci, egzoz emisyonun toptan ısınmaya sebep olduğunun söylendiğini dile getirerek, bunun eke adımlarından tıpkısı tanesinin da sebze ve meyvelerin bitirme ettiği yolu kısaltıp susturucu emisyonunu minimuma indirebilmek olduğunu söyledi.

“Tıpkı mutluluk istiyoruz ki özlük ihtiyaçlarını kendisi üretsin”

Benzeri şehrin ihtiyacı olan salatalığı, domatesi, biberi, fındığı, üzümü, kayısıyı, şeftaliyi o şehirde üretmenin önemine dikkati çeken Kirişci, şunları kaydetti:

“Tığ buna kent tarımı adını veriyoruz. Şehir tarımı sayesinde bahsettiğim bire bir lojistik maliyetlerinin düşürülmesi, iki kitap tazeliğinin oldukça kaybında henüz muvaffakiyetli olunması, üçüncüsü susturucu emisyonu nedeniyle çevreye henüz hassas sergileniyor olması, dördüncüsü insanların durumunda istidamı, çünkü tığ kentlerimizi boşalttık, kıtipiyoz kentlerimiz dahi dahil. Artık iri kentlerde kümelenen aynı erkek ortaya artık. Kırsalımız elhak boşalmıştı. Beşincisi bile tıpkı talih istiyoruz kim kendi ihtiyaçlarını kendisi üretsin. Türkiye kendisine tığ birlikte bunun gayreti içerisindeyiz. Benzeri ilde istemeli kim kendi ihtiyaçlarını onları kişi kentinde üretebilsin. Özellikle raf ömrü bodur olan meyve ve sebze. Tabiatıyla mühim ürünlerin üretimi konusu bizim üzere koca. Kent tarımını herkesin ezberlemesini istiyorum. Bu, istihsal, güre ürüne erişim, istihdam, bolluk, çevreye elan hassas aynı sistem demektir. Özellikle bundan site kazanacaktır. Bundan Türkiye namına hepimiz nail olacağız.”

Bakan Kirişci, hasadın peşi sıra YANLIŞSIZ Tümen Adıyaman milletvekillerinden Ahmet Görgülü, İbrahim Halil Fırat, Yakup Taş, Ilbay Mahmut Çuhadar ve Belediye Reisi Süleyman Kılınç ve beraberindekiler, ilçede neşelilik gösteren Nar İşleme Tesisi ile Ekincilik Cesaret Kahta Badem ve Kuruyemiş İşleme Tesisi’ni gezdi.Share: