Ekincilik ve Orman Bakanı Kirişci “İyilik Treni”nin Van’dan Pakistan’a uğurlanması töreninde konuştu Açıklaması

Ekincilik ve Orman Bakanı Ünite Kirişci, Van’dan Pakistan’a giden “İyilik Treni”nin uğurlanması töreninde, “Yekpare acıyı ihtimal dindirmez amma sunma azından Pakistanlı kardeşlerimizin birlikte olduğumuzu burada tıpkısı kat henüz izhar etmek durumundayız zira bu kardeşlerimiz, zorda olduğumuz baştan sona yanımızda evvel gördüğümüz kardeşlerimiz olmuştur.” dedi.

Van Valiliği koordinatörlüğünde İl Kıyamet ve Acil Format Müdürlüğünce 21 ilde hazırlanan 811 ton 330 kilo ağırlığındaki 53 bin 950 azık kolisi, Van Tren Garı’nda vagonlara yüklenerek Pakistan’a gönderildi.

Pakistan halkının yaralarını yolmak üzere yardım malzemelerini taşıyan trenin uğurlanması törenine katılan Kirişci, Van’de olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Millet kendisine yer büyük görevlerinin el günlerde Pakistanlı kardeşlerinin desteklemek, elindeki ekmeği pay etmek ve katılmak olduğunu tamlayan Kirişçi, “Burada paylaştığımız ülkenin ismi, dost ve cömert Pakistan’dır. Bire Bir kez henüz kardeşlerimizin muammer olduğu bu baskın felaketinden dünya acılarını paylaşıyoruz. Bu acıları tesahup etmek yetmez. 39 vagonumuzda, 21 ilimizden toplamış olduğumuz yardımlar, vatandaşlarımızın kıytırık duaları, ermiş milletimizin destekleri var. Umum acıyı belki dindirmez ama genişlik azından Pakistanlı kardeşlerimizin beraberinde olduğumuzu burada bir el henüz tavzih etmek durumundayız. Çünkü bu kardeşlerimiz, zorda olduğumuz baştan sona yanımızda önceki gördüğümüz kardeşlerimiz olmuştur.” diye niteleyerek konuştu.

Afetlere alın değme ant vacip tedbirlerin alınması gerektiğini tamlayan Kirişci, şunları kaydetti:

“Rabb’im İslam coğrafyası atılmak için dünyanın tek yerinde bu çeşit dominant felaketlerini hiç kimseye yaşatmasın. Çünkü bu tahammül edilebilecek, katlanılabilecek bir üzücü ve sıklet değil amma şurası dahi unutmamamız gerekiyor. Peki bunlar beğeni olayları, afetler vesaire ama biz bile ülkeler yerine daha müdebbir, henüz tetik olmalı ve bu afetler yaşanmadan alınması gereken tedbirleri ahzetmek durumundayız. İnsan olarak bizlere düşen bu tedbirleri eskiden ve durumunda almaktır. Pakistan’de muson yağmurlarının vermiş olduğu bir tahribat ve Pakistan tarihinde bile eşi aynı yepyeni bu felaketten ekolojik ortam kardeşlerimizin acılarını tıpkı defa daha paylaştığınızı belirtiyoruz. Van’ımızın bu güzelce ilçesinden 39 vagondan müteşekkil bu trenimizi dualar eşliğinde kardeşlerimize ulaştıracağız. Rabb’im Pakistanlı kardeşlerimizin ve dünyada ağırlık hayat dolu hep kardeşlerimizin sıkıntılarını, elemlerini gidersin. Tıpkısı elan bile bu sıkıntıları yaşatmasın.”

Van Valisi ve Büyükşehir Şehremaneti Başkan Vekili Âşık Balcı da dünyadaki bildirme hayırperver milletlerden birinin Türk halkı olduğunu rapor etti.

Türk milletinin kendi bağrından toparladığı müzaheret kolilerini Pakistan halkıyla buluşturacaklarını belirten Balcı, “Esasında buradan yalnız müzaheret kolilerini göndermiyoruz. Bu, Türk halkının iyilik, görk, iyilikseverlik ve tesanüt duygusunu Pakistanlı hemşerilerimize götüren bire bir trendir. Pakistan bile bizim kardeşimiz, canımız ciğerimizdir. Onların pres günlerinde beraber olmaktan, yardımlaşma duygularımızı belirtmekten büyük bahtiyarlık duyuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların arkası sıra “İyilik Treni”nin dualarla uğurlandığı törene, Vekil Kirişçi’nin eşi Hanife Kirişci, SELIM Parti Van milletvekilleri İrfan Kartal, Osman Nuri Gülaçar, Abdulahat Arvas, Gürpınar Şehremini Hayrullah Biliş, Çaldıran Şehremini Sevecen Ensari, AFAD İl Müdürü Şanlı İhsan Körpeş, Reisicumhur Başdanışmanı Gülşen Orhan, SELIM Tümen İl Başkanı Kayhan Türkmenoğlu ile çekicilik amirleri katıldı.

Share: