Eğirdir Gölü’ndeki adacıkta tarihi eser kalıntıları bulundu

Eğirdir Gölü’ndeki tıpkısı adacıkta, Roma dönemine ilgili olduğu değerlendirilen mezar taşı ve Geç Antika Çağ’dan kalma kiremit parçası bulgularına rastlandı.

İstanbul’dan dinlence için Isparta’nın Eğirdir ilçesine mevrut Misyon Ural, Eğirdir Gölü’ndeki bir adacıkta hece taşı görmesi üstüne durumu Isparta Müze Müdürlüğüne bildirdi.

Bölgede tetkik işleyen ekipler, Roma dönemine ilişik olduğu değerlendirilen hece taşı ve Geç Antika Çağ’dan kalma kiremit parçası tespit etti.

Mezar taşını bölgede gören Meram Ural, AA muhabirine, yüzerken suda ayrımsız taş fark ettiğini söyledi.

Taş güzeşte yıl su içerisinde olduğu amacıyla güvenli olamadığını tamlayan Ural, “Bu sene geldiğimde ilk işim hızla buraya katılmak oldu. Su şeş kamerasıyla aceleten bölgeye geldim. Akarsu altı kamerasına ihtiyaç kalmadı zira göl çekilmeye bitmeme ediyor. Göl, 1 metre büyüklüğünde elan çekildiği üzere bu mezar taşı, tarihi tıpkısı im su üzerine çıkıntı.” diye niteleyerek konuştu.

“Herkesi Eğirdir Gölü’hangi erbap çıkmaya nida ediyorum”

Başvurular sonrasında ekiplerin bölgede tetkik yaptığını anlatan Ural, şunları söyledi:

“Buraya bire bir arkeolog gönderdiler ve bunun bire bir antika ayrımsız mezar taşı olduğunu belirleme etti. Bu keşiften kıran hem çokça bahtiyar hem bile üzgünüm. Mutluyum, tarihi bire bir asıl akarsu yüzüne bundan sonra. Üzgünüm, Eğirdir Gölü’nün suları gelişigüzel yıl az buçuk elan azalıyor. Gölümüz can çekişiyor. Yerin altındaki kıymetleri sarmak balaban ama kavuşum üstündekileri kaybetmeyi beklememeliyiz. Herkesi Eğirdir Gölü’ne eş çıkmaya nida ediyorum.”

Isparta Müze Müdürü Mustafa Akaslan ise Eğirdir Gölü Adataşı isimli adacıkta Roma dönemine ilgili olduğu değerlendirilen tıpkı mezar taşı bulunduğunu dile getirdi.

Mezar taşının tafsilatlı müddet göl suyuna maruz kaldığına dikkati çekici Akaslan, şöyle devam etti:

“Taşın üstünde gelişigüzel alfabe yok antrparantez adacıkta uzmanlarımızın incelemesinde, kayalık zirvesi tıraşlanarak tıpkı mimari üzere tedarik yapıldığı, benzeri düzenleme yapıldığı görülmüştür. Günümüze hangi efsus ki bu mimarlık ulaşamamış. Yüzeyde Geç Antik Çağ’a ilişkin yapı kiremit parçaları bulunmuştur. Bu konu Antalya Hars Varlıklarını Himaye Bölge Yerleşmiş Müdürlüğüne iletilmiştir. Uzmanların incelemesinin arkası sıra bölgenin siper altına alınıp alınmayacağı değerlendirilecektir.”

Akaslan, adacığın tarihi sit alanı kendisine car edilebileceğini sözlerine ekledi.Share: