Ege Ağbaba: Okulda Olması Gereken Öğrenciler, Üç Harfli Zincir Markette İşçilik Yapacak

CHP Genel Komutan Yardımcısı Iye Ağbaba, Milli Eğitim Bilimi Bakanlığı’nın A101 market ile imzaladığı argüman edilen protokole tepki gösterdi. Ağbaba, “Öğrencilerin haftanın dört haset A101’üstelik çalışacakları belirtiliyor. Okulda olması gereken öğrenciler, üç harfli zincir markette işçilik yapacaklar. Da ücretleri de işsizler üzere çarpık olan İşsizlik Sigorta Fonu’ndan karşılanacak. Yani Fon, tıpkı kat daha patronlar üzere derkenar olacak. Bala işçiler, öğrenciler gitsin A101 amacıyla çalışsın, ücretlerini Görüntü karşılasın, A101 kazansın, çalıştıran kazansın” dedi.

CHP Malatya Saylav Ege Ağbaba, zaman yaptığı mukayyet açıklamada, Milli Eğitim Bakanlığı’nın MESEM programı kapsamında A101 market ile imzaladığı sav edilen protokolü eleştirdi. Ağbaba, şunları kaydetti:

“Basında meydan kayran haberlere göre Milli Yetişek Bakanlığı, MESEM programı kapsamında 6 Ilk Teşrin 2022 tarihinde market zincirlerinden olan A101’le tıpkı tören düzeni imzalamış ve bu protokolde öğrencilerin haftanın dört haset A101’dahi çalışacakları belirtilmiştir. 18 gözyaşı altındaki öğrencileri, çocukları iştirakçi adına A101’birlikte çalıştıracaklar. Üç harflilerden A101’i neye göre, hangi kritere göre belirledikleri bilinmiyor. Öğrenciler orada hangi ‘beceriyi’ kazanacaklar, bilmiyoruz. Oradaki kişilerin terbiyevi eğitimi var mı? Bulunmayan. Çocuklar, markette haftanın dört haset ne yapacaklar? Market zinciri karına kar katsın diye niteleyerek kilitsiz küreksiz ve kemiksiz kul kadar çalıştırılacaklar. Kerem aracılığıyla yavru işçiliği meşrulaştırıyorlar.

“ÇOCUK İŞÇİLER, ÖĞRENCİLER GİTSİN A101 İÇİN ÇALIŞSIN, ÜCRETLERİNİ KAYNAK KARŞILASIN, A101 KAZANSIN, ÇALIŞTIRAN KAZANSIN”

Öğrencilerin haftanın dört günü A101’da çalışacakları belirtiliyor. Okulda olması müstelzim öğrenciler, üç harfli zincir markette işçilik yapacaklar. Birlikte ücretleri üstelik işsizler amacıyla müstesna olan İşsizlik Sigorta Fonu’ndan karşılanacak. Yani Fon, ayrımsız el henüz patronlar amacıyla hamiş olacak. Çocuk işçiler, öğrenciler gitsin A101 amacıyla çalışsın, ücretlerini fon karşılasın, A101 kazansın, patron kazansın. Böyle ayrımsız uyum tür mi? Bu protokolü nerden tutsanız elinizde kalıyor. Sorunun mektepli ve çocuk yönünü mü eleştirelim, A101’i mi eleştirelim, MEB’i mi eleştirelim, Kaynak’un uğur dışı kullanılmasını mı eleştirelim? Sırf emek düşmanı ve eğitim bilimi karşıtı tıpkısı uyum oluşturulmuş. Yavru işçiliği, benzeri de ‘mesleki teknik kazanma’ sosuyla sunuyorlar. A101’deki himmet saatleri, emek koşulları beyninde. Orada insanlar 7/24 sömürülüyor. Çocukları patronların kölesi haline getirip neyin becerisini kazandırmayı düşünüyorlar? Bu tören düzeni derhal kavrayışsız çekilmelidir.”

Iye Ağbaba, bahis konusu iddiayla ilgili Milli Yetişek Bakanı Mahmut Özer’in yanıtlaması istemiyle TBMM’ye istifham önergesi verdi. Ağbaba, Özer’e şu soruları yöneltti:

“MESEM’e ilgilendiren icraat kapsamında ticari işletmelerde aktif kendisine ‘eğitim bilimi’ kayran öğrenci sayısı hangi kadardır?

Bakanlığınız A101 ile protokol imzalamış mıdır? Bu protokole bakarak öğrenciler haftanın kaç günü çalışacak ve mahiye ne kadar ecir alacaklardır? Iş usul ve esasları ne kriterlere bakarak belirlenmiştir?

Öğrencilere ödenecek ücretlerin hisse senedi yeri aracılığıyla değil İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılanacağı iddiası akilane mudur?

Öğrencilerin mesleksel maharet ve eğitimini güçlendirme için A101 şirketinin seçilmesinin gerekçesi nedir?

MESEM sistemine mukayyet ve 18 gözyaşı altında olan öğrenci sayısı ne kadardır?”

Share: