Edirne’ye Bulgar akını

Edirne’ye Bulgar akını

Edirne Ulus pazarında hamle atacak saha kalmadı

Aldıklarını taşımakta ağırlık çektiler

EDİRNE – Bulgaristan vatandaşlarının Türkiye’ye girişlerinde pasaport zorunluluğunun kaldırılmasını fırsata çeviren Bulgarlar, akın ettikleri Edirne Budun pazarında girişim atacak saha bırakmadı.

Edirne’ye ahzüita amacıyla mevrut Bulgaristan vatandaşlarının sayısı her geçen zaman artıyor. Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla resmi gazetede yayımlanan kararla gelişigüzel Bulgaristan vatandaşlarının Türkiye’ye girişlerinde pasaport zorunluluğunun kaldırılmasını fırsata çeviren Bulgarlar, çıktı elan çok Edirne’ye gelmeye başladı.

Sabahın erken saatlerinde kente akış Bulgarlar, soluğu Budun Pazarında aldı. Giyimden züccaciyeye kül ihtiyaçlarını Edirne’den karşılayan Bulgarlar, aldıklarını taşımakta bastırık çekti. Pazarda hamle atacak meydan kalmazken, şehrin derakap aceleten seçkin noktasına park edilen Bulgar plakalı araçlar adeta şehri bürüme etti.

Esnaf, “Bulgarlar bize can suyu oldu”

Bulgarların alışveriş cenneti haline mevrut Edirne’dahi, esnafın yüzü da gülüyor. Müşterilerinin yüzdelik 90’ını Bulgaristan vatandaşlarının oluşturduğunu anlatan esnaf, aksata turizminin bitmeme etmesini istiyor. Kimlik ile girişlerin esnafa birey suyu olduğunu vurgulayan Mehmet Sebep, “Alışverişler çokça güzel oluyor. İyi kim hakeza tıpkısı madde çıkarttılar, her öz haddinden fazla güzel çokça memnunuz. çıktı gelmeye başladılar. Cıvıl Cıvıl var inşallah imdi gelmeye devam porte. Giyimden, gıdaya gelişigüzel şeyi alıyorlar” şeklinde konuştu.

“Gıdadan tekstile değme şeyi Edirne’den alıyoruz”

İhtiyacı olan değme şeyi Edirne’den kabul etmek üzere Bulgaristan’dan mevrut Ceylan Başarmış “Cuma günleri sıkça Edirne’ye geliyoruz ahzüita ayırmak amacıyla. Kimlik ile gelip gidebiliyoruz. Elan iyi ve dümdüz oldu hakeza” dedi. Bulgaristan’dan 17 hayat geldiklerini ve etiket ile giriş yaptıklarını söyleyen Nasuf Başarmış, haddinden fazla basit olduğunu söyledi. Etiket ile Türkiye’ye girişlerin haddinden fazla kıytırık ve pir olduğunu belirten Sümeyye Hezel, gıdadan, tekstile temas şeyi Edirne’den aldıklarını tabir etti.Share: