Edirneli Yurttaş: Geçen Sene Tarhana Çorbası Yapıp Satıyordum. Bu Sene Biber ve Un Fiyatının Pahalılığından Yapamadım

Edirne’da, kışlık tarhana ve salça yapacak vatandaşlar, kilosu 15-20 liradan satılan kapya biberi almakta zorlanıyor. Pazara biber almaya mevrut Amor Sıngın, “Sabık yıl tarhana çorbası yapıp satıyordum. Muhtemelen müşterilerim vardı. Bu yıl biberin ve un fiyatlarının pahalılığından yapamadım” dedi.

Edirne’de ilişki alışverişi fail Amor Muhteriz, “Tarhana Çorbası biberi almaya geldik. Kahvaltılık yapacağız, tarhana karacağız. Gelen kış, fiyatlı dahi olsa merbut alıyoruz. Güzeşte sene daha uygundu, bu sene fiyatlı ama yapacak benzeri öz yok. Bu sene yarıya düştü. Güzeşte sene tarhana siparişlerim çoktu, bu yıl sipariş almadım. Un, biber, salça, soğan fiyatlı. Ne biriyle yapacağım? Geçen yıl tarhana yapıp satıyordum. Mahsus müşterilerim vardı. Bu yıl biberin ve un fiyatlarının pahalılığından yapamadım. 20 kilo biber aldım, kendime ve kızıma yapacağım” diye niteleyerek konuştu.

“BARAN DOLAYISIYLA TARLAYA GİRİLMİYOR”

Muamele esnafı İbrahim Çam, tarlaların çamurlu oluşundan belde biber toplanamadığını tabir ederek, “İlerleyen zamanlarda düşecek. Kilogram fiyatı 15-20 lira aralığında gidiyor. Çanakkale’üstelik, yağmurlar nedeniyle dünyalık çıkmıyor. Hangi domates hangi biber çıkıyor. Güzeşte yıl 8-10 liraya gidiyordu. Yağmur nedeniyle tarlaya girilmiyor. Edirne’ye mal gelmiyor” dedi.

“ŞIŞKINLIK FAZILETLI”

Pazarcı Emirhan Araklama bile enflasyonunun erdemli olduğunu dile getirerek şunları söyledi:

“Tarlada malı üreten köylüler dahi print durumda. Gübreye, tohuma remiks geldi. Tığ üstelik satarken yumruk durumdayız. Alıcılar üstelik ağırlık durumda, enflasyondan kıran. Bu malın oradan alınışı 12 liralık, buraya gelene büyüklüğünde 14 lira, burada dahi tezgahta 20 çıngı öge çalışıyor. Güzeşte yıl bu biber yer çok 5 liraydı. 3 teklik falandı. Bu yıl 15 liralık olunca milletimizin bile gücü yetmiyor almaya. Cenabıhak hepimizin yardımcısı olsun, enflasyondan dünya.”

Görüntü dökümü

Vatandaş Sevi Tutuk

Alım Satım esnaflarından İbrahim Çam

Pazarda koca işleyen Emirhan Çalma

Pazardan ve kapya biber detaylarıShare: