Düzce’de palamudun tanesi 30 liraya büyüklüğünde düştü

Düzce’nin Akçakoca ilçesinde balıkçılar eliyle bereketli miktarda avlanan pelit, tezgahlarda fiyatın yarıdan fazla düşmesine bozukluk oldu.

Mağrip Karadeniz’in arz büyük limanlarından Akçakoca’dahi şeb saatlerinde teknelerle denize açılan balıkçılar, bereketli miktarda pelit avlayarak limana döndü.

Yaşanan kut nedeniyle geçen hafta 110 liradan satılan palamudun fiyatı, tezgahlarda 30 liraya büyüklüğünde düştü.

Teknelerden indirilen palamutlar, Ankara, Bolu ve İstanbul’a bile gönderilecek.

Akçakoca Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Mustafa Karakaş, AA muhabirine, Akçakoca’ya artağan pelit geldiğini söyledi.

Tüm teknelerin derakap serian bilcümle komple kendisine limana yanaştığını aktaran Karakaş, “Geçkin itibarıyla bölgemizde verimli palamut avcılığı başladı. Bölgemizden Akçakoca’ya 100-150 bin pelit geldiğini söyleyebiliriz. Şu an hava yağmurlu. Bu, hoppadak amiyane tekneler amacıyla sevgili, şişman tekneleri engellemeyecektir. Genel avcılık üstüne ülkü namevcut.” bilgisini verdi.

Karakaş, “Şu anda meydan gök sivri diyebiliriz. Bu de tezgah fiyatlarına yansıdı. Henüz 3-4 dönüş öncesine büyüklüğünde 100 ila 110 teklik arasında satılan sivri, zaman tanesi 30-35 liraya büyüklüğünde düştü. Bu şekilde devam ederse 20-25 liraya kadar düşebilir. Tahminlerimizin tuttuğunu söyleyebiliriz. Tığ da bu şekilde bolluk bekliyorduk. Bu bolluğun teferruatlı müddet bitmeme edeceğini hesap pusulası ediyoruz.” şeklinde konuştu.Share: