Duyma yetisini kaybetmesine rağmen bırakmadığı judoda şampiyonluklara uzandı

Erzurumlu 36 yaşındaki Erkan Esenboğa, hisse senedi kazasında sema yetisini kaybettikten sonradan sema sakat olarak yarışmaya devam ettiği judoda, Avrupa ve acun şampiyonluğunun birlikte 3 defa da olimpiyatlara iltihak başarısı gösterdi.

Antrenör ağabeyine özenerek 7 yaşında judoya başlayan Esenboğa, zihayat yaşta geçirdiği iş kazası sonucu işitme engelli oldu.

İşitme cihazı kullanmaya başlayan Esenboğa, engeline rağmen sporu bırakmadı ve antrenörleri Yaşar Elen ile Temiz Tanrısal yönetiminde fiilen şampiyonluklara ulaştı.

Çok sayıda Türkiye şampiyonluğunun birlikte 2012’dahi Venezuela’de İşitme Engelliler Judo Dünya Şampiyonası ve Kata Yarışları’nda birincilik, 2013’te Bulgaristan’birlikte yapılan Dünya İşitme Özürlü Olimpiyatları’nda üçüncülük elde eden Esenboğa, 2016’dahi Samsun’daki İşitme Engelliler Dünya Şampiyonası’nda 60 kilogramda değerli madalya kazandı.

Samsun’de bir yıl sonradan düzenlenen İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları’nda ferdi ve kata bando müsabakalarında Türkiye’ye 2 altın madalya kazandıran Esenboğa, 2019 ile 2021 acun şampiyonalarından üstelik madalyayla döndü.

Olimpiyatlara 4. yol katılmaya hazırlanıyor

Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünde antrenör olan ve Ankara Büyükşehir Belediyesi BEN Spor hesabına yarışlarına katılan Esenboğa, olimpiyatlara bile 4. defa katılıp zer madalyaya uzanmayı hedefliyor.

Esenboğa, AA muhabirine, geçirdiği tıpkısı aksiyon kazası sonrası işitme mânialı olduğunu söyledi.

İşitme cihazıyla yaşamını sürdürdüğünü ve bu sporu bırakmayıp ülkesini oyun etmekten değer duyduğunu anlatan Esenboğa, şöyle konuştu:

“10 yıldır hiçbir devir kürsüden düşmedim ve hep Türk bayrağımızı dalgalandırdım. Güzeşte sene Brezilya’dahi olimpiyat 3’üncüsü oldum kim bir sporcunun 3 misil olimpiyatlara gitmesi nadirdir, onlardan biriyim. Allah nasip ederse 2025’te 4. misil olimpiyatlara katılmak üzere hazırlanıyorum. Kestirmece 12 yıldır sem engeliler büyükler kategorisinde, 60 kilogramda yenilmezlik rekorunu elimde tutuyorum.”

Eğitimini ve sporu bırakmadığını anlatan Esenboğa, “Yakında Hollanda’de Avrupa şampiyonası olacak. 60 kilogram ve kata üstelik yarışacağım, Tanrı yıldız ederse oradan alacağım puanlarla 2025 olimpiyatlarında ülkemi kaşkariko etmeyi hedefliyorum. Günde 3 yol alıştırma yapıyorum. Dağ koşuları ve bukağılık antrenmanlarıyla hazırlığımı sürdürüyorum.” ifadelerini kullandı.Share: