DOWN SENDROMLULAR, HEM ÇALIŞIP HEM EĞİTİM GÖRÜYOR

Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) ile yürüttüğü proje kapsamında, ‘Gülen Yüzler Kafe’bile çalışan 8 down sendromlu, servis elemanı eğitimi aldıktan sonra çalışmaya başlıyor. Maaş alarak hayatlarını kazanmanın özgüvenini güçlü down sendromlular, atölyede ahali emeği göz nuru levha ve vazolar da yaparak kafeyi dekore ediyor.

3 Fasıla 2021 yılında açılan kafede down sendromlu servis elemanları, hem sosyalleşiyor hem dahi hisse senedi hayatında hareketli vadi alıyor. Down sendromlu çalışanlara iletişim becerileri, hijyen ve aş damı eğitimi ile servis eğitimlerinin yanında ahali becerileri kursları da veriliyor.

‘ÇOCUKLARINI SAKLAMASINLAR’

Malatya Down Sendromlular Spor Kulübü Derneği Başkanı Nursel Vardı, çalışkan şekilde kafeyi ayakta tutmaya çalıştıklarını belirterek, proje ile toplumun down sendromlu bireylere göz açılarının değiştiğini kaydetti. Vardı, bu bireylere fırsat verildiği takdirde ailelerinin ve yeryüzü yakınlarının birlikte bilmediği yeteneklerinin ortaya çıktığını belirterek, şöyle konuştu:

“Çok fena hâlde tepkiler alıyoruz, seçkin periyot sayımız artıyor. Gelişigüzel dönem toplumun buraya açılım değişiyor. Çocuklarımızla ilgili birey buluşmalarında onlarla birlikte olmanın, onları ne büyüklüğünde bahtiyar ettiği ilişik bir nice şeyi çabucak yaşıyoruz. Bu bile bizi bahtiyar ediyor. Temel amacımız; evde bekleyen çocuklarımızın ailelerinin çocukları dışarı çıkarmamaları ile ait birtakım sıkıntılarının olduğunu biliyoruz. O ailelerimiz dahi hakeza yerlere getirip, o çocuklarımızın punt verildiği antlaşma bizim birlikte bilmediğimiz yeteneklerinin ortaya çıkmasına sebep olacağını ve illet olduğunu şahit oluyoruz, görüyoruz. Çocuklarını saklamasınlar, çocuklarını toplumla buluştursunlar, çocukların hakeza bir yere ihtiyacı var; hakeza yerlerin sayısının artmasında bile hususi gereksinimli bireylerimiz üzere haddinden fazla kocaman.”

Share: