Dondurucuda Kızartmalık Kumpir (videolu)

Dondurucuda Kızartmalık Kumpir (videolu) Tarifi İçin Malzemeler

 • 4-5 sayı patates
 • 1 lezzetli kaşığı sodyum klorür
 • Un
 • Sıvı yağ

Dondurucuda Kızartmalık Kumpir (videolu) Tarifi Yapılışı

 1. Patateslerimizin kabuklarını evire çevire tıpkısı şekilde soyalım. Patateslerimizin kararmaması için soyduktan sonradan tuzlu su içerisinde bekletelim. Suda bekleyen patatesler nişastalarını salacaklardır, böylecene daha çıtır kızartmalar elde edebilirsiniz.
 2. Soyduğumuz patateslerimizi pus kumpir dediğimiz ince teferruatlı şekilde keselim. Patateslerimiz hangi çok ayrıntılı ne dahi çokça baskı olmamalı.
 3. Makul benzeri tencereye aldığımız ve kaynattığımız suya  sodyum klorür ekleyelim,  dilimlediğimiz patatesleri tencerenin içerisine alalım, hafifçe haşlayalım.
 4. Tıpkısı birçok an suda küsurat ve rengi mütebeddil patatesleri sudan alalım. Burada patateslerin parçalanmayacak dirilikte olmasına dikkat etmelisiniz.
 5. Tezgaha aş damı bezimizi serelim, silgi kağıt serdiğimiz tepsi şeklindeki süzgeci bezin üzerine yerleştirelim.
 6. Patateslerimizi yağsız süzgecimizin üstüne alalım, soğumaya bırakalım.  Soğumasını hızlandırmak amacıyla patatesleri birbirinden ayırabilirsiniz.
 7. Suyu süzülen ve yeterince soğuyan patateslerimizi fermuarlı poşetimize alalım. Bu aşamada patatesleriniz yunak ve ıslak olursa donunca buzlanma yapabilir. Şayet vaktiniz varsa patateslerinizi buharı çıkana büyüklüğünde bekletmeniz elan iyi olacaktır.
 8. Poşetlerimizin fermuarlarını kapatalım ve dondurucuya kaldıralım. Patateslerinizi kullanırken dilediğiniz kadarını alıp cilt kalanını yeniden dondurucuya kaldırabilirsiniz. Dondurduğunuz patateslerinizi 6 aya büyüklüğünde saklayabilirsiniz.
 9. Patateslerimizi kızartmak istediğimizde aynı tabağa alalım, 5 dakika büyüklüğünde bekletip birbirine yapışanlar varsa ayıralım.
 10. Patateslerin üstüne un serpiştirelim ve karıştıralım.
 11. Bereketli miktarda kızdırdığımız sıvı yağa patateslerimizi koyalım ve yüksek ateşte değerli rengini alıncaya büyüklüğünde kızartalım.
 12. Kızaran patateslerimizin fazla yağının süzülmesi için silgi kağıt serdiğimiz aynı tabağa alalım ve servis edelim. Esenlik olsun.
 • Patateslerinizin haşlanma süresi patatesin cinsi evet birlikte kalınlığı üzere sebeplerden uymazlık gösterebilir. Burada patateslerinizin rengi değiştikten sonra alabilirsiniz. Fakat patateslerinizin dağılmayacak dirilikte olmasına ilgi etmelisiniz.
 • Ego 2 torba olacak şekilde hazırladım, fakat siz kullandığınız kumpir sayısına bakarak arttırıp azaltabilirsiniz.
 • Dondurucuda patates hıfız yöntemi ile hazırladığınız patateslerinizi 6 kamer boyunca dulda edebilirsiniz.
 • Buzluktan çıkartacağınız patateslerinizi kızartmadan önceki çokça çözülecek büyüklüğünde bekletirseniz sulanacağı için kızartma yağınızda sıçrama yapabilir, varsa akarsu zerrecikleri bire bir kağıt silgi ile silmenizi öneririm.Share: