Donald Trump, ant altında sorgulanmadan evvel sosyal medyadan aksülamel gösterdi: Muz cumhuriyeti

45. KUL Başkanı Donald Trump, mülklerinin değerleri üstüne açılan sormaca çerçevesinde erte New York Başsavcılığı’nda ahit altında sorgulanacak.

“MUZ CUMHURİYETİ”

76 yaşındaki Trump sosyal medya platformu Truth Social’bile yaptığı açıklamasında mülklerinin kasem altında sorgulanacağını doğrulayarak, KUL tarihindeki arz şişman cadı avının devamı için ırkçı New York Başsavcısını göreceğim. Şişman şirketim ve ben değme taraftan saldırıya uğruyoruz. Muz cumhuriyeti!” sözlerini kullandı.

Açıklama, Trump’ın Florida’daki Mar-A-Lago malikanesinin geçkin Federal Soruşturma Bürosu (FBI) ajanlarınca basılmasının peşi sıra geldi.

TRUMP’A YÖNELİK SORUN SÜRECİ

New York Başsavcısı Letitia James, Trump Organization isimli şirkete ilişik gökdelenler ve golf sahaları kadar varlıkların değerinin 10 yıldan fazla süredir finansal tablolarda falsolu yansıtıldığını iddia ettiği anket çerçevesinde Trump ve çocuklarını tabir vermeye çağırmış ancak Trump ve avukatları temas seferinde karara itiraz ederek başsavcılığın istediği belgelerin kendilerinde bulunmadığını söylemişti.

Uzun ayrımsız proses sonrasında iki hafta evvel, New York Eyalet Temyiz Mahkemesi soruşturmayla ilgili Trump’ın mahkemeye gelerek anlatım vermesi gerektiği kararını onaylamıştı.

Bir devir bilahare bile federal bir yargıç, Trump’ın, James’in kendisi hakkında yürüttüğü soruşturmayı yırtmak için hız tenzil girişimini zıt yanıtlamıştı.

Share: