DOÇ. DR. IRMAK ARDAHAN DEPREMİ SÜRPRİZ DEĞİL, KIRIK 5’TEN BALABAN 22 ZELZELE ÜRETMİŞ

KOCAELİ Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü’nde memur Doç. Dr. Serkan Irmak, Ardahan’da meydana gelen depremin kendileri için şaşırtı olmadığını belirterek, ‘Bu fay, 1900’den günümüze büyüklüğünde 5’ten büyük 22 sunum yer sarsıntısı üretmiş. Nahiye yer sarsıntısı üreten bir kesim ve bu zelzele şaşırtı değil. Fakat beklemediğimiz yasakçı, bu 5.2’lik depremin yapmış olduğu hasar dedi.

Mühendislik Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü’nde Doç. Dr. Serkan Irmak, Ardahan’birlikte meydana mevrut depremi değerlendirdi. Türkiye’nin deprem ülkesi olduğuna değinen Irmak, bu zümre depremlerin yalınç olduğunu belirterek, sürpriz olmadığını söyledi. Normal koşullarda bu büyüklükteki depremin hasara kez açmaması gerektiğini anlatan Irmak Ardahan’üstelik meydana mevrut Göle depremi haddizatında bizler amacıyla sürpriz olmadı. Depremin meydana geldiği noktaya baktığımızda Kars paftası adını verdiğimiz kir içerisinde yer almakta. Bu paftadaki canlı fayların Erzurum Şenkaya fayı ve Göle fayı olduğunu görmekteyiz. Bu faylar 1900’den günümüze kadar 5’ten büyük 22 kıta deprem üretmişler dolayısıyla toprak sarsıntı üreten aynı nahiye ve bu deprem ayrımsız sürpriz değil. Ancak beklemediğimiz dideban, bu 5.2’lik depremin yapmış olduğu hasar. Alışılagelen koşullarda 5.2’lik ayrımsız depremin bu derecede hasar yapmamasını bekleriz ancak çatı stokunun haddinden fazla nitelikli olmamasından kaynaklı meydana gelen bu hasarlar bizleri üzmüştür. Hele kış mevsimi öncesinde insanların barınma sorunu yaşayabilecek olmaları düşüncesi bizleri üzmektedir diye niteleyerek konuştu.

‘FAY HARİTASININ GÜNCELLENMESİ GEREK’

Türkiye’nin faal fay haritasında kırık görülmeyen noktalarda birlikte depremler yaşanabileceğini ve Ardahan depreminin birlikte haritada kırık bâtın noktada meydana geldiğini anlatan Irmak, Bu havza hareket üreten tıpkısı mıntıka, baktığımızda Erzurum Şenkaya fayı ile Göle fayı arasında haritalanmamış aynı bölgede meydana geldi bu sarsıntı. Tığ henüz önceki mülakatlarımızda üstelik canlı kırık haritasında sıfır, faal kırık adına gösterilmeyen yerlerde da depremler olduğunu söylemiştik. Bu sarsıntı bize ayrımsız kere henüz aktif fayların belirlenmesine yönelik çalışmaların hızlandırılması gerektiğini göstermektedir. Herhangi Bir mülk üzere hazırlanan ‘İl Facia Riziko Azaltma Planı’nın benzeri dakika geçmiş hayata geçirilmesi, özellikle yapı stoğunun titiz tıpkı şekilde taharri edilmesi ve gerekiyorsa bu yapı stoğunun yenilenmesi konusundaki çalışmaların bile hızlandırılması gerekmektedir. ‘İl Kıran Risk Tenzil Planı’ kağıt üzerinde çokça bereketli, haddinden fazla kusursuz planlar olanaklı fakat bu planlar hayata geçirilmezse vatandaşa çokça faydaları olmayacaktır zımnında bu planların çabuk benzeri şekilde uygulamaya geçirilmesi ülkede aktif herkesin faydasına olacaktır dedi.Share: