Diyabet hastalarına kalp aksesi uyarısı

Sivas Medicana Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Cevat Türkay, şeker hastalığı hastalarının yüzdelik 50’sinin duygu rahatsızlıkları ve inme nedeni ile hayatlarını kaybettiğini belirtti.

Türkay, yaptığı yazılmış açıklamada, Türkiye’dahi diyabetli marazlı sayısının birden arttığına dikkati çekti.

Araştırmacıların 2030 yılında öngördükleri sayıya şimdiden ulaşıldığını aktaran Türkay, “Ülkemizde, 2016 yılında 7 milyonu fazla şeker hastası olduğu anlayış edilmekteydi. Yani şeker hastalığı toplumda yüzdelik 11 oranını geçip daha birlikte ilerlemektedir. Diyabet nedeni ile ölenlerin sayısı geçici hastalıklardan ölenlerden daha fazla.” ifadelerini kullandı.

Dünyada gelişigüzel 6 saniyede ayrımsız kişinin diyabet hastalığından öldüğünü belirten Türkay, şunları kaydetti:

“Dünyada 320 milyon diyabet hastası 20 ila 64 yaşları arası müteharrik erişkinlerden oluşuyor. Diyabetlilerde böbrek yetmezliği evolüsyon riski birlikte yüksektir, hastaların yüzde 10’u vakayiname böbrek yetmezliği nedeni ile hayatını kaybediyor. Diyabet travmatik olmayan ast bacağın kesilmesinin genişlik balaban nedenidir. Diyabetli olmayan birine bakarak inkıta riski sayı farkı 25 ikmal fazladır. Uluslararası Diyabet Federasyonu Şeker Hastalığı Atlası tahminlerine bakarak 2015’te seçkin 6 saniyede 1 kâhil diyabete tutkun nedenlerle yaşamını kaybetti. Değme iki diyabetli yetişkinden 1’ine kişileştirme konulmamış yani diyabetli olduğunu bilmiyor. Toptan keyif harcamalarının yüzdelik 12’si diyabete harcanıyor, yaklaşık 673 bilyon dolar. Herhangi Bir 7 doğumdan 1’i hamilelik diyabetinden etkileniyor. Şeker Hastalığı hastalarının dörtte üçü ise düşük ve ölçülü sağlık düzeyindeki ülkelerde yaşıyor.”

İnsanların doğuştan tembelliğe ve çokça yemeye eğimli olduklarını anlatım fail Türkay, avlu tarzını değiştirmeyen diyabetlide gelişigüzel makule tedavinin yetersiz kalacağını vurguladı.

Share: