Develi’deki “Fetih Sancağı”nın tarihi araştırılacak

Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar, Yazıbaşı Mahallesi’ndeki tıpkı camide bulunan “Fetih Sancağı”nın tarihlendirilmesi amacıyla mücahede başlattıklarını açıkladı.

Cabbar, yaptığı kayıtlı açıklamada, Develi Seyrani Terbiye ve Hars Vakfının talebi ve Develi Belediyesinin desteğiyle Yazıbaşı Mahallesi’nde tıpkısı camide himaye edilen sancağın tarihlenmesi amacıyla uzmanların çalışmalara başladığını belirtti.

Sancakla ait yapılan çalışmaların sonucunun kamuoyuyla paylaşılacağını aktaran Cabbar, şunları kaydetti:

“Kayseri Üniversitesi Mustafa Çıkrıkçıoğlu Meslek Yüksekokulu Umum Sanatlar bölümünden talim görevlileri Ömer Şengü ve Zahide Delice aracılığıyla önemi ve tarihlendirilmesi araştırılan öncü, saten yapı konusunda 240’a 160 santim ebadında mamul, dip kısmında Lügat-i Tevhid orta kısmında Türk bayrağı madun kısmında ise Fetih suresinin geçmiş ayeti bulunmaktadır. Bir devletin, aynı askeri birliğin onur ve gururunu oyun fail sembol, cenk zamanlarında tekbir ve salavatlarla açılarak askerlerimizin maneviyatını yükseltmektedir. Bu kadar önem yeryüzü eden sancağımıza ehil geçmek namına mesai başlatan ehlihibre hocalarıma kolaylıklar diliyorum.”

Share: