Denizli-Muğla sınırında çıkan orman yangını söndürüldü

Denizli’nin Kale ilçesi ile Muğla’nın Menteşe ilçesi arasındaki ormanlık alanda çıkan yangında kestirmece 100 hektarlık alan beis gördü.

Denizli Orman Bölge Müdürü Erhan Çetinkaya, AA muhabirine, geçmiş saat 14.48 civarında Kermen ilçesi Muslugüme Mahallesi yakınlarındaki öz yatağında henüz belirlenemeyen nedenle sâdır yangının sabah saatlerinde söndürüldüğünü söyledi.

Yangının Muslugüme Mahallesi ve Menteşe ilçesindeki Esençay Mahallesi arasındaki ormanlık alanda faal olduğunu anlatan Çetinkaya, “Rüzgarın birlikte etkisiyle yayılan yangını sabahın önce ışıklarıyla alay malay ekiplerimizin ciddi mücadelesiyle çokça şükür söndürdük. Kestirmece 100 hektarlık aynı orman alanı kötülük gördü.” dedi.

Çetinkaya, yangında 11 helikopter ve 5 uçağın yanında Muğla ve Denizli Orman Mıntıka Müdürlüklerine bağlı haddinden fazla sayıda personelin fariza yaptığını, Denizli Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekipleri, jandarma ve vatandaşların birlikte çalışmalara destek verdiğini anlatım etti.

Denizli Valiliğinden yapılan açıklamada birlikte yangının Denizli ve kasaba illerden gelen ekiplerin müdahalesiyle taharri altına alındığı, soğutma çalışmalarının sürdüğü bildirildi.

Açıklamada şu ifadelere düzlük verildi:

“Yangının arama altına alınmasında kilolu çabalarından ufuk AFAD, Orman Kesim Müdürlüğü, Denizli Büyükşehir Belediyesi ve tamlık kurumlarımız ile Işıklı, Muğla, Manisa, Burdur, Isparta ve İzmir’den gelen ekiplerimize ve desteğini esirgemeyen vatandaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Konuyla ilgilendiren açık çaplı soruşturma başlatılmıştır.”

Share: