Deneyimsizlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu: “Bir Numara fazda yüzdelik 80’lik karşılama oranına imza attık”

– Toyluk ve Spor Bakanı Kasapoğlu: “Birinci fazda yüzde 80’lik gelecek oranına imza attık”

“Yurtlar sürecini dahi analiz, plan ve aplikasyon adına üç esas başlıkta inceliyoruz”

ANKARA – Bilgisizlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, 2022-2023 Toyluk ve Spor Bakanlığı Yurt müracaat sonuçlarının birinci fazda yüzdelik 80 oranında karşılandığını duyurdu.

Cahillik ve Spor Bakanı Kasapoğlu, GSB Şehir Yurdu içre mevcut Az Koordinasyon Merkezi’nde 2022-2023 GSB Ensiz başvuru sonuçlarının birinci fazda yerleştirme oranın yüzde 80 olduğunu açıkladı. Toplantıya ayrıca sayısal ortamda 80 Spor İl Müdürü katıldı.

“Yurtlar sürecini birlikte çözümleme, tasrif ve aplikasyon namına üç temel başlıkta inceliyoruz”

Yetersiz referans süreçlerini ‘çözümleme, plan ve uygulama’ olarak 3 esas başlıkta ele aldıklarını tamlayan Kasapoğlu, uygulama noktasında mektepli dek işleminin fazlara ayrıldığını belirterek, “Vekillik kendisine tamam çalışmalarımızı marifet odaklı ayrımsız şekilde hepsi ile ayrımsız tümce yaklaşımı ile ele alıyoruz. Yurtlar sürecini da çözümleme, tasrif ve uygulama kendisine üç esas başlıkta inceliyoruz. Aplikasyon aşamasına geçildiğinde ise bu çalışmalarımızı fazlara ayırdık. Bugün bir numara faz sonuçlarını açıklayacağım. Temel amacımız, darülfünun gençliğini onların yurtlara yerleşim sürecini sunu okunabilen şekilde, yeryüzü mübarek, diri bir koordinasyon ile yapmak. Öncelikle kül başvuruların tamamı afaki aynı şekilde ve dijital ortamda hazırlandığını ifham etmek isterim” diye niteleyerek konuştu.

Başvurular 12 kamu kurumun sayısal enfrastrüktür verisinden analiz edildi

Başvuru sürecinde 12 amme kurumundan öğrencilerin bilgilerinin analiz edildiğini aktaran Vekil Kasapoğlu, “Biliyorsunuz bakir eğitim tedris yılı üzere başvuruları başlattık. Bunun amacıyla 12 amme kurumu eliyle, ÖSYM, YÖK, SGK, Adalet Bakanlığı, Milli Eğitim Bilimi Bakanlığı, Yer Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Faaliyet ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Ocak ve Içtimai Politikalar Bakanlığı, YTB ve Toyluk ve Spor Bakanlığı’ndan dijital yerine konfirmasyon edilen altyapı ile analiz edildi. Başvurusu uygulanan sevgili öğrencilerimiz, dirimsel, muvaffakiyet ve sosyal boyut kriterleri anne alınarak dijital ortamda objektif benzeri şekilde tespit edildi” ifadelerini kullandı.

Oluşan tertip ile öğrencilerin okullarına sunu yakın nezaret yurdundan gidermek sureti ile çizin çizin yerleştirmelerin gerçekleştiğini kaydeden Kasapoğlu, kumpas aşamalarını bölümlere ayırarak, okulların küşat tarihleri, üniversiteye ilk kez başlayacak öğrencilerin şehre geliş durumları özellikle değerlendirildiğini söyledi.

“Bir Numara fazda yüzdelik 80’lik istikbal oranına imza attık”

Bir Numara fazda toplam daraç başvurularının yüzde 80’ini muvaffakiyet ile yurtlara yerleştirildiğini dile getiren Bakan Kasapoğlu, “Yıllık bazda arz fazla talebi almış olmamıza karşın tarihimizin genişlik faziletkâr sıra oranını gerçekleştirdik. Mutluluk kendisine birinci fazda yüzdelik 80’lik karşılama oranına imza attık. Türkiye’nin sağladığı ev faaliyetlerinin dünyada eşi tıpkı olmadığını biliyoruz, İspanya konaklama talebinin yüzdelik 6’sını, İngiltere yüzde 24’ünü, Almanya yüzdelik 11’ini, KUL yüzde 12’sini, Fransa ise yüzde 15’ini karşılıyor. Biz, yüzdelik 80’lik bir karşılama oranı ile hem da bir numara fazda bu rekoru gerçekleştirdik” dedi.

İlk fazda 41 diyar ıcığı cıcığı ile yerleşimini bittiğini, 20’ye yakın ilde dahi ikinci safha yerleşimlerin tamamlanmak üzere olduğunu belirten Kasapoğlu, şu ifadelere yer verdi:

“41 şehirde ikinci safha uygulamasına geçmeyeceğiz. Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Ardahan, Dert, Batman, Bolu, Bursa, Denizli, Düzce, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Gaziantep, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sinop, Sivas, Siirt, Uşak, Trabzon, Yozgat, Çorum, Şanlıurfa, Van ve Şırnak almak üzere 41 diyar merkezimizde bütün başvuran öğrencileri yerleştirdik. 20’ye andıran ilimizde üstelik bu yerleşimi ikinci faz sürecinde bitirmek üzereyiz. Bunların dışında 10 ilimizde ayvaz ve 4 ilimizde kız öğrencilerin topu yurtlara yerleştirildiler.”Share: