Çydd: Aynı Yetişek Emekçisinin Paylaşımlarından Hava Soruşturma Geçirmesi, Ülkemiz ve Geleceğimiz İçin Çokça Endişe Vericidir.

Gündeş Yaşamı Terviç Derneği (ÇYDD), Artvin Kemalpaşa İlçe Milli Yetişek Müdürü Hiçlik Cengiz’in görevden alınmasına ve Cengiz’in sakat ÇYDD Genel Başkanı Türkan Saylan’ın ahiret yolculuğu yıl dönümünde yaptığı paylaşımların anket konusu yapılmasına reaksiyon gösterdi. ÇYDD’den yapılan açıklamada, “Bire Bir eğitim bilimi emekçisinin, ayrımcı anlatım içermeyen, kamuoyunu kusurlu yönlendirmeyen evet de toplumda panik ve istinkâf etmek yaratacak rastgele ifadeye saha vermediği paylaşımlarından muhit soruşturma geçirmesi, epey almanak emeklerinin yok edilmesi, ülkemiz ve geleceğimiz için çokça keder vericidir. Bu baskıcı zihniyeti kınıyoruz” denildi.

ÇYDD, Artvin’in Kemalpaşa ilçesinde Milli Yetişek Müdürü namına fariza özne Gaybubet Cengiz’in görevden alınmasını ve Cengiz’in eski ÇYDD Genel Başkanı Türkan Saylan’ın ahiret yolculuğu sene dönümünde yaptığı paylaşımların sormaca konusu yapılmasını kınadı. ÇYDD’den bugün yapılan yazılı açıklamada şunlar kaydedildi:

Artvin Kemalpaşa’de İlçe Milli Eğitim Bilimi Müdürü yerine fariza işleyen Kesat Cengiz’in anide bir kararla görevinden alınmasını ve bu kapsamda Cengiz’e alın başlatılan soruşturmada, kişinin toplumsal iletişim araçları hesaplarında kamuoyunun ortak aksülamel verdiği haberlerin ve unutulmaz Umumi Başkanımız Prof. Dr. Türkan Saylan’ın ölüm sene dönümünde yapılan paylaşımlarının anket konusu yapılmasını basından öğür durumdayız.

“BU BASKICI ZİHNİYETİ KINIYORUZ”

Kemalpaşa’dahi 15 yıldır pedagog ve milli eğitim bilimi müdürü kendisine fariza eden bir yetişek emekçisinin, ayrımcı rapor içermeyen, kamuoyunu hatalı yönlendirmeyen ya da toplumda panik ve gocunmak yaratacak gelişigüzel ifadeye düzlük vermediği paylaşımlarından periferi sormaca geçirmesi, bunca almanak emeklerinin yok edilmesi, ülkemiz ve geleceğimiz için haddinden fazla keder vericidir. Bu baskıcı zihniyeti kınıyoruz.

“YAŞANAN BIRLIK BU ACI OLAYLAR, CUMHURİYET DEĞERLERİMİZİN VE GÜNDEŞ TÜRKİYE’NİN NASIL AĞIR BİR TEHLİKE İLE KARŞI KARŞIYA OLDUĞUNU BİZLERE GÖSTERMEKTEDİR”

Bakir yürürlüğe giren sansür yasası ile alay malay düşüncelerin, fikirlerin ve bağımsız iradenin cezalandırılmaya başlandığı şimdilerde, Artvin bölgesinde gerçekleşen tıpkısı TIR kazasına dayalı ‘Bire Bir elan yaşanmasın’ şeklinde bir gönül paylaşımının soruşturma konusu yapılabileceğini dahi görmüş olduk. Zat ülkesine ve tıp dünyasına yaptığı sayısız katkının yanında kız çocuklarının eğitimi ve eğitimde vesile eşitliği için avangart olmuş ve bütün ömrünü bu uğurda adamış gerçeklik bire bir Cumhuriyet kadını olan Türkan Saylan Hoca’mızın ölüm sene dönümünde anılmasının ‘sürgün’ gerekçesi olabileceğine tanık oluyoruz. Yaşanan tamam bu dağ davranişlar, Cumhuriyet Altını değerlerimizin ve modern Türkiye’nin bittabi okkalı benzeri acı ile karşı karşıya olduğunu bizlere göstermektedir.

“AYDINLIĞIN VE EĞİTİMCİLERİMİZİN YANINDAYIZ”

Özgürlüğün, aydınlığın ve eğitimcilerimizin yanındayız. Varlığımız süresince koruyacağımız ve yaşatacağımız Atatürk bükülme ve ilkeleri ışığında, modern geleceğimizi tasavvur düzlük bu eylemler karşısında dosdoğru durmaya devam edeceğiz ve konunun takipçisi olacağız.”

Share: