Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, Yozgat Lansman Günleri’nin açılışında konuştu Açıklaması

Reisicumhur Yardımcısı Fuat Oktay, “Terörle lacerem amansız şekilde mücadele ediyorsak, terör yandaşlığının üzerini örtenlerle dahi savaşım edeceğiz.” dedi.

Oktay, Başkent Budun Bahçesi’nde düzenlenen Yozgat Lansman Günleri’nin açılışında yaptığı konuşmada, 81 yer ve 85 milyon yurttaş için aşkla, şevkle, azimle layenkati çalıştıklarını söyledi.

Önceki gün 2023 bütçe teklifi görüşmeleri üzere TBMM’bile bulunduklarını hatırlatan Oktay, “Gelişigüzel alanda ülkemizi elan müstakbel götürecek programlarımızı, hedeflerimizi, ayırdığımız bütçeleriyle gelişigüzel tekerlek teker açıkladık; vizyonumuzu ortaya koyduk.” diyerek konuştu.

Oktay, 20 yıldır Yozgat’tan Manisa’ya, Ardahan’dan Samsun’a Türkiye’de hareketli aynı altyapı dönüşümü ve kalkınma sağlandığını belirterek, “Türkiye Yüzyılı”nın kıyısında, bu altyapının üzerine nesir edilecek geleceği şekillendirdiklerini ve bunu sorunların, aksaklıkların bilincinde, hal önerilerini bile hesaba katarak yaptıklarını anlattı.

“Yıldırı propagandası meşrulaştırılamaz”

Yüz almanak hayalleri gerçekleştirip asırlık projelere imza atarken birilerinin bibi terörden ve yıldırı destekçilerinden imdat umduğunu belirten Oktay, şöyle devam etti:

“Yiğit ordumuza sefihane iftira atanları savunup, terörle, teröristle iş tutuyor. 6 artı 1’lik masayı duyuyorsunuz, Kandil’in sözcülüğünü özne tıpkısı provokatörü sulh güvercini car ettiler. Terör propagandası meşrulaştırılamaz. Bu tutum, şehit analarına, Diyarbakır annelerine, gazilerimize, terörden 40 yıl çekmiş milletimize ihanettir. Terörle lacerem amansız şekilde savaşım ediyorsak, terör yandaşlığının üzerini örtenlerle üstelik mücadele edeceğiz. Bugüne kadar milletimizin başını nasıl yalçın tuttuysak, pekâlâ birliği, beraberliği, kardeşliği perçinlediysek, kangren reşit sorunları çözüp, zahir istihdamı, ihracatı, yatırımı, üretimi büyüttüysek, çıktı bile ülkemizi diriltme etmeye devam edeceğiz.”

İbn-i Haldun’un “Şehirler tıpkı ruha sahiptir ve insanlar, antlaşma ortamında yaşadıkları şehrin ruhuyla özdeşleşir” sözünü nâkil Oktay, Yozgat’ı, “Anadolu’nun sönmeyen ocağı” yapanın, asırlardır Türk yurdu olmuş bu şehrin ruhu ve hemşehrileri olduğunu dile getirdi.

Oktay, tüm illerle gelişigüzel Yozgat’ın cemaat olduğu değerlerin yarınlara aktarılması ve yerelden kalkınması amacıyla herkesin çalım üstlenmesi gerektiğine bel ederek, bunun el birliği, yerele çevrilmiş girişimler, projeler, memleketinden kopmayan eş bağları, çocuklara aktarılan gelenek ve görenekler kabil takatli çok açıdan katkıyla gibi olduğunu söyledi.

“38 fabrikamızı inşallah önümüzdeki 1-2 sene ortamında tamamlıyor olacağız”

Kadınların kültürel aktarımın mutfağı, gençlerin ise yarınların teminatı olduğunun altını çizen Oktay, “Hem bireysel hem dahi sivil sosyete kuruluşları üzerinden şişman kendisine özlerimizi, bizi tığ eden değerlerimizi beslemeye devam edelim.” dedi.

Oktay, Yozgat’taki tevhit uran bölgelerinden Boğazlıyan’da ilk fabrikaların temellerinin atıldığını aktararak, “Boğazlıyan’ı Çandır’ı, Yenifakılı’yı, Sarıkaya’yı önceki etapta tarafından gelişigüzel Çayıralan’ı dahi katarsak o bölgeyi kalkındıracak, istihdamı, işsizliği kökünden çözecek, 38 fabrikamızı inşallah önümüzdeki 1-2 sene ortamında tamamlıyor olacağız. Demincek hedefimiz, Yozgat kalıp ilkin görünmek için mekân ilçeleri aynı şekilde kalkındıracak ve işsizliği çözecek olan Bozok Kombinasyon Endüstri Bölgesi’nde bile bacaların tütmesi ve artık Yozgat’tan ihracatın, üretimin seslerinin geliyor olması arzumuz.” diye niteleyerek konuştu.

Oktay, şehir tanıtım haset etkinliklerini, kültürün çalışkan tutulmasına şalter olması sebebiyle alelhusus önemsediklerini belirterek, açılışı yapılan “Yozgat Lansman Günleri” sayesinde vatandaşların Ankara’üstelik Yozgat’ın ruhunu hissedeceğini, yurt hasretini gidereceğini ve Bozok kültürüyle buluşacağını tabir etti.

Yozgat Tanıtım Günleri programının, Yozgat’ın zengin mutfağıyla eksiksiz ziyaretçilerin damak zevkine, özgün türküleriyle birlikte kalplere hitap edeceğine inandığını söyleyen Oktay, tamlık Ankaralıları, Ankara Budun Bahçesi’ne, Yozgat’ın havasını solumaya davet etti.

Konuşmanın peşi sıra, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve Hak Bakanı Bekir Bozdağ, beraberindekilerle alay malay Yozgat’ın doğal, dernekevi ve kültürel zenginliklerinin sergilendiği stantları gezdi.

Oktay ve Bozdağ, memleketleri Yozgat’ın dernekevi yemeklerinin tanıtıldığı stantlarda testi kebabı, hedik, kavurga, arabaşı, divane pilavı ve nohut kavurmanın hazırlanışına yardım etti ve buradaki yiyeceklerin tadına baktı.

Share: