Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Lan Yunan, İzmir’i unutma. Tıpkı tün ansızın gelebiliriz” sözlerine Miçotakis’ten ilk karşılık

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Slovakya Cumhur Reisi Zuzana Caputová’yı Atina’dahi kabul ederken yaptığı güdük konuşmasında Türkiye ile yaşanan gerginliğe da değindi. Miçotakis, Atina’nın Türkiye ile herhangi bir devir ferah komşuluk ilişkileri, uluslararası ünsiyet ve arsıulusal bahir hukuku çerçevesinde diyalog kurmayı umu ettiğini söyledi.

“TEHDİTLER AKSEPTANS EDİLEMEZ”

Ancak Yunanistan Başbakanı, NATO müttefiki bir ülkeden Yunan egemenliğini sorgulamaya varan tehditler almasının kabul edilemez olduğunu bile vurguladı.

İLK TEPKİ YUNANİSTAN DIŞİŞLERİ’NDEN GELMİŞTİ

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın ” İzmir’i unutma, bire bir şeb anlayışsız gelebiliriz” sözlerine önceki olarak Yunanistan Dışişleri Bakanlığı’ndan yanıt gelmiş ve yapılan açıklamada şu ifadeler kullanılmıştı:

“Yunanistan, günlük küstah ve her tür sınırı aşan meşruhat ve tehditler konusunda Türkiye’ye uymayacak. NATO içerisindeki ilişki ve beraberliğe kimin kötülük verdiğini göstermek amacıyla sonuç günlerde yapılan provokatif açıklamaların içeriğine dayalı müttefiklerimize ve ortaklarımıza bilgi vereceğiz. Tıpkısı zamanda arsıulusal hususiyet ve deniz hukuku temelinde bölgenin hep üzere abra ve asayiş sütunu kendisine kalmaya bitmeme edeceğiz.”

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN HANGI DEMİŞTİ?

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, Samsun’dahi düzenlenen Teknofest Karadeniz’da konuşmuştu. Yunanistan’ın Türk jetlerine tacizine aksülamel gösteren Reisicumhur, Atina yönetimini, “Ey Yunan, tarihe bak, tarihe dön, haddinden fazla elan çok ileri gidersen bunun bedeli kısık tamam. Yunanistan’a tek cümlemiz var, İzmir’i nisyan” ifadeleriyle uyarmıştı. Erdoğan ayrıca, “Adaları obstrüksiyon etmeniz falanca bizi bağlamaz, vakti saati geldiğinde gereğini yaparız. Hani diyoruz ya, tıpkı tün anlayışsız gelebiliriz” ifadesini kullanmıştı.Share: