Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan öğrencilere beşaret: Ailelerinden uzakta okuyan öğrencilere muvasala desteği sağlanacak

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, “Ailelerinin yaşadığı şehirlerden ırak yerlerde eğitim talim gören öğrencilerimize, okullarına azimet ve dönüşleri amacıyla muvasala desteği sağlayacağız. Yılda 2 yol verilecek bu destek sayesinde tahminî 150 bin öğrencimizin ailelerinin yanına onlara seçkin yük getirmeden gidip gelebilmesini temin etmeyi hedefliyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde toplandı. Güruh sonrası açıklamalarda kâin Cumhur Reisi Erdoğan, “Toptan hesaplı krizin ve asayiş tehditlerinin her an arttığı bir dönemden geçiyoruz. Salgınla, savaşla, emtia fiyatlarının yükselişi ile istihsal ve tedbir kanallarının tıkanması ile başlayan ve nekahet ihtimali ile tırmanan bu sıkıntılı dönem bittabi ülkemizi bile etkilemektedir. Mevki ve milletçe ağır aksak göç akınından avlu pahalılığına büyüklüğünde bire bir seri ağırlık ile savaşım ediyoruz. Fakat Türkiye değişik devletlerden farklı yerine uzunca bire bir süredir maruz kaldığı saldırıların ve tuzakların üstelik etkisi ile tehditleri ilkin görebilme ve çabucak tedbir alabilme kabiliyetine cemaat tıpkısı ülkedir. Gerçekten değme toptan akse ve arkası sıra yaşanan ağız dalaşı Türkiye’nin bu vasfını tıpkı el daha teyit etmektedir. Terörle mücadeledeki tecrübemiz ile sağlamlaştırma ettiğimiz düzenlilik ve sosyal mimarimiz bizi bölgemizdeki farklı kaoslara karşı bile korunaklı arkaç getirmiştir” ifadelerini kullandı.

“Cumhuriyet Altını tarihinin bildirme faziletkâr istihdam rakamına nail olduk”

Diplomaside uzun uzun benzeri süredir uğranan çifte standartların yeni bölgesel dalgalanmalar karşısında stabil ve pozitif politikalar geliştirme imkanı sağladığına aksan işleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları kaydetti:

“Iktisadi saldırılar karşısında geliştirdiğimiz mekanizmalar sayesinde küresel krizin tahripkâr etkilerini bildirme beş altı düzeye indirmeyi başarabiliyoruz. Avrupa başta koyulmak amacıyla umum dünyayı esmer esmer düşündüren erke krizini hem mahiyet çeşitlendirmesine anbean hem yerel ve yenilenebilir kaynaklarımızı harekete geçirerek hazırlıklı yakalandık. İstihdam odaklı iktisat programımız sayesinde durgunluk tehlikesinin giderek henüz efdal sesle konuşulduğu bire bir dönemde insanımızın işini, aşını, geleceğini güvence altına aldık. İşte zaman ağustos kocaoğlan aylakçılık rakamları açıklandı. Buna bakarak işsizlik oranı tıpkısı önceki aya bakarak 0,4 puanlık azalış ile yüzde 9.6 ile bir tane haneli rakamlara gerilerken, istihdam sayımız 31 milyonun konusunda artık. Böylecene Cumhuriyet Altını tarihinin yer erdemli istihdam rakamına nail olduk. Hükümetlerimiz döneminin averaj enflasyonu yüzde 13 iken, serencam günlerde yaşadığımız sıkıntıların ayrımlı politik ve içtimai saiklerin tetiklemesi ile ortaya çıktığını gene hatırlatmak istiyorum. Pahalılık ile mücadelemizi sürdürürken gelişigüzel kesimden insanımızın maltalık pahalılığının öğün açtığı zenginlik kaybını telafi edecek adımları üstelik birer birer atıyoruz.”

“(İlk Evim ve İlk İşyerim Kampanyası) Kampanyaya şu esas kadar 7,2 milyon başvuru yapıldı”

Yer, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı bünyesindeki Şişko Göz İdaresinin yaptığı hazırlıkların arkası sıra İlk Evim ve İlk İşyerim Kampanyası’nın müjdesini elan ilk paylaştıklarını hatırlatan Erdoğan şunları söyledi:

“Gençlerimize, emeklilerimize, kadınlarımıza, martir yakınları ve gazilerimize ayrı ayrı kontenjanlar ayırdığımız bu kampanyaya şu temel kadar 7,2 milyon müracaat yapıldı. Bu müracaat sahiplerinden 4 buçuk milyonu tamlık şartları hesabına getirerek süreci tamamladı. Başvuruların ay sonuna kadar bitmeme edeceği ayn önüne alındığında bu rakamların daha üstelik artacağı açıktır. Cumhuriyet tarihinin genişlik büyük toplumsal göz projesi olan bu kampanyamıza gösterilen ağırbaşlı deste bizi daha doğacak adımlar atma yönünde cesaretlendirdi. Projenin önceki etabındaki rakamı 250 olan konut sayısını 2028 yılına kadar 500 bine tamamlayacağımızı elhak söylemiştik. İlk aşama 250 bin konutumuzu 2 yıl içerisinde adalet sahiplerine tasdik edeceğiz. Hane inşası amaçlı yer sayısını bile 1 milyona tart kararı aldığımızı bire bir süre geçmiş duyurmuştum. Bakanlığımız yaptığı faaliyet ile 81 ilimizin tamamına yayılan 1 milyon yer ile ilgilendiren hazırlıkları tamamladı.”

“Yanında parsellerdeki hak sahipleri çoğunluğu sağladıklarında TOKİ’ye başvurarak burada göz inşa edilmesi talebinde bulunabilecek”

Toplumsal göz projesine yan yana parsellerin birlikte karışma edildiğini belirten Reisicumhur Erdoğan, “Müşterek parsellerdeki adalet sahipleri çoğunluğu sağladıklarında TOKİ’ye başvurarak burada göz nesir edilmesi talebinde bulunabilecek. Bu parsellerde zemin zait 4 yahut 5 cellat geçmeyecek. Bu şekilde mensur edilecek. Konutların finansmanı hususunda bankalarla birlikte işbirliğine gidilecek. Hane amacı arsa ve işyerlerinin başvuruları zaman bakımından alınmaya başladı. Planları onaylanan iller ve ilçelerdeki hak sahibi vatandaşlarımız yer tapularını aralık ayından itibaren alabilecekler. Arsa tapularının tamamının dağıtımı 2 yıl içerisinde bitecek. Mutlak parseller 192 bin 500 liradan başlayan fiyatlar, bin 604 liradan başlayan taksitler ve 10 yıla varan vadeler ile TOKİ’nin faizsiz ifa modeli ile vatandaşlarımıza satılacak. Paydaşlı parsellerin ödemesi 112 bin 500 liradan ve taksitleri bile 937 liradan başlayacak şekilde belirlendi. Toplumsal konutlarımızın inşasına 25 Ekim’üstelik Ankara, Afyon, Amasya, Ziyalı, Bolu, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Kahramanmaraş, Kırşehir, Konya, Manisa, Muğla, Tunceli, Yardımcı, Yozgat ve Zonguldak illerimizdeki 5 bin konutun temelini atarak başlıyoruz” diye niteleyerek konuştu.

“Ailelerinin yaşadığı şehirlerden ırak yerlerde eğitim bilimi talim gören öğrencilerimize, okullarına gidiş ve dönüşleri üzere erişim desteği sağlayacağız”

Darülfünun öğrencilerine da müjdelerde mevcut Erdoğan, “Aynı beşaret bile darülfünun öğrencilerine yöneltmek istiyorum. Ailelerinin yaşadığı şehirlerden ırak yerlerde yetişek tedrisat gören öğrencilerimize, okullarına gidiş ve dönüşleri amacıyla ulaşım desteği sağlayacağız. Yılda 2 kez verilecek bu destek yardımıyla kısaca 150 bin öğrencimizin ailelerinin yanına onlara değme dara getirmeden gidip gelebilmesini temin etmeyi hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

“Esnafımız için Halkbank vasıtası ile 60 kamer önel ile ve yüzde 7,5 ürem oranı ile yararlanma edebilecekleri 100 milyar teklik tıpkı güven kampanyası başlatıyoruz”

Tıpkı özge müjdelerinin de esnaf ve zanaatkarlara olduğunu vurgulayan Erdoğan, “Her dönüş olduğu kabilinden müstevli ve savaş şartlarının önümüze çıkarttığı kavi süreçte bile esnaf ve zanaatkarlarımızın birlikte olduk, olmayı sürdürüyoruz. Desteklerimizde kadınlarımıza ve gençlerimize ayrı meydan veriyoruz. Bilfarz geçtiğimiz yılın Mart ayında başlattığımız Eş Girişimci Kredisinden 140 bin kadınımız bilistifade 17 bilyon liranın üzerinde benzeri asıl kullanmıştır. Gençlerimiz için çeşitli esame altında başlattığımız adım kredilerinden 52 bin birey, 10 milyar liralık benzeri kaynağa ulaşarak yararlanmıştır. Deminden da Cumhuriyetimizin 100’üncü yılına atıfla başlattığımız yıpranmamış tıpkısı emniyet destek paketi ile esnaf ve zanaatkarlarımızın huzurundayız. Esnafımız üzere Halkbank vasıtası ile 60 kamer mehil ile ve yüzde 7,5 repo oranı ile yararlanma edebilecekleri 100 bilyon teklik aynı cesaret kampanyası başlatıyoruz. Vakit Kaybetmeden bununla kalmıyor, kredi eğin limitlerini 350 bin liradan 500 bin liraya, işyeri edindirme ve anahtar kredisi limitlerini birlikte 1 milyon liradan 1 buçuk milyon liraya yükseltiyoruz. Dinç girişimcilerimizin muvaffakiyetsiz faizli kredi limitini 100 bin liradan 300 bin liraya yükseltirken, yaş sınırını de 30’dan 35’e çıkartıyoruz. Halkbank’tan cesaret kullanıp da takibe sakıt esnaflarımıza 6 ayak tabanı kadar idraksiz ödemesiz, 36 ayak tabanı kadar vadeli yüzdelik 4 faizli itimat ile borcunu arıtma imkanı sağlıyoruz” açıklamasında bulundu.

“TANAP’ın kapasitesini almanak 16 milyar metreküpten iki tekmil artım ile 32 milyar metreküpe çıkaracak çalışmalara başladık”

Enerji alanında bile heybetli adımlar atıldığına değinen Erdoğan, “Doğalgaz depolarımızı yüzdelik 100 doldurarak talepteki muhtemel artışlara ve tepeden inme kesintilere cebin hazırlığımızı yaptık. Azerbaycan ile ülkemiz ile alay malay Avrupa’nın erke en güvenliği amacıyla birlikte eleştiri öneme cemaat TANAP’ın kapasitesini almanak 16 bilyon metreküpten 2 tekmil artma ile 32 bilyon metreküpe çıkaracak çalışmalara başladık. Libya ile yaptığımız hidrokarbür anlaşması ile bu ülkenin ana kara sahanlığındaki yer yağı ve türevlerinin çıkartılması üstüne eskimemiş tıpkısı işbirliği alanı oluşturduk. Ayrıca Umman, Katar, Endonezya, Cezayir, Nijerya, Malezya, Kazakistan ve Bir Zenci Emirlikleri ile erke alanında bakir işbirliklerimizin önünü açacak temaslarda bulunduk” dedi.

“‘Bire Bir şeb ansızın gelebiliriz’ sözümüzün gereklerini kelimesi kelimesine yerine getiriyoruz”

Tahril güvenliği noktasında güvenlik güçlerinin 7/24 teyakkuz halinde olduğuna dikkat çekici Erdoğan, “Terör örgütlerinin yöneticilerini nerede bulursak orada imha ediyor, askerlerimiz ve asayiş güçlerimize müteveccih hiçbir saldırıyı yanıtsız ve cezalandırılmamış bırakmıyoruz. hudut dışı harekatlarımızı zat önceliklerimize ve yaptığımız planlara göre yürütüyoruz. Artık yıldırı örgütleri ile birlikte ülkemize husumet besleyici herkesin korkulu rüyası haline mevrut, ‘Bir tün akılsız gelebiliriz’ sözümüzün gereklerini kelimesi kelimesine yerine getiriyoruz” ifadelerini kullandı. – ANKARA

Share: