Cumhurbaşkanı Erdoğan Bakanlar Kurulu Toplantısı’nın ardından millete seslendi: (3)

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, İlk Evim İlk İş Yerim Kampanyasına ilgili, “Gençlerimize, emeklilerimize, kadınlarımıza, şehit yakını ve gazilerimize ayrı ayrı kontenjanlar ayırdığımız bu kampanyaya şu esas büyüklüğünde 7,2 milyon başvuru yapıldı.” dedi.

Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki Kabine Toplantısı’nın arkası sıra millete seslendi.

El Erki, adalet ve özgürlükler üzerine ülkeyi getirdikleri seviyeyi perçinleyecek gündemi hep faal tutuklarını dile getiren Erdoğan, temas programlarında mütenevvi kesimlere müteveccih iktisadi ve demokratik müjdeleri milletle paylaştıklarını, böylece 2023 hedeflerine akilane emin adımlarla ilerlediklerini söyledi.

Bugünkü hükûmet toplantısında bile bu çerçevede eskimemiş değerlendirmeler yaptıklarını, kullanılmamış çalışmaların istişaresini gerçekleştirdiklerini anlatan Erdoğan, “İlk başlığımız, tıpkı süre evvel duyurduğumuz, milletimize 500 bin konut, 250 bin arsa, 50 bin iş yeri kazandırma amacını taşıyan ‘İlk Evim İlk İş Yerim’ kampanyasındaki son gelişmelerle ilişik. Bilindiği kabilinden sosyal bölük projeleri, hükümetlerimizin geçmiş gününden itibaren sunma haddinden fazla ehemmiyet verdiğimiz ve 81 ilimizin tamamında hayata geçirdiğimiz bire bir icraatımızdır. Serencam dönemde bölük, icar ve yurt fiyatlarındaki denyo yükselişler, bizi yıpranmamış ve henüz nazik ayrımsız atılıma yöneltti.” diyerek konuştu.

Çevre, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı bünyesindeki TOKİ’nin hazırlıklarının ardından, “İlk Evim İlk İş Yerim” kampanyasının müjdesini kamuoyuyla paylaştıklarını hatırlatan Erdoğan, şöyle devam etti:

“Gençlerimize, emeklilerimize, kadınlarımıza, şehit yakını ve gazilerimize ayrı ayrı kontenjanlar ayırdığımız bu kampanyaya şu ana kadar 7,2 milyon müracaat yapıldı. Bu müracaat sahiplerinden 4,5 milyonu, tamam şartları hesabına getirerek, süreci tamamladı. Başvuruların ay sonuna kadar bitmeme edeceği ayn önüne alındığında, bu rakamların henüz da artacağı açıktır. Cumhuriyet tarihinin yer büyük sosyal göz projesi olan bu kampanyamıza gösterilen yavaş deste bizi elan ileri adımlar atma yönünde cesaretlendirdi. Projenin evvel etabındaki rakamı 250 bin olan basamak sayısını 2028 yılına büyüklüğünde 500 bine tamamlayacağımızı elhak söylemiştik. İlk etap 250 bin konutumuzu 2 yıl ortamında doğruluk sahiplerine tasdik edeceğiz. Göz inşası amaçlı yer sayısını birlikte 1 milyona tarh kararı aldığımızı bir müddet önce duymuştuk. Bakanlığımız, yaptığı çalışmayla 81 ilimizin tamamına yayılan 1 milyon arsayla ait hazırlıkları tamamladı. Yani hangi şehirde, nerede, hangi parselde, altyapısını beğenmek vasıtasıyla bu arsalarımızı dahi hazırladık. Arsa yerlerini yüzde 40’ı kent merkezlerinde, yüzdelik 60’ı ilçelerde olacak şekilde belirledik. Tabii bu rakamlar şehirlerdeki arazilerin agreman durumuna bakarak şekillenmektedir. Konut gayeli arsaların 50 bini İstanbul’de, 100 bini Ankara’da, 25 bini İzmir’dahi, 45 bini Gaziantep’te, 55 bini Konya’da, 25 bini Kayseri’da, 30 bini Diyarbakır’üstelik olacak şekilde planlandı. Farklı şehirlerimizdeki arsa sayıları bile yer uygunluğuna göre tayin edilmektedir.”

“TOKİ’nin 2003’ten bu yana ülkemize kazandırdığı basamak sayısı 2 milyonu bulacak”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, vatandaşların hem konuta hem bile arsaya başvurabileceğini fakat eneze ikisi larpadak çıkarsa çabucak birini tercih edebileceğini belirterek, “Amacımız, milletimizin olanı milletimize vererek insanlarımızı bildirme makul şartlarla, gönül huzuru süresince oturacakları birer eve kavuşturmaktır.” dedi.

Yer fiyatlarını, meydan bedelinin çokça altında vatandaşlara sunmakla kalmayıp, bunun üstüne ayrımsız an önceki evlerini yapabilmelerine dahi destek vereceklerini vurgulayan Erdoğan, şöyle konuştu:

“Çabucak ülkemizin değil, ihtimal birlikte dünyanın genişlik nazik içtimai devlet uygulaması olan bu projeye yanında parselleri bile karışma ediyoruz. Birlikte parsellerdeki doğruluk sahipleri, çoğunluğu sağladıklarında, TOKİ’ye başvurarak burada hane inşa edilmesi talebinde bulunabilecek. Bu parseller de zemin artı 4 veya 5 zalimce geçmeyecek şekilde düz yazı edilecek, konutların finansmanı hususunda bankalarla bile hisse senedi birliğine gidilecek. Ev gayeli arsaların ve aksiyon yerlerinin başvuruları bugün bakımından alınmaya başlandı. Planları onaylanan illerde ve ilçelerdeki hak sahibi vatandaşlarımız arsa tapularını çatlak ayından itibaren alabilecekler. Arsaların tapularının tamamının dağıtımı iki yıl içinde bitecek. Hür parseller 192 bin 500 liradan başlayan fiyatlar, 1604 liradan başlayan taksitler ve 10 yıla varan vadelerle TOKİ’nin faizsiz ödeme modeliyle vatandaşlarımıza satılacak. Paydaşlı parsellerin ödemesi 112 bin 500 liradan ve taksitleri birlikte 937 liradan başlayacak şekilde belirlendi.”

Erdoğan, sosyal konutların inşasına 25 Ekim’birlikte Ankara, Afyonkarahisar, Amasya, Aydınlık, Bolu, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Kahramanmaraş, Kırşehir, Konya, Manisa, Muğla, Tunceli, Uşak, Yozgat ve Zonguldak’taki 5 bin konutun temelini atarak başlayacaklarını söyledi.

Sair illerde birlikte aceleci aynı şekilde temellerin atılacağını vurgulayan Erdoğan, şöyle konuştu:

“Proje kapsamındaki 50 bin aksiyon yerinin önce etabının inşasına, 28 ilimizde 10 bin hisse senedi yerinin temelini atarak başlıyoruz. Büyüklükleri 50 ila 200 metrekare ortada değişen bu aksiyon yerleri, 350 bin liradan başlayan değer, 2 bin 633 liradan başlayan taksit ve 10 yıla vasıl vadeyle esnaflarımıza sunulacaktır. Yalnız bu gelişim yerlerinin istihdama katkısının 100 bini bulması bekleniyor. Sonuç kampanyayla birlikte TOKİ’nin 2003 yılından bu yana ülkemize kazandırdığı göz sayısı 2 milyonu bulacak. İlk Evim İlk İş Yerim Kampanyasının ülkemizde defa açacağı iktisadi ruh 2 trilyon liraya ulaşacak. Herhangi Bir TOKİ projesi gibi bu kampanya da özel sektörün konut yatırımlarını hareketlendirecektir. Kampanyamızın ayrımsız misil daha ülkemize, milletimize ve özellikle doğruluk sahiplerimize kıvrak olmasını diliyorum.”

Reisicumhur Erdoğan, ayrımsız muştu bile darülfünun öğrencilerine vermek istediğini belirterek, “Ailelerinin yaşadığı şehirlerden uzak yerlerde yetişek-talim gören öğrencilerimize, okullarına gidiş ve dönüşleri amacıyla muvasala desteği sağlayacağız. Yılda 2 misil verilecek bu bindi sayesinde, kısaca 150 bin öğrencimizin ailelerinin yanına, onlara herhangi bir yük getirmeden gidip gelebilmesini realizasyon etmeyi hedefliyoruz.” diye konuştu.

“Esnafımız üzere 100 milyar liralık bir yüreklilik kampanyası başlatıyoruz”

Esnaf ve sanatkarlara de müjdesi olduğunu dile getiren Erdoğan, her dönemde olduğu üzere müstevli ve cidal şartlarının illet olduğu mukavemetli süreçte da esnaf ve sanatkarların birlikte olduklarını, olmayı sürdürdüklerini söyledi.

Desteklerde kadınlara ve gençlere ayrı yer verdiklerine belen eden Erdoğan, şunları kaydetti:

“Geçtiğimiz yılın mart ayında başlattığımız avrat müteşebbis kredisinden 140 bin kadınımız yararlanarak, 17 milyar liranın üzerinde bire bir ana kullanmıştır. Gençlerimiz üzere muhtelif esame altında başlattığımız müteşebbis kredilerinden 52 bin gönül 10 milyar teklik kaynağa ulaşarak yararlanmıştır. Demincek da cumhuriyetimizin 100. yılına atıfla başlattığımız yeni ayrımsız itimat bindi paketiyle esnaf ve sanatkarlarımızın huzurundayız. Esnafımız için Halkbank tarafından 60 ay vadeyle ve yüzdelik 7,5 repo oranıyla istifade edebilecekleri 100 milyar teklik tıpkısı yüreklilik kampanyası başlatıyoruz. Vakit Kaybetmeden bununla kalmıyor, kredi eğin limitlerini 350 bin liradan 500 bin liraya, hisse senedi yeri edindirme ve anahtar kredisi limitlerini birlikte 1 milyon liradan 1,5 milyon liraya yükseltiyoruz. Tendürüst girişimcilerimizin rate faizli güven limitini 100 bin liradan 300 bin liraya yükseltirken, gözyaşı sınırını üstelik 30’dan 35’e çıkartıyoruz. Halkbank’tan cesaret kullanıp de takibe düşen esnaflarımıza 6 taban kadar geri ödemesiz, 36 aya kadar vadeli yüzde 4 faizli krediyle borcunu arıtma imkanı sağlıyoruz. Cemi bu kolaylıkların esnafımıza kılıklı olmasını diliyorum.”

(Sürecek)

Share: