Cumhur Reisi Erdoğan’dan 6. Türkiye Resülmal Piyasaları Kongresi’ne nabız Açıklaması

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, ecnebi yatırımcıların anamal piyasaları dahil Türkiye’ye yönelik mütezayit ilgisinin, Türk ekonomisine ve diplomasisine mahsus güvenin tezahürü olduğunu belirterek, “Bazen kendini bilmezlerin anamal piyasalarımızı kasıt düzlük bahtsız ve dal oruçlu açıklamaları, bu gerçeği katiyen değiştirmeyecektir.” ifadesini kullandı.

Türkiye Anamal Piyasaları Birliği (TSPB) marifetiyle bu sene “Finansın Ötesi: Dünyanın Geleceğine Envestisman” temasıyla melez kendisine düzenlenen 6. Türkiye Anamal Piyasaları Kongresi başladı.

Kongrenin açılışında, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın etkinliğe gönderdiği kanı okundu.

Mesajında, 6. Türkiye Anamal Piyasaları Kongresi’nin büyüklük, kavim, ekonomi ve birlik yatırımcılar üzere hayırlara vasıta olması temennisinde bulunan Erdoğan, sınırlı dışından kongreye gelen misafirler için “ülkemize ve evire çevire İstanbul’umuza tatlıca geldiniz.” ifadesini kullandı.

Kongreye yardım sunacak herkese şimdiden teşekkür ettiğini tamlayan Erdoğan, “Medeniyetlerin, kültürlerin ve kıtaların dudak noktası İstanbul’umuzu, global finansın dahi merkezlerinden biri etme irademizi halen koruyoruz. Ekonomide, diplomaside, ticarette, turizmde, ulaşımda ve daha stabil haddinden fazla alanda attığımız adımlarla bu hedefimize doğru emin adımlarla ilerliyoruz. Sermaye piyasaları konusunda artık tıpkı bellik haline gelen kongrenin, bizlere bu gayretlerimizde anlamlı ulama vereceğine inanıyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

“Ülkemiz, sonuç yılların yükselen yıldızlarından biri olmuştur”

Reisicumhur Erdoğan, küresel salgının ve sonrasında yakın coğrafyada yaşanan sıcak çatışmaların Türkiye’yi farklı benzeri konuma taşıdığını vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Yaşayan afiyet altyapısı, istihsal gücü, hızlı toparlanma kabiliyeti ve elan dayanıklı haddinden fazla avantajıyla ülkemiz, akıbet yılların yükselen yıldızlarından biri olmuştur. Ukrayna- Rusya krizinin önceki günlerinden itibaren başarıyla sürdürdüğümüz muvazeneli ve ara bulucu politikalar, Türkiye’nin oyun kurucu rolünü henüz birlikte pekiştirmiştir. Ecnebi yatırımcıların anamal piyasalarımız dahil ülkemize müteveccih küsurat ilgisi, Türk ekonomisine ve diplomasisine duyulan güvenin tezahürüdür. Ara Sıra kendini bilmezlerin sermaye piyasalarımızı amaç alan talihsiz ve dal niyetli açıklamaları, bu gerçeği katiyen değiştirmeyecektir. Türkiye, 21. asra mühür vuracak tıpkısı vizyonla herhangi bir alanda yazdığı sükse hikayelerine yenilerini eklemeyi sürdürecektir.”

Resülmal piyasalarının, Türk ekonomisindeki bu dinamizmden olumlu etkilenerek büyüme yolculuğunu bitmeme ettireceğine inandığını nâkil Erdoğan, “Türkiye’ye güvenen, ülkemize envestisman özne, Türk ekonomisinin görgülü geleceğine itimat eden eksiksiz yatırımcılara kapımızın da gönlümüzün üstelik boş olduğunu gene tefhim etmek istiyorum.” ifadesini kullandı.

Share: