Cumhur Reisi Erdoğan, Cemevleri Esas Atma ve Şişko Küşat Töreni’nde konuştu: (1)

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, “Zaman karşı karşıya kaldığımız imtihanlarımızı birlikte ancak aşkla, muhabbetle birlikte beraberlikle, kardeşlikle göğüsleyebiliriz. Milletimiz asırlardır bu coğrafyada yüz yüze kaldığı gelişigüzel tehdidin üstesinden bu muhabbetle gelmiştir.” dedi.

Reisicumhur Erdoğan, Şahkulu Sultan Dergahı ve Cemevi’nde düzenlenen Cemevleri Temel Atma ve Şişman Açım Töreni’nde yaptığı konuşmada, bugün burada büyüklük genelinde inşası tamamlanan 4 cemevinin açılışı, 7 cemevinin de anne atma töreni vesilesiyle Alevi Bektaşi kardeşleriyle hasbihal almak üzere ayrımsız arada olduklarını söyledi.

Elazığ Karakoçan, Ankara Altındağ, Erzurum ve Erzincan Kemah’ta hizmete açacakları 4 cemevini kullanacak vatandaşlara oflaz olmasını dileyen Erdoğan, Kütahya ve Kayseri’da inşası süren Burdur Çavdır, Denizli Ardıçlı, Bilecik Bozüyük, Işıklı Koçarlı ve Kırklareli Babaeski’bile da temelini bugün atacakları 7 cemevinin benzeri dakika geçmiş tamamlanarak hizmete girmesini dilek etti.

Erdoğan, bu eserlerin kazandırılmasında emeği geçen herkese teşekkür ederek şöyle konuştu:

“Şu dakika süresince bulunduğumuz Şahkulu Şehriyâr Dergahı, Orhangazi devrinden bugüne önce ahilerce, peşi sıra Hazreti Hünkar’ın amacında bakım edenlerce ayakta yakalanmış ve canlandırma edilmiştir. Çok asırdır dergahımızdan gelip geçen, konan, göçen herkesten Tanrı razı olsun diyor, seçme birini rahmetle garip ediyorum. Dergahımızın akıbet dönemdeki mürşitlerinden Mehmet Mehabetli Hilmi Dede Ağababa bu asıl yapılan hele eserlerle ilişkin şöyle anlatıyor: ‘Ham bağına kurulmuş aşıkların otağı. Gülzar-ı aşk olubdur aşk ehlinin durağı. Gel sunturlu evine bakraç, eyle özünü puhte. Yanuptur amor oduna erenlerin ocağı.’ Evet bu mekanlar aşk ocağıdır, incelik ocağıdır, dilek ocağıdır.”

“Dergahlarımızda ilim ve aktöre gelişigüzel nöbet yürür”

Buraların Hazreti Peygamber’e ve ehlibeytine aşıramento olanların durağı olduğunu aktaran Cumhur Reisi Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Dergahlarımızda ayrıntı ve aktöre birlikte kat yürür. Medeniyetimize güzel insanlar burada yetiştirilir. Hacı Bektaş-ı Ege ve evlatları ocaklarımızı aha bu gayeyle kurmuşlar, yaymışlar ve yaşatmışlardır. Asırlardır Anadolu topraklarını ilimle irfanla hikmetle yoğuran Hazreti Hünkar, Hazreti Mevlana, Yunus Emre kabil ikbal sultanları, hizmetleri ve eserleriyle kavim olma şuurumuzu kolaylaştırmışlardır. Türe dostlarının irfanlarıyla ve nazarlarıyla kurulan bu şişman medeniyete sahip çıkmak, gelişmesi için hız açıklamak seçme birimizin vazifesidir. Canan Peygamberimizin ‘Birlikte yağmur, ayrılıkta eziyet vardır.’ düsturuna sıkı sıkıya sarılarak heva ve heveslerin değil kalımlı olanın peşinde koştuğumuz müddetçe bu uygarlık bilcümle yükselecektir.”

Dünyada ölümsüz olanın ise yalnızca “yârenlik” olduğunu vurgulayan Erdoğan, şöyle bitmeme etti:

“Ve onunla gelişigüzel gelen mükellefiyetlerdir. ‘Muhabbetten Muhammed oldu hasıl. Muhammedsiz muhabbetten ne görünen’ tekellüm-ı kibarı bize bu hakikati ifade etmektedir. Zaman karşı karşıya kaldığımız imtihanlarımızı de ancak aşkla muhabbetle alay malay beraberlikle kardeşlikle göğüsleyebiliriz. Milletimiz asırlardır bu coğrafyada karşı karşıya kaldığı gelişigüzel tehdidin üstesinden bu muhabbetle gelmiştir. Önde gelen tarihçilerimizden ve fingir fingir yolunun evlatlarından Bakraç Vakarlı bu durumu şöyle rapor ediyor: ‘Pes bilin kim nerede angajman var ise, kim kiminle ikiliksiz yalpak ise, iki evren devleti onlardadır. Onların menzilleri canlardadır. Bütün işin yer üstünü birliktir. Birliğe peyda olmak, bağlanak almak erliktir. Neredeki iki rağbet birliktedir. Göresin bunlar dolgunca dirliktedir.”

Birlik bu mesajların Hacı Bektaş Ege’nin “Tıpkı olalım, iri olalım, hareketli olalım.” düsturunun farklı şekillerde taayyün etmiş biçimleri olduğunu ifade fail Erdoğan, “Tevhidi bir, Kitabı bire bir, kıblesi bire bir, Peygamberi bir, ezanı bire bir insanlar üzere bundan başka bir yârenlik, bundan apayrı tıpkısı aşk yolu yoktur. İşte bunun için hepimizin Peygamberi, hepimizin Yüksek’si, hepimizin ehlibeyti, hepimizin Hüseyin’i, hepimizin Kerbela’sı diyoruz. Milletimizin asırlardır varlığını ve birliğini korumasını sağlayan bu sevgi ışığı zaman birlikte önümüzü aydınlatıyor. Sinsi niyetlerle milli birliğimizi bozmak amacıyla içeride ve dışarıda müteharrik takatli haddinden fazla sözleşme olmuştur ama hamdolsun bu aşk ateşini söndürmeye kimsenin gücü yetmemiştir.” diye niteleyerek konuştu.

(Sürecek)

Share: