Cumhur Reisi Erdoğan 34 hidroelektrik santralin açım töreninde konuştu: (2)

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, Tarım Kredi Kooperatiflerinin kocabaş ette yüzdelik 30-35 indirimle satışa başlayacağını belirterek, “Bu, piyasaların dengesini bozanları da hizaya getirecek.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Sarayı’nde düzenlenen, Mehabet Su İşleri tarafından yapımı tamamlanan 34 hidroelektrik santralin açılış törenine katıldı.

Dere tashih çalışmalarının sayısını 5 binden 10 bin 267 seviyesine çıkartarak hem iskân birimlerini hem arazileri koruduklarını tamlayan Erdoğan, “Sulamaya açılan toprak büyüklüğümüzü 6,85 milyon hektara yükselttik. Ayırdığımız bunaltıcı miktardaki kaynaklarla ülkemizin sunma nazik kalkınma projesi, GAP’ı hızlandırdık.” diye niteleyerek konuştu.

GAP’ın bildirme büyük adımlarından biri olan 8 baraj ve 23 sulama tesisinden oluşan Silvan Projesi’ni bile serian tamamlayacaklarını dile getiren Erdoğan, “Projenin temel yapısı olan ve ülkemizin Atatürk Barajı’ndan sonraki 2’nci şişman eseri olacak Silvan Barajı geçenlerde akarsu tutmaya ve enerji üretmeye başlıyor. Barajdaki suları şebekelere aktaracak, Babakaya Tüneli’nin geçmiş tüpünde, bu yıl böylece imdi ışık görülecek.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, proje kapsamındaki ayrıksı barajları ve sulama tesislerini birlikte bir lahzada inşa ederek 2 milyon 350 bin dekar araziyi sulayacak, 305 bin istihdam oluşturacak Silvan Projesi’ni ülkeye kazandırmakta kararlı olduklarını söyledi.

Türkiye’nin sınırlı akarsu kaynaklarını yer artağan şekilde kullanacak yatırımları hızla yaptıklarını ve yapmaya devam ettiklerini anlatan Erdoğan, iklim değişikliği gibi küresel tehditlerin her an imdi konuşulmaya ve antrparantez emarelerinin görülmeye başlandığı benzeri dönemde bu yatırımların değerinin elan ongun anlaşılacağını belirtti.

“Deminden sıra 2053 vizyonumuzu hayata geçirmekte”

Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin “Kamil odur kim koya dünyada tıpkısı kitap. Eseri olmayanın yerinde yeller iz.” sözünü hatırlatan Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti:

“Evet tığ dünyaya sözümüzü, ülkemizi eserlerimizle ve hizmetlerimizle donatarak söyledik, söylüyoruz. Bu konuda birlikte iddialıyız. Ülkemizi 20 yılda yüzyıllık eser ve hizmetlere kavuştururken aklımızda ve gönlümüzde bütün henüz iri hedefler vardır. Hamdolsun, eğitimden sağlığa, güvenlikten sanayiye, enerjiden ulaştırmaya, gelişigüzel alanda kalkınmanın altyapısını muhteşem ölçüde tamamladık. Demincek mesafelik anne hedeflerimizde yani 2053 vizyonumuzu hayata geçirmekte. Bundan 11 sene önceki milletimizle 2023 hedeflerimizi paylaştığımızda birileri uç bükmüş, istihza ile bize saldırmıştı.

Bugün da biz 2053 vizyonu dedikçe bu vizyonun somut hedeflerini oluşturmaya ve açıklamaya başladıkça yine benzer tavırlarla karşılaşıyoruz. Türkiye’nin elde ettiği seçme kazanımı neymiş başına indirilmiş balyoz kabilinden değersizleştirmeye, kötülemeye çalışanları mahzunca izlem ediyorum. Dünyada kendi ülkesinin ve milletinin felaketinden imdat umacak hassaten bunu boş dileyecek kadar pespaye bir güruhun yaşadığı benzeri eksantrik meydan var mıdır bilmiyorum.”

“Batıda hangi varsa, doğuda, güneydoğuda birlikte o olacak”

18 Mart Çanakkale Köprüsü inşasına önceden kendileriyle dümen geçildiğini tamlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti:

“Bu tamam mu? Bittabi bunlara bakarak olamaz. Çünkü iki kulenin arasındaki mesafe mesafesi, dünyada eşi tıpkı olmayan bire bir 18 Mart Çanakkale Köprüsü’nü yapıyorsunuz. Bunların aklı bunu almaz, havsalası bunları almaz. Tığ oralarda yeri geldi günlerce bekledik. Ama deminden 6 dakikada karşıdan karşıya geçiyorsun. Ayrımsız şeyi Osmangazi’birlikte yaptık. Benzeri şeyi Ağır Şehriyâr Dosdoğru Köprüsü’nde yaptık. Tıpkı şeyi Şanlıurfa- Adıyaman Nissibi Köprüsü’nde yaptık. Bunlar kalkacak bile Şanlıurfa ile Adıyaman’ı Nissibi Köprüsü’yle buluşturacak? Hakeza bir şey benzer mi? Olamaz. Ne? Zira bunlar, uygarlık denildiği zaman hoppadak İstanbul, İzmir, Ankara’yı anlıyor. Ama tığ hangi dedik yola çıktığımızda, dedik kim batıda ne varsa, doğuda, güneydoğuda birlikte o olacak. Eğitimden sağlığa hepsinde olacak.

Ülkenin 81 ilinin tamamında üniversite bulunduğunu dile getiren Erdoğan, şunları söyledi:

“Ne dediler? ‘Ya bu kadar üniversiteye ne icap var?’ 76 üniversiteden 208 üniversiteye çıktık, 81 vilayetin tamamında çıktık. Bizim derdimiz Hakkari’deki yavrumuzu İstanbul’a, Ankara’ya değil, bütün profesörlerimizi, doçentlerimizi oralara örtmek. Tatlıses, Şanlıurfa ile ait bire bir bölüm ‘Yani Oxford vardı de biz gitmedik mi?’ dedi ya demin biz birlikte hepsini Hakkari’ye, Şırnak’a kadar taşıdık. Hepsinde var. Üniversitemizin olmadığı Balkı, Kars aklınıza hangi gelirse, hepsinde üniversitemiz var mı? Var. Hep hocalarımızla beraber buralarda var mıyız? Varız. Bu bire bir şeyi gösteriyor. Medeni girmek budur, çağdaşlaşma budur, çağı yakalamak budur, çağdaş savaşım budur.”

“Tığ bahis değil hisse senedi üretiriz”

Kent hastaneleri kurduklarını hatırlatan Erdoğan, “Ankara’dahi malum birinci site hastanesini açtık. Hizmete devam ediyor. Deminden ikincisini de 1-2 kamer içre açıyoruz. ve bununla birlikte Ankara iki parça dev şehir hastanesine ehil oluyor. Arkadan Kocaeli, İzmir geliyor. Arka Arkaya bunları 2-3 kamer süresince yapıyoruz. Biz yaparız. Tığ laf değil gelişim üretiriz.” dedi.

Ekincilik Cesaret Kooperatiflerine ferman verildiğini vurgulayan Cumhur Reisi Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

“Marketlerde benim vatandaşımı yük sokanlar, Ekincilik Kredi Kooperatifleri talimatı aldı. Bundan hakeza koyun-kuzu etinde yüzdelik 25 indirim, bunu başlattık. ve bu sabah Tarım Yüreklilik Kooperatifi Başkanıyla birlikte konuştum. Bakanım birlikte elhak gerekenleri konuştu. Büyükbaş hayvanlarda bile yüzdelik 30-35 kabil tıpkısı indirimle onların üstelik satışına başlayacağız. Elbette ülkemizin her yerinde bilindik kucak, kuzu uygulanan değil. Bilfarz Karadeniz’de daha çok büyükbaş makbuldür. Deminden oralarda büyükbaşın kesiminden piyasaya sürdüğümüzde özellikle özellikle yüzde 30-35 üzere tıpkı tenzilat başlatınca benim vatandaşım ona dahi hangi yapacak? Alışacak. Bu, piyasaların dengesini bozanları da hizaya getirecek.”

“Ekincilik Kredi, 30-40 soy üründe dahi hemencecik indirime gidecek”

Cumhur Reisi Erdoğan, hususi sektördeki marketlerin yanında Türkiye Ekincilik Emniyet Kooperatifleri bünyesinde 1300 marketin bulunduğuna bel etti.

Ekincilik Cesaret Kooperatifleri marketlerinde çabucak vücut ürünlerinde değil farklı ürünlerde de tenzilat yapılacağını ifade fail Erdoğan, “Ekincilik Cesaret, şeker hastalığı, buğday, un, zeytinyağı, çiçek yağı kabilinden özge ürünlerinde, hele 30-40 nev üründe de hemencek indirime gidecek. Talimatımız şu, sen kar için çalışmayacaksın çabucak başa ser noktasında benim vatandaşımı koruyacaksın. Şimdi Tarım Cesaret Kooperatifi dahi bu amaçla çalışmalarını hızlandıracak.” diyerek konuştu.

“Natürel gazı çıkardığımızda umum bölgede havanın elbet değiştiğini da göreceksiniz”

Birlik bu tablonun gerisinde 20 yılda asırlık kitap ve hizmetleri gerçekleştirmiş olmanın getirdiği günahsız güvenin bulunduğunu vurgulayan Erdoğan, enerjide yapılan atılımlara dikkati çekerek, “Saf gazı çıkardığımız andan itibaren bilcümle bölgede havanın kuşkusuz değiştiğini üstelik göreceksiniz.” dedi.

Mersin’deki Taşucu Limanı’ndan Abdülhamid Han Istikşaf Gemisi’ni önce fariza hesabına uğurladıklarını anımsatan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Fakat Yunanistan çok huzursuz reşit, ‘Erdoğan ne yapıyor.’ demiş. Erdoğan bir özdek yapmıyor, görevini yapıyor. Bu gemi dünyada geçmiş, öyle aynı araştırma gemisi. Tığ yıllarca paramızla taharri yaptıracak gemi kiralayamazdık amma demincek 4 araştırma gemimiz, iki sismik araştırma gemimiz var, demincek biz güçlüyüz.”

“Erkek Eksiksizlik kabil burulmuş açma töreni yapmadık, tığ bu işleri yaptık”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, salondaki gençlere, “Dik duracağız ama dikleşmeyeceğiz. Şurası üstelik unutmayacağız, bize ara vermek yakışmaz.” tavsiyesinde bulundu.

Ankara’dahi Beştepe Budun Kurultay ve Kültür Sarayı, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO), İstanbul’de ise Atatürk Kültür Merkezi, İstanbul Kongre Merkezi kadar alanları vatandaşların hizmetine sunduklarına dikkati calip Erdoğan, “Bunların hepsini Ankara’mıza, İstanbul’umuza tığ kazandırdık. Hani bunlar sanattan, kültürden yanaydı, niçin yapmadılar?” diyerek konuştu.

Hizmete verilen salonlarda, tekellüm programlarından ayrımlı organizasyonlara kadar bir nice etkinliğin gerçekleştirildiğine bel fail Erdoğan, Türkiye’ye geri resmi ziyarette bulunan Slovenya Reisicumhur Borut Pahor’a bile bu salonları gösterdiğini ve kendisinin bile bu alanlara hayran olduğunu dile getirdi.

5 milyon betik kapasitesine topluluk Cumhurbaşkanlığı Budun Kütüphanesi’nin 24 saat hizmet verdiğine, kütüphanede çay-kahve gibi ikramların ücretsiz olduğuna dikkati çeken Erdoğan, millet namına bu özel projeyle övünme ettiğini, evcil ve ecnebi misafirlerin üstelik gelip gördüğünde “Bu projeyi bize de verir misiniz?” dediğini anlattı.

Erdoğan, firez-müzakere alanındaki mecmu bu hizmetlerin 20 yılda ülkeye kazandırılan enfrastrüktür-hakikat yatırımlarına arttırma eserlere olduğunu vurgulayarak, “Durmadık, taraf gelip yatmadık. Bay Kemal kadar burulmuş açım töreni yapmadık, biz bu işleri yaptık. Tıpkısı de Kağıthane’birlikte ‘temel atmama töreni’ yapıyorlar, ne günlere kaldık.” ifadesini kullandı.

“Bu büyüklük amacıyla tuğla konusunda tuğla koyan herkesin başımızın üzerinde yeri vardır”

Cumhur Reisi Erdoğan, gündüz ve rüzgar kabil yenilenebilir enerji kaynaklarını mecmu imkanlarla motivasyon yazar, yaygınlaştırdıklarının altını çizerek, şunları kaydetti:

“Yatırım, istihdam, istihsal, dış satım ve akan fazlayla ülkemizi büyütme stratejisine raci iktisat programımızın ne kadar akla yatkın olduğu, yaşanan seçkin gelişmeyle tıpkı sefer henüz görülüyor. Bizim bildirme nazik gücümüz milletimizin her bir ferdidir, emekçisinden girişimcisine hisse senedi dünyamızdır. Bu ülke amacıyla bu kavim amacıyla tuğla konusunda tuğla koyan herkesin başımızın üzerinde yeri vardır.”

Erdoğan, 34 hidroelektrik santralin Türkiye’ye doğru olmasını dileyerek, yatırımlarıyla ülkeye ulama sağlayıcı girişimcileri tebrik etti.

Törenden notlar

Yapımı tamamlanan 34 hidroelektrik santralin küşat töreninde, Büyüklük Akarsu İşleri Umumi Müdürlüğünün hizmetlerini anlatan videoteyp izletildi.

Reisicumhur Erdoğan’ın konuşmasının ardından Muş Alparslan-2 Barajı ile Eskişehir Gürsöğüt Barajı’nın açılışı etken angajman ile gerçekleştirildi.

Muş Alparslan-2 Barajı’nın görüntülerini izleyen Erdoğan, “İşte bu ovalar kuruydu. Şimdi bambaşka oldu. Akarsu hayattır, su medeniyettir. İşte burada bunu görüyoruz.” dedi.

Erdoğan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Erke ve Tabiatıyla Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Tarım ve Orman Bakanı Birim Kirişci ile Din İşleri Başkanı Prof. Dr. Yüksek Erbaş’ın yaptığı duanın arkası sıra kurdele keserek dolgun açılışı gerçekleştirdi.

(Bitti)

Share: