Cumhur Reisi Erdoğan 34 hidroelektrik santralin açım töreninde konuştu: (2)

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, Ekincilik Yüreklilik Kooperatiflerinin büyükbaş ette yüzdelik 30-35 indirimle satışa başlayacağını belirterek, “Bu, piyasaların dengesini bozanları da hizaya getirecek.” dedi.

Reisicumhur Erdoğan, Beştepe Ulus Kurultay ve Kültür Merkezi’nde planlı, Devlet Su İşleri yoluyla yapımı tamamlanan 34 hidroelektrik santralin küşat törenine katıldı.

Dere ıslah çalışmalarının sayısını 5 binden 10 bin 267 seviyesine çıkartarak hem yerleşme birimlerini hem arazileri koruduklarını belirten Erdoğan, “Sulamaya açılan yer büyüklüğümüzü 6,85 milyon hektara yükselttik. Ayırdığımız bati miktardaki kaynaklarla ülkemizin sunu iri kalkınma projesi, GAP’ı hızlandırdık.” diye niteleyerek konuştu.

GAP’ın genişlik balaban adımlarından biri olan 8 baraj ve 23 sulama tesisinden oluşan Silvan Projesi’ni bile çarçabuk tamamlayacaklarını dile getiren Erdoğan, “Projenin asıl yapısı olan ve ülkemizin Atatürk Barajı’ndan sonraki 2’nci balaban eseri olacak Silvan Barajı geçenlerde akarsu tutmaya ve enerji üretmeye başlıyor. Barajdaki suları şebekelere aktaracak, Babakaya Tüneli’nin ilk tüpünde, bu sene böylecene artık çırağ görülecek.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, proje kapsamındaki farklı barajları ve sulama tesislerini de çabucacık nesir ederek 2 milyon 350 bin dekar araziyi sulayacak, 305 bin istihdam oluşturacak Silvan Projesi’ni ülkeye kazandırmakta kararlı olduklarını söyledi.

Türkiye’nin vabeste akarsu kaynaklarını genişlik mübarek şekilde kullanacak yatırımları tezelden yaptıklarını ve yapmaya bitmeme ettiklerini anlatan Erdoğan, iklim değişikliği kabilinden global tehditlerin her an imdi konuşulmaya ve üste emarelerinin görülmeye başlandığı ayrımsız dönemde bu yatırımların değerinin henüz bol anlaşılacağını belirtti.

“Şimdi sıra 2053 vizyonumuzu hayata geçirmekte”

Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin “Kamil odur kim koya dünyada bire bir kitap. Eseri olmayanın yerinde yeller yapıt.” sözünü hatırlatan Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti:

“Evet biz dünyaya sözümüzü, ülkemizi eserlerimizle ve hizmetlerimizle donatarak söyledik, söylüyoruz. Bu konuda dahi iddialıyız. Ülkemizi 20 yılda yüzyıllık ürün ve hizmetlere kavuştururken aklımızda ve gönlümüzde bütün elan balaban hedefler vardır. Hamdolsun, eğitimden sağlığa, güvenlikten sanayiye, enerjiden ulaştırmaya, her alanda kalkınmanın altyapısını kocaman ölçüde tamamladık. Demin çatlak anne hedeflerimizde yani 2053 vizyonumuzu hayata geçirmekte. Bundan 11 yıl evvel milletimizle 2023 hedeflerimizi paylaştığımızda birileri dudak bükmüş, saraka ile bize saldırmıştı.

Bugün da biz 2053 vizyonu dedikçe bu vizyonun somut hedeflerini oluşturmaya ve açıklamaya başladıkça esasen benzer tavırlarla karşılaşıyoruz. Türkiye’nin elde ettiği rastgele kazanımı sanki başına inik varyos gibi değersizleştirmeye, kötülemeye çalışanları üzüntüyle izlem ediyorum. Dünyada öz ülkesinin ve milletinin felaketinden medet umacak başkaca bunu belirgin dileyecek büyüklüğünde aşağılık tıpkısı güruhun yaşadığı bir eksantrik meydan var mıdır bilmiyorum.”

“Batıda hangi varsa, doğuda, güneydoğuda bile o olacak”

18 Mart Çanakkale Köprüsü inşasına başlarken kendileriyle orostopolluk geçildiğini tamlayan Reisicumhur Erdoğan, şunları kaydetti:

“Bu peki mu? Tabiatıyla bunlara göre gayrimümkün. Çünkü iki kulenin arasındaki duruluk mesafesi, dünyada eşi tıpkı olmayan bire bir 18 Mart Çanakkale Köprüsü’nü yapıyorsunuz. Bunların aklı bunu almaz, havsalası bunları almaz. Biz oralarda yeri geldi günlerce bekledik. Ama deminden 6 dakikada karşıdan karşıya geçiyorsun. Tıpkı şeyi Osmangazi’dahi yaptık. Tıpkısı şeyi Zor Şehriyâr Rast Köprüsü’nde yaptık. Tıpkı şeyi Şanlıurfa- Adıyaman Nissibi Köprüsü’nde yaptık. Bunlar kalkacak birlikte Şanlıurfa ile Adıyaman’ı Nissibi Köprüsü’yle buluşturacak? Hakeza bire bir molekül kabil mi? Olamaz. Niçin? Zira bunlar, medeniyet denildiği devir vakit kaybetmeden İstanbul, İzmir, Ankara’yı anlıyor. Amma tığ hangi dedik yola çıktığımızda, dedik kim batıda hangi varsa, doğuda, güneydoğuda de o olacak. Eğitimden sağlığa hepsinde olacak.

Ülkenin 81 ilinin tamamında üniversite bulunduğunu dile getiren Erdoğan, şunları söyledi:

“Ne dediler? ‘Ya bu büyüklüğünde üniversiteye ne lüzumlu var?’ 76 üniversiteden 208 üniversiteye çıktık, 81 vilayetin tamamında çıktık. Bizim derdimiz Hakkari’deki yavrumuzu İstanbul’a, Ankara’evet değil, bütün profesörlerimizi, doçentlerimizi oralara öğütmek. Tatlıses, Şanlıurfa ile ilgilendiren bir dönem ‘Yani Oxford vardı da tığ gitmedik mi?’ dedi evet şimdi biz de hepsini Hakkari’ye, Şırnak’a büyüklüğünde taşıdık. Hepsinde var. Üniversitemizin olmadığı Ağrı, Kars aklınıza ne gelirse, hepsinde üniversitemiz var mı? Var. Hep hocalarımızla bu arada buralarda var mıyız? Varız. Bu tıpkısı şeyi gösteriyor. Medeni kalkmak budur, muasırlaşma budur, çağı çıkarmak budur, çağcıl savaşım budur.”

“Tığ konu değil iş üretiriz”

Kent hastaneleri kurduklarını hatırlatan Erdoğan, “Ankara’bile malum bir numara kent hastanesini açtık. Hizmete devam ediyor. Şimdi ikincisini de 1-2 ay içinde açıyoruz. ve amma velakin Ankara iki devam dev şehir hastanesine topluluk oluyor. Arkadan Kocaeli, İzmir geliyor. Art Arda bunları 2-3 kamer zarfında yapıyoruz. Tığ yaparız. Tığ bahis değil hisse senedi üretiriz.” dedi.

Tarım Kredi Kooperatiflerine komut verildiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

“Marketlerde benim vatandaşımı angarya sokanlar, Tarım Itimat Kooperatifleri talimatı aldı. Bundan hakeza koyun-kuzu etinde yüzde 25 tenzilat, bunu başlattık. ve bu sabahleyin Tarım Cesaret Kooperatifi Başkanıyla dahi konuştum. Bakanım üstelik doğrusu gerekenleri konuştu. Büyükbaş hayvanlarda de yüzde 30-35 kabilinden aynı indirimle onların üstelik satışına başlayacağız. Elbette ülkemizin seçkin durumunda aşina koyun, kuzu meri değil. Örneğin Karadeniz’üstelik bundan sonra kocabaş makbuldür. Şimdi oralarda büyükbaşın kesiminden piyasaya sürdüğümüzde hele alelhusus yüzde 30-35 kabilinden benzeri iskonto başlatınca benim vatandaşım ona üstelik hangi yapacak? Alışacak. Bu, piyasaların dengesini bozanları dahi hizaya getirecek.”

“Ekincilik Güven, 30-40 kök üründe da lahzada indirime gidecek”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, hususi sektördeki marketlerin yanı sıra Türkiye Ekincilik Cesaret Kooperatifleri bünyesinde 1300 marketin bulunduğuna bel etti.

Tarım Itimat Kooperatifleri marketlerinde yalnız deri ürünlerinde değil değişik ürünlerde dahi indirim yapılacağını anlatım fail Erdoğan, “Ekincilik Itimat, şeker hastalığı, buğday, un, zeytinyağı, çiçek yağı gibi başka ürünlerinde, özellikle 30-40 garip üründe de çabucacık indirime gidecek. Talimatımız şu, sen kar için çalışmayacaksın sadece başa mebde noktasında benim vatandaşımı koruyacaksın. Şimdi Ekincilik Güven Kooperatifi birlikte bu amaçla çalışmalarını hızlandıracak.” diye konuştu.

“Saf gazı çıkardığımızda birlik bölgede havanın zahir değiştiğini de göreceksiniz”

Mecmu bu tablonun gerisinde 20 yılda yüzyıllık kitap ve hizmetleri gerçekleştirmiş olmanın getirdiği temiz güvenin bulunduğunu vurgulayan Erdoğan, enerjide yapılan atılımlara dikkati çekerek, “Katıksız gazı çıkardığımız andan itibaren bilcümle bölgede havanın nasıl değiştiğini üstelik göreceksiniz.” dedi.

Mersin’deki Taşucu Limanı’ndan Abdülhamid Han Etüt Gemisi’ni geçmiş görev adına uğurladıklarını anımsatan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ancak Yunanistan çokça rahatsız reşit, ‘Erdoğan ne yapıyor.’ demiş. Erdoğan benzeri madde yapmıyor, görevini yapıyor. Bu sefine dünyada geçmiş, anca tıpkısı istikşaf gemisi. Biz senelerce paramızla istikşaf yaptıracak gemi kiralayamazdık amma demin 4 sondaj gemimiz, iki sismik araştırma gemimiz var, demincek biz güçlüyüz.”

“Mösyö Kemal kabilinden burma açılış töreni yapmadık, tığ bu işleri yaptık”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, salondaki gençlere, “Sert duracağız ama dikleşmeyeceğiz. Şurası birlikte unutmayacağız, bize durmak yakışmaz.” tavsiyesinde bulundu.

Ankara’de Beştepe Kavim Kongre ve Kültür Sarayı, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO), İstanbul’üstelik ise Atatürk Kültür Sarayı, İstanbul Kurultay Merkezi üzere alanları vatandaşların hizmetine sunduklarına dikkati calip Erdoğan, “Bunların hepsini Ankara’mıza, İstanbul’umuza biz kazandırdık. Hani bunlar sanattan, kültürden yanaydı, ne yapmadılar?” diyerek konuştu.

Hizmete verilen salonlarda, danışma programlarından farklı organizasyonlara büyüklüğünde birçok etkinliğin gerçekleştirildiğine belen fail Erdoğan, Türkiye’ye geçkin resmi ziyarette kâin Slovenya Cumhurbaşkanı Borut Pahor’a üstelik bu salonları gösterdiğini ve kendisinin üstelik bu alanlara hayran olduğunu dile getirdi.

5 milyon mektup kapasitesine eş Cumhurbaşkanlığı Budun Kütüphanesi’nin 24 saat hizmet verdiğine, kütüphanede öz-kahvehane kabil ikramların ücretsiz olduğuna dikkati calip Erdoğan, kavim adına bu özel projeyle kıvanç ettiğini, yerel ve ecnebi misafirlerin dahi gelip gördüğünde “Bu projeyi bize üstelik verir misiniz?” dediğini anlattı.

Erdoğan, kültür-nutuk alanındaki bütün bu hizmetlerin 20 yılda ülkeye kazandırılan enfrastrüktür-soy yatırımlarına ilave eserlere olduğunu vurgulayarak, “Durmadık, canip gelip yatmadık. Erkek Kemal gibi sarığıburma açılış töreni yapmadık, tığ bu işleri yaptık. Tıpkısı bile Kağıthane’dahi ‘temel atmama töreni’ yapıyorlar, hangi günlere kaldık.” ifadesini kullandı.

“Bu büyüklük amacıyla tuğla üzerine tuğla koyan herkesin başımızın üstünde yeri vardır”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, güneş ve rüzgar kadar yenilenebilir erke kaynaklarını umum imkanlarla teşvik yazar, yaygınlaştırdıklarının altını çizerek, şunları kaydetti:

“Yatırım, istihdam, üretim, ihracat ve cari fazlayla ülkemizi büyütme stratejisine dayanan tutum programımızın ne kadar makul olduğu, yaşanan herhangi bir gelişmeyle tıpkı kere elan görülüyor. Bizim sunma iri gücümüz milletimizin her bir ferdidir, emekçisinden girişimcisine aksiyon dünyamızdır. Bu mevki amacıyla bu ulus amacıyla tuğla üstüne tuğla koyan herkesin başımızın üzerinde yeri vardır.”

Erdoğan, 34 hidroelektrik santralin Türkiye’ye şiddetli olmasını dileyerek, yatırımlarıyla ülkeye yardım sağlayan girişimcileri tebrik etti.

Törenden notlar

Yapımı tamamlanan 34 hidroelektrik santralin açım töreninde, Cesamet Su İşleri Umumi Müdürlüğünün hizmetlerini anlatan video izletildi.

Cumhur Reisi Erdoğan’ın konuşmasının peşi sıra Muş Alparslan-2 Barajı ile Eskişehir Gürsöğüt Barajı’nın açılışı deli dolu angajman ile gerçekleştirildi.

Muş Alparslan-2 Barajı’nın görüntülerini izleyen Erdoğan, “İşte bu ovalar kuruydu. Deminden bambaşka oldu. Akarsu hayattır, akarsu medeniyettir. İşte burada bunu görüyoruz.” dedi.

Erdoğan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ekincilik ve Orman Bakanı Vahit Kirişci ile Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Uca Erbaş’ın yaptığı duanın arkası sıra kurdele keserek şişman açılışı gerçekleştirdi.

(Bitti)

Share: