Coğrafi tescilli “Maraş biberi”nde 29 bin titrem rekolte bekleniyor

Kahramanmaraş’ın coğrafi tescilli “Maraş biberi”nde bu yıl 29 bin ton rekolte bekleniyor.

Aroması ve acısıyla dikkati çekici Maraş biberi, güç olarak Dulkadiroğlu, Pazarcık ve Türkoğlu ilçelerinin bereketli arazilerinde yetiştiriliyor.

Bir süre ilk hasadına başlanan ve sabahın ilk ışıklarıyla sezonluk işçiler marifetiyle toplanan biber, yararsız emisyon ve kurutma işlemlerinin ardından sofralarda yerini alıyor.

Pul ve toz halinde tüketilen Maraş biberi, ilkin kebaplar almak üzere birçok yemeğin elzem baharatları beyninde bulunuyor.

İl Ekincilik ve Orman Müdürü Ramazan Bilir, AA muhabirine, Kahramanmaraş’ın bol ovalarında nitelikli göveri ve meyvelerin yetiştiğini söyledi.

Kentin dondurmanın yanı sıra biberle dahi anıldığını tabir fail Agâh, coğrafi tescilli biberin aroması ve acısıyla özge biberlerden ayrıştığını dile getirdi.

“Hasat şu dakika fena hâlde geçiyor”

Bol bire bir hasat sezonu geçirmeyi hedeflediklerini belirten Bilir, şöyle bitmeme etti:

“Maraş biberi kentin tescilli bire bir ürünüdür. Kahramanmaraş ilkin kalkmak amacıyla 9 ilde yetiştiriciliği yapılmaktadır. Maraş biberinin aroması, rengi ve tadı başka biberlerden ayrı. İlimizde 13 bin 200 dekar alanda biber yetiştiriciliği yapılmakta. Bu sene 29 bin titrem rekolte beklemekteyiz. Hasat şu dakika güzel geçiyor. 5 maaş tıpkı serüvenle kurutulup, işlenip ve paketlenip vatandaşlarımızın sofralarına gelecek. Hummalı, güç ve tempolu tıpkısı mesai var. Burada çiftçilerimiz özverili aynı şekilde çalışıyor. Biberimiz güzeşte senelere göre daha mebzul durumda.”

Üreticiler hem verim hem de kaliteden memnun

Üreticilerden Mürtefi Renkliçiçek dahi bu yılki mahsul ve hasadın artağan olduğunu anlattı.

Maraş biberinin hasadının zor olduğunu vurgulayan Renkliçiçek, “Bu yılki mahsul ve fiyattan memnunum. Maraş biberi haddinden fazla eziyetli ve bakım talip bire bir sebze. Bu seviyeye kadar getirdik, fiyatlar ongun. Mahsulümüz toplanıyor.” diye niteleyerek konuştu.

Cuma Kozalak ise bu yılki verimin bol olduğuna bel ederek, “Güzeşte seneki biberimiz algın ve kuru kalmıştı. Bu seneki maşallah daha etkin ve gür. Bu biber bizim alın terimiz.” ifadelerini kullandı.

Share: