Çocukların nostaljik ‘seyyar salıncak’ eğlencesi

– Çocukların nostaljik ‘seyyah salıncak’ eğlencesi

NİĞDE – Niğde’birlikte kıpırdak 63 yaşındaki Recep Göktaş, çocuklara nostaljik gezici salıncak keyfi yaşatıyor.

Mahalle mahalle dolaşarak çocuklara uyumlu mesafe geçirten 63 yaşındaki Recep Göktaş, salıncakta çocukların rastgele hırs yaşamaması için mülevven minderlere bakarak fiyat kiloda olanları düğme bindiriyor, salıncağa kurduğu çalgı sistemiyle birlikte mürebbi çocuk şarkıları çalıyor. Günümüzde nostalji haline mevrut turist salıncakla anne amacının çocukların itiyat ve mahalle kültürü yaşaması olduğunu belirten Göktaş, aldığı tepkilerden de memnun olduğunu belirtti. Göktaş; “Parası olsun olmasın bindiriyorum. Annesi geliyor babası geliyor, 3 devam çocuğu var param yetişmedi diyor ego de bildiriyorum. Akşam lambası olmadığı için yapamıyordum amma şimdi lambası olduğu için akşam ezanı üstelik bu işi yapıyoruz. Çocuklarımız evde kapanarak bire bir hal oluyor bu füru. Telefona dalıyor, televizyona dalıyor, toplumu unutuyor, bunları topluma kazandırmak,arkadaşlarıyla kaynaşmasını seçmek itibarıyla çokça kusursuz oldu” ifadelerini kullandı.

Salıncağa bindirdiği çocukların hınç yaşamaması üzere renkli minderlere dizen Göktaş, “Söz Gelişi gülgûn mindere 30 kiloluk yavru biniyor, karşısına da 30 bile 30, 32 bu aralarda çocuk binmesi gerekiyor. Maviye üstelik, beyaza de çapraz çocukları koyuyoruz, kalite sistemini onun üzere yaptık. Bizim mahallemizde 5 liralık aşkın diyorlar ancak ben 5 liraya 300 tur döndürüyorum çocukları. Ben servet yönüne bakmıyorum. Büyükler eskiyi hatırlıyor, ” İstanbul’birlikte bindik” filan diyorlar. Filhakika 70’lerde vardı ama demincek animasyon kabilinden oldu. Çocuklarımız parkta oynuyorlar, belediyemiz, devletimiz parkları yapmış çok iyicene ama bunlar emmi gelmiş diyorlar koşuyorlar yanıma. Ben de füru bindiriyorum. Aileler seviniyorlar, çocukları kendileri getiriyor çoğu. Kâh aileler haddinden fazla güzelmiş diyor aldığım tepkilerden çokça memnunum” dedi.

Anneler memnun

Çocuğunun seyyar salıncakta sallandığını afiyetle izleyen Yeliz Bahçeci da, “Çocukluğumuzun oyuncağı, nostaljik ayrımsız oyuncak. Oğlum telefona bakıyordu ama salıncağı görünce derhâl bıraktı. Salıncakla oynaması için çıkardım ve çok bahtiyar oldu. Mahalle kültürü yine bir. Bu şekilde anneleri kaynaşıyor. Bu salıncak sebebiyle farklı kollar bire bir araya geliyor ve mahalle kültürünü, toplanıp kardeşçe ika kültürünü öğreniyorlar” şeklinde konuştu.

Dürdane Kılınç ise, “Amcamız birlikte bu yıl başladı. Çocuklarımızı eğlendiriyor. Edebiyat internette oyun yutturmak ve daima göstergeç tutulmak yerine amcamız geliyor. Hem çocuklarımızı eğlendiriyor hem birlikte bizi bahtiyar ediyor” diye niteleyerek konuştu.

Share: