Çobanlık mesleği bilimselleşti

Çobanlık mesleği bilimselleşti

Çobanlığın kitabı yazıldı

YOZGAT – Yozgat’ta çobanlık mesleği, küçükbaş hayvan yetiştiriciliği, derinti yönetimi, ustalık mera kullanımı ve meralarda bakım gibi bilgilerin saha aldığı ‘Sürücü’ isimli tezkere çıkarılarak çobanların ve efsanevi yetiştiricilerin istifadesine sunuldu.

Yozgat Bozok Üniversitesi Tarım Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Orhan Ermetin, Konya Gıda Ekincilik Üniversitesi Tarla Bitkileri Bölümü Çayır Otlak Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mevlüt Mülayim ile gelişigüzel ‘Sürücü’ isimli kitap yayımladı. Güdücü eğitimi ve mera yönetiminin birlikte ele alındığı mektup, hayvan yetiştiricilerine, çobanlara ve üreticilere köken oluşturacak. Kitapta çobanlık mesleği, efsanevi refahı, küçükbaş efsanevi yetiştiriciliği, sürü yönetimi, ustalık otlak kullanımı, meralarda hizmet, toprak-su koruma yapıları ve değişik kullanıma açılan bozgunluk bitki örtülerinin iyileştirilmesi ile doğaya yine kazandırılması kabil konular saha alıyor.

Vadi çalışmalarını sürdüren ve Yozgat’ın merkeze sadık Musabeyli köyünde üreticiler ve çobanlar ile benzeri araya mevrut Dr. Öğretim Üyesi Orhan Ermetin, çobanları hem bilgilendirdi hem dahi istifade etmeleri üzere onlara ‘Sürücü’ isimli kitabını dağıttı.

“Çobanlık eşsiz tıpkısı fariza”

Yozgat’ta küçükbaş efsanevi yetiştiriciliğinin ince yıllardan itibaren yapıldığını söyleyen Dr. Akademisyen Orhan Ermetin, “Yozgat küçükbaş efsanevi yetiştiriciliğine çokça akla yatkın bir coğrafyada bulunmaktadır. Vadi çalışmalarında üreticilerle, çiftçiler ve çobanlarla yaptığımız görüşmelerde efsanevi hastalıkları, efsanevi yetiştiriciliği konusunda gâh bilgi eksiklikleri tespit ettik. amma velakin bazı icraat yaptık. Çobanlarla ilgili bire bir mektup yazdık. Çobanlığın önemi ve şuurlu kucak yetiştiriciliğiyle ilişkin tıpkısı pusula oldu. bazen yetiştiricilerimize ziyaretimizde çobanlığın, kucak yetiştiriciliğin hangi kadar koskocaman olduğunu anlattık. Daha Çok bu işi yaparken dahi daha bilinçli ve düzgün şartlarda yetiştiricilik yapılmasını ve hayvanlardan elan aşkın verim alınmasını, bala verimini artırarak ahiret yolculuğu oranlarının azaltılması üzere türlü çalışmalarımızı devam ettirdik. Yapılan işin hangi büyüklüğünde büyük olduğunu vurguladık ve motive etmek için birlikte elimizden mevrut çalışmaları birlikte yapıyoruz, yapmaya birlikte çalışıyoruz. Tığ bu kitabımızla çobanlık mesleğini henüz bilimsel ağıl ifham etmek ve çobanlık mesleğinin elan ustalık özellikleri üzerinde ara vermek amacıyla elimizden mevrut çabayı gösteriyoruz” dedi.

“Kitaptan de yararlanacağız”

Musabeyli köyünde çobanlık yapan Savacı Kişmiri ise, “Biz zir yukarı 10 yıldır daima çobanlıkla uğraşıyoruz, kesim kaynağımız bu, ayrıksı da yapacak ayrımsız işimiz namevcut. Çobanlığın bir nice özelliğini biliyoruz ama hocamızın kitabından üstelik yaralanacağız. Eksiklerimizi tamamlayacağız ve bilmediğimiz bilgileri öğreneceğiz. Çobanlığı elan dosdoğru ve daha verimli ayrımsız kuzuluk vermek amacıyla çalışacağız” şeklinde konuştu.

“Kitapları okuyup henüz da bilgileneceğiz”

Sürücü Mal Şimşek da 18 yıldır küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yaptığını söyleyerek, “Kitapları okuyup bilgilenip hayvanlarımızı daha gani yetiştireceğiz. Hayvanlardan henüz bereketli verim alacağız. Biz bu işin inceliklerini biliyoruz ama hocamızın kitabından birlikte yararlanacağız” ifadelerinde bulundu.

Share: