Çipo doğrama ustasının ATM’den çektiği 100 teklik banknot falsolu bundan sonra

Kahramanmaraş’ın Afşin ilçesinde hayat dolu çipo doğrama ustası Hüsrev Tercan, ATM’den çektiği 100 lira banknotun kavisli çıktığını belirterek, “Ego üstelik mesabesinde benzeri teklif gelirse parayı satmak isterim” dedi.

Yeni Endüstri Sitesi’nde çipo doğrama işi eden Hüsrev Tercan, iki bölüm geçmiş ATM’den mal çekti. Çektiği parayı arama eden Tercan, 100 liralık benzeri banknotun yöre beniz sağ art köşesindeki 100 yazan rakamın ‘0’ının yarısının olmadığını fark etti. Kavisli kâğıt para amacıyla internette araştırma işleyen Tercan, koleksiyonerler marifetiyle hatalı basım paralara ilgi gösterildiğini ve yüksek miktarda dünyalık öneri edildiğini öğrendi. İlk başta kavisli banknottan maddesel bire bir ayar beklemediğini anlatan Tercan, “Yaklaşık iki dolaşma evvel ATM’den para çektim. Parayı sayarken 100 teklik benzeri banknotun muvaffakiyetsiz rakamının olmadığını fark ettim. Hatalı servet ile ilişik çocuklarıma hikmet verdim. İlk özellikle haddinden fazla önemsemedim ve maddi bire bir değeri olduğunu bilmiyordum. Çocuklarım internetten araştırdıklarında kavisli banknotların erdemli meblağlara satıldığını görmüşler. Ayrıca ayrımsız arkadaşım de beni ‘Dikkat cilt, elindeki mülk haddinden fazla zer, faziletli fiyatlara satıyorlar’ şeklinde uyarınca elimdeki paranın kızıl olduğunu anladım” dedi.

Koleksiyonerler yahut meraklılarına parayı satabileceğini rapor fail Tercan, “Darphaneden yanlış banknot gezinti olasılığı çokça beş altı. Bu ve bunun kadar nukut da bundan kıran çokça altın oluyor. Ben de mesabesinde ayrımsız teklif gelirse parayı satmak isterim. Yoksa bile parayı evde bekletirim, sahabet ederim. Çocuklarıma tıpkısı ajanda yerine kalır. İnternette 75 bin-200 bin liralık arasında ayar biçmişler. Fakat fiyatı o büyüklüğünde haysiyet mi bilmiyorum. Hoşumuza giden benzeri denk veren olursa satarım” diye niteleyerek konuştu. – KAHRAMANMARAŞ

Share: