Çin’de hayvanlardan insanlara güzeşte eskimemiş ölümsek ayrımsız virüs tayin edildi! Bildirme kemiksiz semptomları bezginlik ve öksürük…

Çin’in doğusundaki Hennan ve Şantung eyaletlerinde yeni ayrımsız virüs paniği yaşanıyor. Hayvanlardan insanlara geçtiği düşünülen Langya (LayV) isimli henipavirüs, şu esas kadar 35 kişide tayin edildi.

“TESPİT EDİLEN VAKALAR CİDDİ DEĞİL”

Ağırlıklı adına dağ bayır farelerinde rastlanan virüs için Çin, Singapur ve Avustralya’dan araştırmacıların kaleme aldığı yazı New England Tababet Dergisi’nde yayınlandı. Singapur’daki Duke-NUS Tıp Okulu’ndan araştırmacı Wang Linfa, belirleme edilen vakaların okkalı olmadığını ve panik yapılmaması gerektiğini söyledi. Linfa buna rağmen, doğada kâin ve insanları enfekte edebilecek haddinden fazla sayıda virüsün öngörülemeyen sonuçlara neden olabileceği gerekçesiyle alarmda olmaya gerekseme duyulduğunu bile anlatım etti.

MEMELİ HAYVAN BILIMI VİRÜSÜN TABII REZERVUARI OLABİLİR

Araştırmacılar eliyle yapılan çalışmalarda, sınav edilen dağ bayır farelerinin yüzdelik 27’sinde Langya virüsü tayin edildi. Köpeklerin yüzdelik 5’inin ve keçilerin yüzde 2’sinin de virüs testleri fazlalık bundan sonra. Kör Sıçan üzere memeli hayvanların virüsün doğal rezervuarı olabileceği düşünülüyor. MEMLUK Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’ndeki araştırmacılar ise, insanlarda tanıdık değme 4 virüsten 3’ünün hayvanlardan insanlara eski olabileceğini hesap ediyor.

BM UYARMIŞTI

Konfedere Milletler (BM), daha önceki de iklim krizi ve aşılanmamış hayatındaki sömürünün artışı dolayısıyla dünyada çok sayıda analog hastalığın görülebileceği üzerine uyarılarda bulunmuştu. Tayvan Çor Arama Merkezi’nden ahzüita günü yapılan açıklamada, Langya virüsü ile ilişkin çalışmaların yakından takip edildiği belirtilmişti.Share: