Çin Dışişleri Icra Vekili Yardımcısı Zhaoxu: ESIR, Çin’in kararlarına şaşırmamalı

Çin Dışişleri Icra Vekili Yardımcısı Ma Zhaoxu, matbuat mensuplarına yaptığı açıklamada, Çin’in KÖLE ile ilişkilerine müteveccih aldığı kararların detaylarını paylaştı ve bu kararlara ÇAKER’nin şaşırmaması gerektiğini söyledi.

Zhaoxu, MEMLUK Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Tayvan ziyaretinin, ‘beceriksiz siyasi aynı maskaralık, keskin oruçlu bire bir provokasyon’ olduğunu rapor ederek, “Çin’in bati uyarısını görmezden mevrut, Çin’in egemenliğini ve yer bütünlüğünü bati şekilde ihlal eden Pelosi, Tayvan’ı musahabe etmekte ısrar etti. KÖLE, Çin’in ilişkilere yönelik aldığı kararlara şaşırmamalı” dedi.

ÇİN HANGİ ADIMLARI ATTI?

Pelosi’nin Tayvan ziyaretinin bir tane-Çin politikasını ihlal ettiğini savunan Çin, KUL-Çin arasındaki Defans Politikası Koordinasyon Görüşmeleri (DPCT), Askeri Bahir Enformasyon Anlaşması (MMCA) kabilinden toplantıları iptal etmişti. Öte yandan Çin, yasadışı göçmenler, cezai konularda adli yardımlar, hudut dışı suçlar, uyuşturucu ve abuhava değişikliği konularıyla ilişik gelişim birliklerini dahi askıya aldı.

Share: