CHP’nin Kyk Yurduna Yerleştirilemeyen Öğrencilere Barınma Desteği Verilmesi Önerisi, AKP ve MHP’nin Oylarıyla Reddedildi

CHP Kütahya Mebus Ulvi Fazıl Etçi’ın, Cesaret ve Yurtlar Kurumu’na (KYK) sınırlı yurtlara yerleştirilemeyen öğrencilere gelişigüzel kamer asgari ücretin yarısı büyüklüğünde emeksiz barınma desteği verilmesini içeren kanun teklifinin doğrudan gündeme alınması önerisi, TBMM Umumi Kurulu’nda AKP ve MHP milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

TBMM Genel Kurulu’nda bugün, Ali Fazıl Etçi’ın KYK’ya mecbur yurtlara müracaat yaptığı halde yerleştirilemeyen öğrencilere herhangi bir kamer minimal ücretin yarısı kadar emeksiz tahaffuz desteği verilmesini içeren yasa teklifinin doğrudan gündeme alınması önerisi görüşüldü.

Teklif üzerine konuşan Yüksek Fazıl Kasap, darülfünun sınavlarından sonraları milyonlarca öğrencinin esasen barınma sorunu ile karşı karşıya kaldığını belirterek, AKP’nin 20 yıllık iktidarında sıkı sorununu çözmediğini söyledi. Türkiye’de KYK’ya tutkun 800 ensiz ve 825 bin akak kapasitesi bulunduğunu anımsatan Etçi, şöyle konuştu:

“ŞU ANDA BİR ÖĞRENCİNİN AYLIK MALİYETİ AİLESİNE, GENIŞLIK BIRKAÇ 7-8 BİN LİRA”

“Türkiye’de 4 milyon öğrenciden elden yüzdelik 20,6’sı sıkı imkanı buluyor. Bu, aynı sıkılma vesikasıdır. KYK’ya yerleşemeyen öğrenciler hususi öğrenci yurtlarına gitse deseniz, orada de yurtların fiyatları mahiye 3 bin 500 liralık ile 12 bin liralık beyninde değişiyor. Bu maltalık pahalılığında üniversitede çocuğu okuyan/okuyacak aileler karaca yağız düşünüyor. Bu sene yine çocuğunun giderlerini karşılayamadığı için gâh aileler üniversiteye pusat birlikte yaptırmadı. Ülkemizde yaşanan enflasyon nedeniyle kiralardaki korkulu artma, toplumun tüm kesimini etraflıca etkiledi. Bakın, KYK’ya yerleşemeyen tıpkısı mektepli ev tutsa, fahiş fiyatlar karşısında bu olanaklı değil. Şu anda tıpkı öğrencinin mahiye maliyeti ailesine, yeryüzü birkaç 7-8 bin lira. Nakız böyle iken ve ülkemizde yaşanan kısırlık, hayat pahalılığı ve aylakçılık karşısında bu öğrencilerimiz hangi yapacak? Bu öğrencilerimizin velileri hangi yapacak? İktidara geldiğimizde mahdut sorununu yer bir iki aynı yıl zarfında çözüme kavuşturacağız.”

“BU ÖĞRENCİLERİ HASTALIK DÜŞÜNMÜYORSUNUZ”

Sedir kürsüsünden AKP ve MHP sıralarına seslenen Kasap, CHP’nin ısrarlı talebi sonucu KYK’ya olan kredi borçlarının faizlerinin silinmesi için Divan’in mesai yapacağını ve yurtlarda kalan öğrencilerin günlük beslenme yardımlarının artırıldığını söyledi. KYK yurtlarında yer olmadığı ve yeterli sayıda elverişsiz bulunamadığı için dışarıda küsurat özge öğrencilerin nasıl besleneceğini soran Etçi, “Bu öğrencileri bozukluk düşünmüyorsunuz” dedi.

“BU TABLOLAR KARŞISINDA NE DİYECEKSİNİZ”

İstanbul’birlikte mektepli sayısının tahminî 824 bin olduğunu, buna karşın güçlükle kapasitesinin hoppadak 29 binde kaldığını; Ankara’dahi öğrenci sayısının 315 bin, mahdut kapasitesinin yalnız 31 bin olduğunu; İzmir’de öğrenci sayısının 175 bin, ancak kapasitesinin ise hoppadak 19 binde kaldığını rapor fail Kasap, AKP ve MHP milletvekillerine seslenerek, “Bu tablolar karşısında ne diyeceksiniz” diyerek konuştu.

Yapılan oylama sonucunda KYK’ya sınırlı yurtlara referans yaptığı halde yerleştirilemeyen öğrencilere değme kamer asgari ücretin yarısı kadar meccani barınma desteği verilmesini içeren yasa teklifinin direkt gündeme alınma önerisi, AKP ve MHP milletvekillerinin oylarıyla reddedildi. Etçi, yaptığı değerlendirmede, “AKP ve MHP milletvekilleri, oylamada tutundukları tavırla aynı posta henüz öğrencilerimizin yanında olmadıklarını göstermişlerdir” dedi.

Share: