CHP’nin Kamu İhalelerinde Usulsüzlük ve Rüşvete Cebin Alınacak Önlemleri Araştırma Önerisi AKP ve MHP’lilerin Oylarıyla Reddedildi

CHP’nin kamu ihalelerindeki usulsüzlük ve rüşvetle savaşım üzere atılacak adımların belirlenmesi önerisi, TBMM’da AKP ve MHP milletvekillerinin oylarıyla reddedildi. CHP Zonguldak Mebus Bahir Yavuzyılmaz, “T26 Tüneli yapılırken imalat hatası yüzünden tünelin tepesinde göçükler oluyor ve YANLIŞSIZ Öğür dünyada bir ilki başarıyor, üstü boş demir yolu tüneli yapıyor ve tünel bitmiyor, bakir tıpkı eksiltme yapılıyor. İhale, T26 Tüneli’nin tamamlanması işini, bin 20 metreyi hatalı yapan şirketlere parça usulüyle adrese doğrulama şekilde gene veriliyor. Yani Cengiz, IC İçtaş ve bu posta bile Şev İnşaat bu projeyi alıyor, tutarı 219 milyon dolar” dedi.

CHP Grubu, TBMM Umumi Müesses’nda zaman, “amme ihalelerine yönelik kazanç ve usulsüzlüğün önüne geçebilmek üzere alınacak önlemlerin belirlenmesi, bu tür iddiaların deli dolu soruşturulmasının önündeki engellerin kaldırılması, usulsüzlük ve rüşvetle mücadele için atılacak adımların tayin edilmesi amacıyla 2 Son Teşrin 2022 tarihinde Meclis Başkanlığı’na verdiği Divan araştırması önergesinin farklı önergelerin önüne alınarak zaman görüşülmesini önerdi.

Öneri üstüne CHP Grubu hesabına önce sözü Zonguldak Milletvekili Bahir Yavuzyılmaz aldı. Yavuzyılmaz, “Celal Demiryolları Denetim Kurulu Başkanlığı Raporu ve Sayıştay raporlarına bakarak Ankara- İstanbul Demir Yolu Hattı 2’nci Aşama Rehabilitasyon İşi İhalesi, yıl 2006, ihalenin tutarı 610 milyon dolar, ihaleyi düzlük şirketler Cengiz, IC İçtaş ve 2 üstelik Çinli ortaklık, dönemin Şevket Demiryolları Umumi Müdürü kim? Sayın Süleyman Karaman. Altyapı işinin resmi taşeronu kim? Belen İnşaat. Şev İnşaat’ın 2007 yılındaki sermayesi yalnız 5 bin liralık, buna rağmen 610 milyon dolarlık işin enfrastrüktür kısmının resmi taşeronu oluyor, sihirkâr bir format” dedi.

“DÖNEMİN GENEL MÜDÜRÜ KİM, SÜLEYMAN KARAMAN”

Bayır İnşaat’ın analog bire bir gelişim deneyiminin olmadığını belirten Yavuzyılmaz, “Buna karşın Oran Demiryolları aracılığıyla resmi taşeron kendisine onaylanıyor. Umum Müdür ki? Süleyman Karaman. 730 günde bitirilmesi müstelzim hareket bitirilemiyor, bin 922 dönüş daha arttırma müddet veriliyor. Bakanlar Kurulu vasıtasıyla antrparantez şirkete işi tamamlaması üzere 244 milyon dolar henüz ek ödenek veriliyor ve şirkete ödenen mecmu hacim 847 milyon dolar oluyor. Fakat hareket gine tamamlanamıyor ve şirketler bir kurnazlık yapıyor, diyor kim ‘İşin bitirilmesi amacıyla ek tahsisat dahi aldık; aksiyon bitmedi, hangi yapalım?’ İşin kapsamından 200 milyon dolarlık gelişim kısmını çıkarıyor ve böylelikle 200 milyon dolarlık aslında parasını aldıkları, yapmayıp proje kapsamı dışına çıkardıkları tutarla ait devasa tıpkı yolsuzluğa imza atılmış oluyor. Dönemin Umumi Müdürü ki? Süleyman Karaman” eleştirisini yaptı.

“TUTARI 219 MİLYON DOLAR”

Yavuzyılmaz, işin maliyetinin arttığını ve süresinin uzadığını tabir ederken şunları söyledi:

“Çünkü müteahhit hatası dolayısıyla ‘T26 Tüneli’ adı sunulan aynı tünelin bin 20 metresi hatalı namına deliniyor ve bu nedenle bile aynı köprüleme hattı yapılmak zorunda kalınıyor. Bunun amacıyla birlikte devasa tutarda bire bir harcama yapılıyor. T26 Tüneli yapılırken imalat hatası yüzünden tünelin tepesinde göçükler oluyor ve DOĞRU Fırka dünyada bir ilki başarıyor, üstü açıkça demir hat tüneli yapıyor ve tünel bitmiyor, yıpranmamış ayrımsız eksiltme yapılıyor. İhale, T26 Tüneli’nin tamamlanması işini, bin 20 metreyi yanlış yapan şirketlere sektör usulüyle adrese tasdik şekilde yine veriliyor. Yani Cengiz, IC İçtaş ve bu misil de Bayır İnşaat bu projeyi alıyor; tutarı 219 milyon dolar.

“PEKİ BU EVRAK DÜZME Mİ”

Bu 219 milyon doların yüzde 15’inin zahir alt kurul adı altında para aktarımı edildiğiyle ilişkin basında düz düzlük haberlere gelelim. Bakın, bu elimde gördüğünüz taahhütname Kıran İnşaat’ın ortağının, Belen İnşaat’a verdiği, ortağı olduğu Bayır İnşaat Taahhüt Tecim Turizm Laedri Şirketi, Ankara-İstanbul Arası Aceleci Katar Projesi kapsamında Cengiz, İçtaş, Bayır muhannet ortaklığı çerçevesinde münakasa komisyonu namına Sayın Süleyman Karaman’a ödenmesi gereken ve şahsıma düşen payın 5 milyon dolarını ödemeyi taahhüt ettiğini söylediği evrak. Evet bu evrak düzme mi? Evrakın sahipleri bunu kriminal büroya göndermiş ve kriminal seksiyon ayrıntılı tıpkısı sondaj yapıyor ve diyor kim ‘Çok kuvvetle beklenen bu imza Bayır İnşaat’ın ortağına aittir’.

“KARAMAN’IN ‘KENDİME GÜVENİYORUM, GÜVENDİĞİM İÇİN DA EVET, İDDİALAR SORUŞTURULSUN’ DEMESİNİ BEKLİYORUM”

Bu cirim, Belen İnşaat’ın tıpkısı ortağının ödemeyi üstenme ettiği rakam. Özge ortağı, 2 ortaklı, 5 milyon dolar birlikte mahsus oradan, 10 milyon dolar. 2 şeriklik elan var, 10’ar milyon dolar elan oradan, hep 30 milyon dolarlık tıpkısı havuz, komisyon havuzu oluşmuş olma ihtimali belgelerle görünüyor. Demin Sayın Süleyman Karaman’ın buraya gelip buradaki araştırı komisyonu teklifimize ‘Ben kendime güveniyorum, güvendiğim için da olur, araştırı komisyonu kurulsun, 2’nci girişim T-26 Tüneli’ndeki yolsuzluklar, bu yarkurul kabul etme iddiaları soruşturulsun’ demesini bekliyorum. aksi hâlde matematik genellikle bu araştırı önergesinin reddedilmesi, zımnen bu iddianın kabulü anlamına dirimlik.”

“YAPILAN YOLSUZLUKLARI, SOYGUNLARI, VURGUNLARI SAYMAKLA BİTİREMEYİZ”

İYİ Parti Grubu yerine öneri üzerine kortej alan İstanbul Saylav Hayrettin Nuhoğlu, “AKP, yirmi sene ilk iktidara gelirken verdiği sunu makro sözlerden biri yolsuzlukla mücadele olmasına rağmen bugün yolsuzluk batağında gark olmak üzeredir. İktidar olarak kupon araziler üzerindeki iştahlarıyla Türk siyasi tarihine kirli bırakacakları bellidir ama temel konu, İhale Kanunu’nda seçme istedikleri engeli aşabilmek amacıyla yapılan onlarca değişiklikle taraftar zenginler meydana getirmeleridir. Öyle kim amme-özel teşrikimesai yöntemiyle çokça büyük vurgunların yapıldığı kamuoyunda bariz konuşulmaktadır. Yapılan yolsuzlukları, soygunları, vurgunları saymakla bitiremeyiz” dedi.

“SİZ HIZLI TRENİ BILE DURDURMAYACAKSINIZ, TOGG’U BIRLIKTE DURDURAMAYACAKSINIZ”

CHP Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz’ın konuşmasında bayram ettiği AKP Erzincan Mebus Süleyman Karaman, “takılma” olduğunu rapor ederek söz aldı. Karaman, “Siz aceleci treni bile durduramayacaksınız, TOGG’u bile durduramayacaksınız, Marmaray’ı birlikte durduramadınız, tek şeyi durduramayacaksınız. Beyhude, iftiralarla bir şey ergin üzere göstermeye çalışmayın. Onun üzere, burada seçkin sorun yoktur. Ben kendime güveniyorum, Sedir değişmeyen verirse bunların hepsini de rapor edebilirim. Dönemimde değme bastırık yaşanmamıştır” diye konuştu.

“YİRMİ YILDIR NE YAPIYORDUNUZ; BİTİRDİNİZ, TÜKETTİNİZ VE YOLSUZLUĞU YOLA DÖNÜŞTÜRDÜNÜZ”

HDP Grubu yerine bayram düzlük Batman Mebus Necdet İpekyüz, “4. Kasıt döneminde Koçi Koca, 4. Maksat’a şöyle tıpkı öz söylüyor risalesinde, ‘Rüşvet seçme devlette meydana çıkar, aşikar olursa o fehamet dermansız olur, yıkılır, tarihi hırçın döner.’ Yıl 2002, AKP seçimlere giderken ‘3Y’ diyerek tanımladığı; ‘Yolsuzluk kaçınan, haram olamaz, kısırlık mümteni.’ Yıl 2022, TÜGVA’nın kongresinde AKP Genel Başkanı konuşuyor, yirmi sene geçmiş ve ne diyor? ‘Yolsuzlukların olmadığı, rüşvetin olmadığı, yoksulluğun olmayacağı ayrımsız ülkeyi hallederiz; şu zaman itibarıyla bunun hazırlığı içerisindeyiz.’ Yirmi yıldır hangi yapıyordunuz? Yirmi yıldır bitirdiniz, tükettiniz ve yolsuzluğu yola dönüştürdünüz. Yolsuzluk yola dönüştü. Neden? evet deminden, bakıyorsunuz arsıulusal kurumlara, Arsıulusal Şeffaflık Örgütü diyor ki ‘Türkiye anbean yolsuzlukta bir numara sıraya yükseliyor.’ Hastalık? Türkiye artık anbean demokrasiden, âdem haklarından uzaklaştıkça, krizi arttıkça yolsuzluğu artıyor. Peki gelişigüzel anket var mı? Bulunmayan” dedi.

“İDDİA AŞAMASINDA OLUNAN KONULARLA İLGİLİ YARGI KARARINI YOKLAMAK LAZIM. YALANLARLA, İFTİRARLARLA MUHTEŞEM MECLİS’İ YIPRATMAMAK LAZIM”

AKP Grubu hesabına söz kayran Malatya Saylav Bülent Tüfenkci bile şunları söyledi:

” Türkiye Cumhuriyeti, demokratik ülfet devletidir. Devletin kurumları vardır. Devletin kurumların, kişilerin eylemleri üstelik hukukla sınırlıdır, hukuka bağlıdır, hukuki denetime de tabidir. Ortada aynı yanlışlık varsa yasalarımızda bunun pekâlâ soruşturulacağı de belirtilmiştir. Bu konularda Türk Ukubet Kanunu’nda birlikte Yolsuzluklarla Uğraş Kanunu’nda dahi vergi kanunlarımızda bile Kamu İhale Kanunu’nda bile ve türlü kanunlarda de yöntemsizlik, rüşvet ve tıpkı suçlarla ait tensikat, cezalar belirtilmiştir. Hassaten OECD’nin istediği doğrultuda, tecim ve algı kanunlarında dahi düzenlemeleri bütün bu arada bu Divan yapmıştır. Divan araştırılması istenilen ve kanıt aşamasında olunan konularla ait yargı kararını yoklamak geçişsiz. Yalanlarla, iftiralarla şanli Divan’i yıpratmamak geçişsiz.”

AKP VE MHP’LİLERİN OYLARIYLA REDDEDİLDİ

CHP’nin önerisi, Genel Kurul’da AKP ve MHP milletvekillerin oylarıyla reddedildi.

Share: