CHP’nin Borsa İstanbul’daki Manipülatif İşlemlerin Araştırılması Önerisi TBMM Umumi Kurulu’nda Reddedildi.

CHP’nin Borsa İstanbul’dahi (BİST) yapılan manipülatif işlemlerin araştırılması ilişik önerisi TBMM Umumi Kurulu’nda AKP ve MHP’li milletvekillerinin oylarıyla reddedildi. CHP Takım Başkanvekili Engin Altay, “TBMM’nin tıpkı yerde yolsuzluk var iddiasının üstünü örtmesini kabul etmiyoruz. Bire Bir ülkede hırsızlığa seyirci mütezayit ve göz yuman tıpkı Divan mili iradenin tecelligahı imkânsız” diyerek vurguladı.

TBMM Umumi Kurulu’nda bugün CHP’nin verdiği Borsa İstanbul’dahi yapılan manipülatif işlemlerin araştırılması önergesinin ele alınması yönündeki kadro önerisi görüşüldü.

CHP Antalya Milletvekili Ciddi Osman Budak, Borsa İstanbul’da “nazik tıpkı vurgun” olduğunu dile getirerek, “İktidar Borsa İstanbul’u nazik bire bir kumarhaneye çevirdi” dedi. Budak, manipülasyonun yanlışlık olduğunu belirterek, “Şu anne büyüklüğünde iktidar benzeri molekül yapmamıştır. 10 sevimli gözaltına alınmış, beşi tutuklanmış, beşi gönderilmiş. Kim olduğu anlaşılan değil. Esas suçlular dışarıda. Ana suçlular dışarıda” diyerek konuştu.

Budak, Hazine ve Maliye Bakanı Nurettin Nebati’nin Borsa İstanbul’a envestisman çağrısı yaptığını fakat amacın borsadaki “siktirici yatırımcıları vurmak” olduğunu savundu. Budak, “Arkadaşlar 12 Eylül’bile borsa çöktü. Borsa yüzdelik 150 götürüldü. Amme bankaları marifetiyle. Vezneci hisseleri benzeri zamanda, bakın burada yegâne dahi grafik var. Mangır Bank’ın grafiğinde yukarıya makul aynı akım çok bodur sürede, bilahare aşağıya çakılma… Ahali Bankası’ndaki kaybolma üstelik bu kadar gelişmemiş sürede yüzdelik 56. Bu maalesef borsa diliyle ‘keriz silkeleme’dir” diye vurguladı.

Budak, halkı soyanların iktidarın zarfında olduğunu ileri sürdü.

DURMUŞ YILMAZ DE KONUŞTU

İYİ Tümen grubu adını meze alan İYİ Tümen Ankara Mebus Durmuş Yılmaz, borsadaki manipülasyonun “soygun işlemi” olduğunu belirterek şöyle konuştu:

“Bankacılık hisseleri üstünde tıpkı yönlendirme yapmaya karar veriyorlar. iş vadeli amal pazarında alımlar hız kazandıkça pay kontratlarındaki vadeler yükseldi. Faizler aynı ara yüzdelik 100’ün üstüne imdi… Işıltı piyasada aldıklarıyla vadeli piyasadaki erdemli fiyattan bunları satmayı hedeflediler. Bu işlemin yapılması üzere güvence yatırılması gerekiyordu, fiyatlar yükseldikçe bile teminat oranları artıyordu. Ancak ayrımsız noktaya gelindi kim fiyatlar manipülasyonun farkında olan çevre oyuncuları bu ortamda Anamal Piyasası Kurulu’nu göreve çağırdılar, borsanın yönetimini göreve çağırdılar. İşlemlerin incelenmesini dilek ettiler.”

HDP: “TEŞKİLAT KURUP MİLLETİ DOLANDIRMAK NEDİR YA?”

HDP Mersin Ağacı Mebus Rıdvan Turan ise “Kuruluş kurup milleti kurup milleti dolandırmak nedir evet” diye sordu. Turan sözlerini şöyle sürdürdü:

“Doğrusu devletin olağan akışı içerisinde gerek gelir vergisi lüzum maliye ve mal politikasıyla, kırat korumalı yatırım dolayımıyla elhak fakirin cebinden alıp zenginin cebini dolduruyorsunuz. Doğru mu? Peki SPK’dan başlayan, Borsa İstanbul’a bitmeme eden bu proses lacerem önemsiz durumdur. SPK üzerine kip çokça iddialar öne sürüldü. SPK’nın şirketlerin sermaye artırımını sağlayabilmesi için rüşvet aldığına ait piyasada kavi haddinden fazla argüman gündeme geldi. Ancak bu konuda Allah’tan biricik savcı çıkıp bile ‘Ya banal ne ergin?’ demedi.

Bu manipülasyon yapanların araştırılması ve soruşturulması değildir maslahat. Esas olan buna imkan sağlayıcı siyasal iradenin, vekil ilkin girmek üzere, SPK yetkilileri başta görünmek amacıyla bunların hepsi üzerine tahkikatın başlatılması gerekir.”

AKP’Lİ AYDEMİR: “NERESİ YANLIŞLIK BUNUN?”

AKP Manisa Mebus Hedef Aydemir, Borsa İstanbul’a ilişik Kaynak ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin yatırımcıyı uyardığını aktararak, “Bir Maliye Bakanımızın yatırımcılarını uyarması, dolardan, faizden daha fazla kazandırıyor demesi, altından elan çok kazandırıyor demesi. Neresi suç bunun” diye niteleyerek sordu. Aydemir, akıbet aynı yılda istihdamda tarihi ayrımsız zirvenin yakalandığını ve 31 milyon kişinin istihdam edildiğini kaydederek, “İşsizlik oranında bir tane haneli rakama düşürdük. Nasıl düşürdük, Maliye Bakanımızın çağrısıyla düşürdük. Cumhurbaşkanımızın çağrısıyla, Cumhurbaşkanımıza yatırımcının çekinmezlik duymasıyla bunu sağladık” dedi.

ENGİN ALTAY: “MİLLİ İRADENİN TECELLİGAHI IMKÂNSIZ”

Yerinden meze düzlük CHP Kol Başkanvekili Açık Deniz Altay, “TBMM’nin aynı yerde yöntemsizlik var iddiasının üstünü örtmesini akseptans etmiyoruz. Tıpkı ülkede hırsızlığa seyirci küsurat ve ayn yuman tıpkısı Sedir mili iradenin tecelligahı gayrimümkün” diyerek vurguladı.

CHP’nin takım önerisi AKP ve MHP’li milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

Share: