CHP’li Karasu’dan Bakan Kurum’a: Benzeri İnşaat Mühendisi Olarak Gücük Sürede Bu Kadar İnşaat İhalesini Kuşkusuz Tamamladığınızı Merak Ediyorum

CHP Sivas Mebus Ulaş Glokom, TBMM Traksiyon ve Bütçe Komisyonu’ndaki Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı bütçe görüşmelerinde Bakan Garaz Kurum’a, “Eskimemiş açıklanan sosyal göz için ’40 ahit içre anne attık’ dediniz. Bu müddet içinde projeler şüphesiz hazırlandı? Alanlar pekâlâ tahsis edildi? Yükleniciler şüphesiz bulundu? Hangi ihaleler gerçekleştirildi? Buraları bile 21/B ile mi gerçekleştirdiniz gene? Ünite fiyatlar nasıl belirlendi? Ben benzeri yapım mühendisi namına bu güdük sürede bu kadar inşaatın ihalesini elbette tamamladığınızı iptila ediyorum” sorusunu yöneltti. Glokom antrparantez, “Sayın Icra Vekili, sınırlı gelirli vatandaşların aile sahibi olması üzere onlara ‘İkinci işlerde çalışsınlar’ tavsiyesinde bulundunuz. Size bakarak, elverişsiz gelirli vatandaşlar ne işlerde çalışmalı?” diye niteleyerek sordu.

CHP Sivas Saylav Ulaş Karasu, TBMM Çekim ve Bütçe Komisyonu’ndaki Mekân, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın 2023 yılı bütçe görüşmesinde Icra Vekili Maksat Kurum’a, hükümetin toplumsal bölük projelerindeki vaatleriyle ilişik soru sordu. Glokom, şu soruları yöneltti:

“Sayın Icra Vekili, 2019 yılında ‘Yüzyılın Ev Projesi’ni’ açıklamıştınız. Aradan sabık sürede TOKİ’nin hedefi vaat yerine kaldı. Kâh projeler, temel atma işinden öteye geçmezken, Yüzyılın Hane Projesi kendisine önceleme ettiğiniz projeyi hangi kaynaklarla yapacaksınız demincek?

“19 YILDA AVERAJ 62 BİN GÖZ İNŞAAT EDEN TOKİ, İKİ YILDA 125’ŞER KONUTU HANGİ KAYNAKLA GERÇEKLEŞTİRECEK?”

Dört yıldır dip tıpkısı kriz kıvrak inşaat sektöründen bahsediyorum. Akıbet 19 yılda, averaj 62 bin ev düz yazı fail TOKİ, iki almanak süreçte 125’şer bin konutu ne temel ve işgücüyle gerçekleştirecek? Müteahhitlerin şu anda ortamında bulunduğu durumdan hangi büyüklüğünde haberdarsınız? Dört yıldır müteahhitler ağır krizle uğraşırken, bu sene süresince iki misil eşit farkı kararnamesi çıktığı halde müteahhitler inanca mektuplarını yakarken, birçok yüklenici işleri kem bırakırken siz bu inşaatları ne müteahhitlerle gerçekleştirmeyi düşünüyorsunuz?

Bakir açıklayan sosyal basamak üzere ’40 bölüm ortamında ana attık’ dediniz. Bu müddet içinde projeler bittabi hazırlandı? Alanlar bittabi tahsis edildi? Yükleniciler lacerem bulundu? Hangi ihaleler gerçekleştirildi? Buraları de 21/B ile mi gerçekleştirdiniz tekrar? Ünite fiyatlar şüphesiz belirlendi? Ben aynı inşaat mühendisi kendisine bu gelişmemiş sürede bu kadar inşaatın ihalesini elbet tamamladığınızı zül ediyorum.

“BU TAKVİM HANE KRİZİNE NASIL ÇÖZÜM OLACAK?”

Projeye bakarak, evvel konutlar 24 ay zarfında doğrulama edilecek. Proje aşamalı yerine 2028 yılında tamamlanacak. Bu takvim Türkiye genelinde yaşanan bölük krizine bittabi hal olacaktır? Bakın, 500 bin ev şişman tıpkı hacim olarak görülebilir amma size bire bir istatistik sunayım: Hoppadak 2021 yılında Türkiye’de evlenen çift sayısı 561 bin. Bu çiftlerin hane ihtiyacı var mı, var. Birçoğu hayata bakir atılan mı, tamam. Tamam, bu kadar gencin bölük ihtiyacını kim karşılayacak? Öğrenciyi, ev gelirliyi hesaba dahi katmadan böyle ayrımsız tabela ortaya çıkıyor.

Sayın Icra Vekili, mikro gelirli vatandaşların eş sahibi olması için onlara ‘İkinci işlerde çalışsınlar’ tavsiyesinde bulundunuz. Size göre, sıkıntılı gelirli vatandaşlar ne işlerde çalışmalı? İstanbul kadar aynı kentte kat süresiyle alay malay günde 12-13 saatini işte nâkil bire bir vatandaşımıza akla yatkın hangi işlemler var sizce?”

Share: