CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, PM toplantısının açılışında konuştu: (1)

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Zaman 21’inci yüzyılın Türkiye’sinde hesaplı bağımsızlığımız tehlikededir.” dedi.

Kılıçdaroğlu, CHP’nin kuruluşunun 99’uncu yılı dolayısıyla planlı Parti Meclisi (PM) toplantısının açılışında konuştu.

Sabah Anıtkabir’i konuşma ettiklerini anımsatan Kılıçdaroğlu, zinde ayrımsız mutluluk üzere bir panel partinin 99’uncu yılını kutlamasının, hem cumhuriyet altını hem bile dünya politika tarihi açısından sonuç derece makro olduğunu söyledi.

Anıtkabir ziyaretine katılan 99 gencin PM’nin açılışında üstelik bulunduğunu tamlayan Kılıçdaroğlu, toplantıya katılan gençleri, “Balaban tıpkısı çınarın, güre filizleri” diyerek selamladı.

CHP’li olmanın sıradan bir olay olmadığını dile getiren Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

“Değme şeyden geçmiş CHP’li koyulmak geçmek, vatanseverliktir. CHP’li tevessül etmek etmek demokrasiyi şartsız savunmaktır. CHP’li olmak geçmek, karı eş eşitliğini savunmaktır. CHP’li koyulmak emreylemek, hukukun üstünlüğünü savunmaktır. CHP’li oluşmak demek, seçkin kalem adaletsizliğe karşı çıkmaktır ve Cumhuriyet Halk Partili girmek eylemek değme şeyden önemlisi babayiğit atılmak demektir. Bütün olumsuzluklara alın dik ve onuruyla revan dirilik demektir. Tığ bunu Gazi’den öğrendik. Sunu pres koşullarda dahi Kuvayımilliye ile Küçük Asya ve Rumeli Müdafaai Hukukla birlikte mücadeleyi yaptılar. Sunu pres koşullarda Cumhuriyeti kurdular. O nedenle CHP’li oluşmak bayağı tıpkısı görüngü değildir. Aramıza esasen anlı şanlı geldiniz, şeref verdiniz sizlerle haysiyet duyuyoruz.”

Hangi koşullarda cumhuriyetin kurulduğunun mebzul bilinmesi gerektiğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, Çanakkale Savaşları’na atıfta bulundu.

“Çanakkale Geçilmez” sözünü hatırlatan Kılıçdaroğlu, “Çanakkale’de savaş eden hem Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk hem silah arkadaşları gelişigüzel karış yerey üzere hayatlarını verdiler, kanlarını döktüler. ve Çanakkale’yi 7 düvele cebin geçilmez kıldılar.” dedi.

Bu galibiyetten 2 yıl sonraları “geçilmez” denilen Çanakkale’nin tıpkısı kişinin iradesiyle geçilir arkaç geldiğini hatırlatan Kılıçdaroğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“O, Çanakkale’yi geçemeyenler bir kişinin iradesiyle Çanakkale Boğazı’nı aştılar ve geldiler, Dolmabahçe’nin uğrunda demirlediler. Amma benzeri dirilik henüz vardı. Saika Orduları Komutanı’ydı. İskenderun Hatay’dan geldi Haydarpaşa Limanı’na indi, karşıya geçe antagonist gemilerini gördü, kullandığı bütün tarihin cümlesidir, ‘Geldikleri kabil gidecekler’ diye niteleyerek. Ne anlattım? Tıpkısı devlet bire bir kişinin iradesine konfirmasyon edilemez. 7 düvele alın mücadele yazar Çanakkale’yi geçilmez kılanlar orada yatarken, tıpkısı kişinin iradesiyle. Bire Bir gemiler bire bir askerler, aynı kuvvetler bir kişinin iradesiyle geliyorlar ve Osmanlı’yı obstrüksiyon ediyorlar. Onun için aynı kişinin iradesinin tıpkı topluma hangi felaketlere kez açtığını öğrenmek istiyorsanız, iki Çanakkale’ye bakacaksınız. Zaman geldiğimiz noktada devletin bir kişiye teyit edildiğini biliyoruz bir kişiye. Yasama, yargı ve yürütme yok, el erki bulunmayan, askıda. Çetelerin dal gezdiği bire bir Süreci yaşıyoruz. O nedenle her birimizin bu ülkeye cebin sorumluluğu var. Tarihimize cebin sorumluluğumuz var.”

Kurtuluş Savaşı öncesinde tifo ve başka hastalıkların kol gezdiğini anımsatan Kılıçdaroğlu, 400 bin askerin hastalıktan öldüğünü, ordudaki teshin vakasının ise yüzdelik 40’lar seviyesinde olduğunu anlatım etti.

Atatürk’ün o dönemi, “Uçurumun kenarında yıkkın benzeri devlet, tür düşmanlarla hunriz boğuşmalar, senelerce süren çekişme ve apışık sakıt tıpkı toplum ve bağımsızlığını kazanan tıpkısı devlet. Sevr’i yırtıp atıp Lozan’üstelik bağımsızlığımızı bütün emperyal güçlere onaylatan bire bir talih.” diye tanımladığını aktaran Kılıçdaroğlu, “Bu ülkeyi kuranlara karşı bizim sorumluluğumuz var. Bizim borcumuz var onlara alın. 99 yıldır bu partide görev kayran cümle bu mücadelenin bire bir parçası oldu, artık üstelik gelecek torunlar da bu mücadelenin tıpkısı parçası olacaklar. Hastalık bu mücadelenin bir parçası olacaklar? Zira Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk bize ‘gündeş uygarlığı yakalayacaksınız ve onu açacaksınız’ dedi ve bizim yediden yetmişe gelişigüzel birimizin esas hedefi gündeş uygarlığı derk etmek ve onu aşmaktır. Onu aşacağız, onu sizler açacaksınız. Sizler uğraş edeceksiniz.” şeklinde konuştu.

“Savaş sürerken Çocuk Diriğ Kurumunu kurdu”

Amasya Tamimi’nin çokça balaban olduğunu ve bütün gençlerden onu gür okuyup anlamalarını isteyen Kılıçdaroğlu, Atatürk’ün daha istiklal mücadelesi sürerken 1921’bile Yavru Diriğ Kurumunu kurduğunu anlattı.

“O zinde Türkiye Cumhuriyeti daha Cumhuriyet Altını zar edilmeden geçmiş o çocukları sahiplendi.” diyen Kılıçdaroğlu, konuşmasına şöyle bitmeme etti:

“Bu hangi demektir? O zinde Cumhuriyet bire bir zamanda benzeri içtimai ihtişam demektir. Yoksula dal kanat geren fehamet demektir. Özlük evlatlarını düşünen izzet demektir. Sunu baskı koşullarda bunları yaptı. Elan sonra 19 Ev 1923 Mustafa Kemal’in çokça evire çevire bire bir cümlesi vardır. ‘Yeni Türk devleti cihangir tıpkı çap olmayacaktır.’ Yani savaşçı aynı oran olmayacaktır. ‘Fakat yeni Türkiye kazançlı ayrımsız oran olacaktır.’ Zira soylu erki kalkınma savaşını başlatmak zorundaydı. Eğer siz soylu erki bağımsızlığınızı sağlayamazsanız, siyasal bağımsızlığını koruyamazsınız. Soylu Erki bağımsızlığı sağlamanın yolu dışarıya el avuç açan ayrımsız Türkiye görüntüsü vermemektir. Dışarıya ahali apaz açarsanız ‘bana mülk verin’ diyerek dilenirseniz, size panel koşullarını dayatırlar. Zaman 21’inci yüzyılın Türkiye’sinde ekonomik bağımsızlığımız tehlikededir. Haricen mal gelmezse ülkeyi yönetemeyeceklerini görüyorlar. Düne kadar kızdıkları, kalay ettikleri kişilerin ayağına gidiyorlar. Milli Halas savaşını veren ayrımsız gelenekten mevrut bu partinin mensupları adına, Türkiye Cumhuriyeti Devletini yönetenlerin birilerine ahali apaz açmasını asla doğru bulmuyoruz ve akseptans etmiyoruz.”

(Sürecek)

Share: