CHP Ekip Başkanvekili Hususi, gündemi değerlendirdi Açıklaması

CHP Kol Başkanvekili Bağımsız Özel, CHP İstanbul Mebus Gürsel Tekin’in “HDP’ye vekillik verilebilir” sözlerine ilgili, “Sayın Gürsel Tekin’in orada yapmış olduğu açıklamada kendisinin ferdî değerlendirmesidir. Budun İttifakı’nın hakeza bire bir gündemi olmadığı açıklanmıştır.” dedi.

Özel, Mecliste düzenlediği matbuat toplantısında, Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın Manisa’da üzüm fiyatını 27 teklik adına açıkladığı anımsattı.

Kendilerinin birlikte üzüm fiyatı üzerine araştırma yaptıklarını, Manisa Kültür Odasıyla görüştüklerini dile getiren Özel, görüşmeler sonucunda üzüm fiyatının 35 teklik olması gerektiğini belirlediklerini aktardı.

Erdoğan’ın üzüm fiyatını açıklaması sonrası piyasanın “karmakarışık” olduğunu istikbal süren Hususi, “Toprak Mahsulleri Ofisi çiftçiden hep üzümü almadığı amacıyla serbest piyasada üzümün fiyatı 19 teklik, 20 teklik, 21 teklik yerine gerçekleşmiş durumda.” dedi.

Reisicumhur Erdoğan’ın üzüm üreticisine değil de üzüm ihracatçısı Mehabetli Uçak’a üzüm fiyatını danıştığını belirten Hususi, “Zaman gelinen fiyatın yegâne sorumlusu bunlardır ama bunlar vakit kaybetmeden vatandaşı viran etmediler, kendilerini ensesi kalın ettiler. Bu fiyatlardan üzüm alıp dış satım yapıyorlar ve geçtiğimiz hafta bu eleştiriler yoğunlaşınca toplumsal medyadan kendilerini savundular.” ifadelerini kullandı.

“Yoksulluğu fethetmek değil yönetmekle övünen tıpkı yabansı hükümet”

Sülale ve Içtimai Hizmetler Bakanlığı yetkililerinin “millî ziyaret programları” kapsamında toplumsal arkalama yapılan evleri ülfet ettiğini ve Cumhur Reisi Erdoğan’ın imzalı mektubunu sunduğunu aktaran Özel, şunları kaydetti:

“Bu buut eleştirilince ‘tığ bu ziyareti her sene yapıyorduk’ diyor. Cumhurbaşkanı mektubunda ‘bu uygulamayı bu yıl ilk defa başlattık’ diyor yani bakanı yalanlıyor. Bakanlıkla de kişi yazısında filhakika bakanını yalanlıyor. ‘Bu aplikasyon 2022 yılından başlatılarak yapılacak’ diyor. Tezkere 2002’den beri yaptıklarını filan anlatıyor, AKP propagandası… Yoksulluğu örtmek değil yönetmekle ve müzaheret kayran eş sayısını 2 katına çıkarmakla övünen benzeri acayip hükümet, ‘Biz size 2002 den beri şunları yaptık, bunları yaptık’ Recep Tayyip Erdoğan, ‘ayrımsız oyu bize verin’ dememiş. Allah hiçbir siyasetçiyi bu ağıl bu duruma düşürmesin, bunlara tenezzül porte kuzuluk düşürmesin. İktidarımızda, 1 sene zarfında ev destekleri paketi hayata geçip geliri olmayan ailelerin gelirleri tıpkısı asgari ücrete tamamlanacak. Esen elin verdiğini sol halk görmeyecek, devletin görevlileri propaganda üzere husus başlık geçemeyecekler.”

Giresunlu arıcıların “DOĞRU Öğür yoluyla dolandırıldık” diyerek kendilerine geldiğini ileri süren Hususi, Türkiye Tarım Hayvancılık ve Arıcılık Platformu’nun (TAHAP) arıcılardan “berbat şeker” taahhüdüyle mal toplandığını ve arıcılıkla uğraşanları dolandırdığını sav etti.

Emniyet Genel Müdürlüğünün, polislere ödenecek aylık promosyonlarıyla ilgili açıklamaları zımnında CHP İzmir Milletvekili Murat Vekil karşı yanlışlık duyurusunda bulunduğunu üstelik anımsatan Özel, “Bizim açımızdan Gaye Bakan’a yapılan bu duyurma onun için takdir niteliğindedir. Garaz Vekil bunu ortaya çıkarıyor, yanlışlık duyurusunda bulunuyorlar. Sayenizde bu konuda yapılan mücahede bilcümle Türkiye aracılığıyla duyuldu. Bu konuda çalışmaya bitmeme edeceğiz.” diye konuştu.

Türkiye’nin birçok durumunda festivallerin nakız edildiğini söyleyen Özel, “Hak ve Kalkınma Partisi, MHP’nin Türkiye’yi getirdiği noktada çoluk çocuk festival yapamamakta, iktidara andıran sanatçı değilsen konserlerin fesih edilmektedir.” dedi.

“Orta vadeli programı zar yazar, yapamadıklarını bize ocak ödevi yerine vermişler”

Türkiye ekonomisine ilişkin gaye ve politikaların düzlük aldığı Ilımlı Vadeli Program’ın (OVP) açıklandığını anımsatan Hususi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Bir Türkiye hayalet ediyorum; dünyanın yeryüzü balaban 10 ekonomisinden biri reşit” ifadesini eleştirdi.

Özel, OVP’nin tahakkuk oranına ilgilendiren şu ifadeleri kullandı:

“Recep Tayyip Erdoğan, AK Fırka, birkaç gitmiş kankızıl gitmiş, dere tepe kez gitmiş bire bir de bakmış kim 2011’da 838 olan milli dirimsel şu anda 867 bilyon dolar, ayrımsız arpa boyu yol gitmiş. Başladıkları yerdeler. 2023’te Cumhuriyet Ahali Partisi’nin Kavim İttifakı olursa 2025 hedefleri bile tutar, ilavesi birlikte miktar ama yönetemeyecekleri benzeri periyot amacıyla mutedil vadeli programı ilan edip, yapamadıklarını bize ev ödevi adına vermişler. Başımızla gelişigüzel o itidalli vadeli programda ne taahhüt ediliyorsa onu ve daha iyisini yapmayı Cumhuriyet Altını Umum Partisi üstenme ediyor. 20 yılda tutan bir tane OVP’si yok, Recep Tayyip Erdoğan on paralık zaaf etmesin benzeri tanesi tutaç 2025 hedefleri amacıyla o dahi biz iktidarda olduğumuz üzere.”

Bir gazetecinin CHP İstanbul Mebus Gürsel Tekin’in “HDP’ye nezaret verilebilir” sözlerini anımsatması üzerine Özel, “Partinin tutumu açısında şurası söylemem gerekir; Cumhuriyet Altını Halk Partisi’nin görüşlerini Sayın Umumi Başbuğ, Sayın Parti Sözcümüz ve 3 Grup Başkanvekili açıklar. Bunun dışında yapılan değerlendirmeler şahsi değerlendirmelerdir. Bunun ötesinde yapılan değme özdek spekülasyondur. Sayın Gürsel Tekin’in orada yapmış olduğu açıklamada kendisinin şahsi değerlendirmesidir. Ulus İttifakı’nın böyle tıpkısı gündemi olmadığı açıklanmıştır.” dedi.

Bire Bir gazetecinin Cumhur Reisi Erdoğan, Ege’da Yunanistan’ın Türk jetlerine tacizine ilgili, “Tıpkı geceleyin anlayışsız gelebiliriz” sözlerini anımsatması konusunda ise Özel, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Beyefendi ‘Bire Bir tün ansızın gelebiliriz’ nereden alıntılamış? Kıbrıs Sulh Harekatı’ndan, onun öncesinden tür mi? ‘Benzeri gece anlayışsız gelebiliriz’ Kıbrıs Sulh Harekatı’nın öncesindeki benzeri slogandır. Bülent Ecevit’i seçkin fırsatta aşağılayan, kokmuş gören, epey düşürmeye çalışanların neye sığındıklarını, neye sarıldıkları, milletin zihnindeki hangi duyguya oynadıklarını bir görelim. İkincisi, 20 yıldır bu ülkeyi yönetiyorsunuz. Yunanistan sizin görevinizi makul yapmamanız yüzünden silahlandırılması müstelzim adaları silahlandırıyor.

Özellikle serencam 10 yılda, onlarca istifham önergesini ya karşılıksız bıraktınız ya inkar ettiğiniz evet dahi kaçamak cevaplar verdiniz. Bilcümle mugayeret partilerinin milletvekilleri size ‘Adalar silahlandırıyor, hangi yapacaksınız?’ dedi. 19 yıldır bu konuya duyarsız, bu konuyu görmeyen, eleştirileri duymayan SELIM Öğür seçme senesi gelince bir gece ansızın gidebilirmiş. Siz tıpkı gece öyle anlayışsız filan değil seçim sonuçlarına bakarak tıpış tıpış gideceksiniz.”

Share: