CHP Aksaray İl Başkanı Ulvi Abbas Ertürk: “Aksaray Eğitim Bilimi ve Araştırı Hastanesi’nde Yapılan Yolsuzluk Hesap Edilen Rakamın Haddinden Fazla Üstünde”

KEMAL DEĞER ATALAY

CHP Aksaray İl Başkanı Ulu Abbas Ertürk, Aksaray Eğitim Bilimi ve Araştırı Hastanesi’nde yapıldığı öne sürülen 5 milyon teklik yolsuzluğun soruşturma raporlarına yansıdığını söyledi. Ertürk, “Aksaray Terbiye Araştırma Hastanesi’nde yapılan usulsüzlük ve cılız, tutum edilen rakamın çok üzerinde. Nöbet pulundan tutun bile lüzumlu görevine büyüklüğünde seçkin yerden kendilerine hisse çıkarmışlar” dedi.

Uca Abbas Ertürk, bugün düzenlediği basın toplantısında, Aksaray Terbiye ve Araştırı Hastanesi’nde yönelik yolsuzluk soruşturmasına ilgili açıklamalarda bulundu. Ertürk, “Aksaray Eğitim Araştırı Hastanesi’nde yapılan usulsüzlük ve algın, adisyon edilen rakamın çokça üzerinde. El pulundan tutun üstelik ister görevine kadar her yerden kendilerine hisse çıkarmışlar” diye konuştu.

“VUKUF YAPILMASAYDI SORUŞTURMA BAŞLAR MIYDI”

Ertürk, Aksaray Eğitim ve Araştırı Hastanesi’ndeki yolsuzluk iddialarının araştırılması için Aksaray Valiliği eliyle, İl Keyif Müdürlüğü ve İl Defterdarlığı’na amacıyla komut verildiğini, seçme iki kurumun hazırladıkları yöre inceleme raporlarını valiliğe konfirmasyon ettiğini, Aksaray Valiliği’nin iddiaların tafsilatlı tıpkı şekilde incelenmesi Sağlık Bakanlığı’ndan denetmen irade ettiğini söyledi. Ertürk, bu tetkik devam ederken Aksaray’daki evcil tıpkı veri sitesinden yayınlanan “Beden kapatılmaya mı çalışıyor” paragraf üstüne harekete güzeşte Aksaray Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Aksaray Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Savaşım Idarehane Müdürlüğü’ne abece yazarak konuyla ait bir sormaca yapılıp yapılmadığını sorduğunu anlatan Ertürk, “Domestik bire bir marifet sitesinde yayınlana bu kenar yazsısı olmasaydı savcılık sormaca başlatır mıydı diyerek düşünüyoruz” diye niteleyerek konuştu.

Keyif Bakanlığı müfettişi Özcan Altuntaş’ın Aksaray’a gelerek usulsüzlük iddialarını incelediğini ve tıpkısı tabir hazırladığını nâkil Ertürk, “Müfettişin hastanede yapmış olduğu incelemenin ardından, valiliğinin yolsuzluk ve yöntemsizlik soruşturması karşı vukuf talebinde bulunduk. Rica üzerine Aksaray Valiliği, üç cilbent dosyayı Sağlık Bakanlığı Teftiş Heyeti’na konfirmasyon etti. Bakanlık, incelemenin yetişmeyeceğini söyleyerek valilikten yöre incelemeyi incelemeye çevirme talebinde bulundu. Henüz sonradan vilayet, bakanlıktan gelen bu talebi reddetti” dedi.

Esenlik Bakanlığı Denetim Kurulu Başkanlığı’nın belgeleri teyit etmesi üstüne Aksaray Valiliği’nin bir nice isimle ilişkin sormaca izni verdiğini bunun üstüne savcılığın konuyu Konya Toprak İdari Mahkemesi’ne taşıdığını anlatan Ertürk, “Sanırım savcımıza deliller, ifadeler ve raporlar mahdut mevrut kim kararı Konya Bölge İdari Mahkemesi’ne taşıyarak konuya itiraz ediyor” diye konuştu.

“MUAZZAM ŞIFAHANE SANIK KONUMUNDA YARGILANIYOR”

Ertürk, “Aksaray Eğitim Bilimi Araştırı Hastanesi’nde yapılan usulsüzlük ve hastalıklı, aritmetik edilen rakamın çok üstünde. Kere pulundan tutun de gerek görevine büyüklüğünde her yerden kendilerine nasip çıkarmışlar” dedi. Hastanenin aygıt ve ekipman bakımından mesul kişinin asıl mesleğinin marangozluk olduğunu, amcası olan Beceri Hizmetler Müdür Muavini sayesinde bu işi yaptığını ve vekâlet müfettişinin bu duruma ayn yumduğunu öne süren Ertürk, “Bu nefer, icap görevini yeğeni Sedat Baydar ve beş altı arkadaşına vermiş. Sayıştay raporları var. Hastanede etibba dış kimesne icap ödemesi alamaz ama bu ihvan alabiliyor. Haksızlık olduğunu defterdar raporu onaylıyor, fakat bakanlık müfettişi ‘burada ayrımsız yolsuzluk söz konusu değildir’ diyor” dedi.

Müfettiş raporundaki ‘Kablo tükenebilen tıpkısı gereç olduğu amacıyla biz bunun alınıp alınmadığını bilemeyiz’ tespitine bile aksülamel gösteren Ertürk, “Benzeri memurun, bir kişinin yegâne başına yapabileceği tıpkısı usulsüzlük değil bu. Koskoca Aksaray Yetişek Araştırı Hastanesi benzeri sanık konumunda yargılanıyor. İl Afiyet Müdürlüğü bu olayın neresinde? Şayet ki ayrımsız sorumluğu var ise bu konun baştan incelenmesini ve araştırılmasını talep ediyoruz” diye niteleyerek konuştu.

ŞIFAHANE KİMSEYE BORCUNU ÖDEMEDİĞİ İÇİN PİYASADA ESNAF BULAMADIKLARINDAN DOLAYI IZ LİSESİNDEN RİCA ETMİŞLER”

Hastanenin ihalesiz ve veresiye yaptığı alımlara de aksülamel gösteren Ertürk, şunları söyledi:

“Benzeri firmadan 50 bin 320 liralık tıpkı engel alışverişi, sakınma kıvılcım firmasından 45 bin 536 teklik sakınım kıvılcım alımı, bilgisayar firmasından 789 bin 915 teklik, aynı bambaşka elektronik beyin firmasından ise 278 bin 625 TL hartuç gibi materyal alımı, Martir Güç Sürücü Lisesi’nden 475 bin tutarında madik yapımı gibi birçok çalım işlenmiş. Şifahane kimseye borcunu ödemediği için piyasada esnaf bulamadıklarından dolayı devletin kurumundan, iz lisesinden talep etmişler. Onlar üstelik tekrar ihalesiz şekilde o işi yapmış. Kısım ve bölüm malzemeleri satan bir firmadan 38 bin 394 liralık, bire bir enerji firmasından 151 bin 722 teklik almaç ve düzenlilik sistemi alışverişi yapılmış. Bütün misil, bugünün parası ile 270 bin dolar ediyor, o üstelik zaman 5 milyon TL’ ye mukabele ediyor. Aksaray Eğitim Bilimi ve Araştırı Hastanesi’ndeki yolsuzlukların açığa çıkartılması üzere etkin Aksaray Valiliği’ne buradan teşekkürname ediyorum.”Share: