Çankırı haberi… Üniversite öğrencilerine Çankırı’nın kültürü ve tarihi değerleri anlatıldı

Çankırı Karatekin Üniversitesi öğrencileri düzenlenen konferansta Çankırı’nın tarihini ve kültürünü öğrendi.

Çankırı Karatekin Üniversitesi (ÇAKÜ) Ortak Dersler Koordinatörlüğü eliyle üniversiteye kullanılmamış başlayan ve değişik kültürlerden bire bir araya mevrut millî ve uluslararası öğrencilere Çankırı şehri, tarihi, kültürü ve değerlerinin yansıtıldığı “Çankırı Kültürü ve Tarihi Konferansı” düzenlendi. Hususiyet Fakültesi Konuşma Salonunda gerçekleştirilen konferansa Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Odabaş, Eş Dersler Koordinatörü Prof. Dr. Çiğdem Yüksektepe Ataol, Türk Anneler Derneği Çankırı Bölüm Başkanı Songül Astarlıoğlu ve yöneticileri, Çankırı Yaren Ekibinin eşleri, Çankırı eşrafından esnaflar, akademisyenler ve öğrenciler katıldı. Konferansta önceki olarak Ortak Dersler Koordinatörü Prof. Dr. Çiğdem Yüksektepe Ataol, öğrencilere koordinatörlük, kuma dersler, cümle işleyişi karşı hikmet verdi.

Çankırı’nın yetişkin bir tarihe sahip olduğunu aktaran Prof. Dr. Mahmur Çiçeği Yüksektepe Ataol, “Üniversite kendisine hedefimiz bilinçli, kaliteli ve nitelikli öğrenciler yetiştirmektir. Sizler gayrı üniversitelerden çıkışlı olacak öğrencilerden ayrımlı olmalısınız. Sizin için oluşturduğumuz ders listesinde yetkinliklerinizi geliştirebileceğiniz, kültürünüzü öğreneceğiniz, mesleki becerileriniz dışında ayrımlı beceriler kazanacağınız oldukça varlıklı bire bir ders havuzumuz var. Öğrenci merkezli tıpkısı üniversite namına sizlere yararlı olacağını düşündüğümüz dersleri sizler üzere planlıyoruz, uyguluyoruz ve kontrollerini yapıyoruz. 2022-2023 terbiye tedris yılı sonbahar döneminde öğrencilerimizin derslere ciddi ilgisi ve akilane ders seçimleri bizleri çok mutlu etti. Hedeflediğimiz bilinçli ve donanımlı mektepli profilini yetiştirdiğimizi koparmak bizleri haddinden fazla mutlu ediyor. Kuma Dersler Koordinatörlüğümüze herhangi bir aşamada verdiği destekler ve bizlere sağladığı serbest mesai alanı üzere Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Harun Çiftçi’ye, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Hüseyin Odabaş’a, altın öğretim üyesi arkadaşlarıma, düzenlediğimiz konferansa gösterdikleri bati bağlam üzere öğrencilerimize, Türk Anneler Derneği Çankırı Idarehane Başkanına, Toplum Örgütü üyelerine ve Yaren eşlerine teşekkürname ederim” dedi.

Daha sonraları kürsüye gelen Çankırı Karatekin Üniversitesi Kuma Dersler Koordinatörlüğü Ecnebi Diller Bölümü Öğretim Yardımcısı Dr. Rabia Aksoy Arıkan, Çankırı ve Çankırı Yaran kültürünü tanıtımını görsellerle anlatan iki ayrı sokum yaptı. Dr. Rabia Aksoy Arıkan anlatımında, ÇAKÜ’ye kullanılmamış katılan öğrencilere kendi familya kültüründen yola çıkarak ve örnekler vererek bilgilendirmelerde bulundu. Öğrencilere kendilerini ve kültürü uzaklarda değil, öz birey suyunda bulmaları gerektiğini belirten Arıkan, arayış süresince olan nesillerle, kültürü hep ateş parçası ve yaşatan nesilleri ayrımsız araya getirmenin önemine vurgu yaptı. Temas şeye rağmen olması gerektiği üzere davranan, özünden ivaz vermeyen, eş olan ve insan kalma mücadelesi veren insanlara olan ihtiyacın anadan görme kültürümüzde var olduğunun altını çizen Dr. Rabia Arıkan, sunma güzel öğretileri en güzel yaşantıları içeren ev kültürünün sosyal kültürle, sonrasında ise eğitim ve akademik kültürle bir araya geldiği, medeniyet kültürüne katkı sunan halkalar birliği olduğunun önemini dile getirdi.

“Diri kültürün eğitime aktarılması amacında, kayıtlı olmayan kültürün kalıcılığını hatırlamak gerekir” ifadelerine düzlük veren Arıkan, “Okuyan nesille, yaşayan, uygulama eden, yönlendiren neslin kültürle buluştuğu bu soy lansman içeren konferanslarla sık sık ayrımsız araya gelmeliyiz. Duruşuyla, bakışıyla, tavrıyla kültürünü yansıtan, kıvrak ve kültürel değerlerinden edim vermeyen adsız hars elçilerinin onore edilmesinin ve desteklenmesinin insanlığı kurtaracak formül olduğunu düşünüyorum. Dünyayı daha güzel kuzuluk getiren, ailelerimizden aldığımız sunturlu değerlerimizin hep örneği ve taşıyıcısı almak, aylamak ve neşelendirmek yer balaban dileğimizdir. Zaman ne ant, insanlar hangi insanlar olursa olsun bizler olması gerektiği kabilinden davranmalı, olması gerekeni baştan sona yapmalıyız. Bizlere hayat edilen ve kültür miraslarına umarım layık oluruz ve mahcup olmayız” şeklinde konuştu.

Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Odabaş ise günümüz sayısal çağının sayılamayacak kadar faydalarının yanında diri kültürü, geçmişi, anadan görme değerleri üstelik unutturduğunun tıpkısı hat olduğunu belirterek, “Tabiatıyla teknolojiyi kullanacağız amma geçmişimizi, somut olmayan kültürel değerlerimizi da unutmayacağız ve yaşatmaya çalışacağız. Zaman çocuklarımızın tabletlerden, internetten izlediği ne olduğunu çokta bilmediğimiz içeriklerin tersine, benim amacıyla dedemin aynı dizinde benim, tıpkısı dizinde ağabeyimin oturup dinlediğimiz masalların tadı dahi değeri da bittabi bire bir başkaydı. Bu anlamda zaman yapılan bu konuşma haddinden fazla değerliydi. Emeği sabık himmet arkadaşlarıma teşekkürname ediyorum” dedi.

Konferansın bitiminde katkılarından periferi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Odabaş ve Eş Dersler Koordinatörü Prof. Dr. Mahmur Çiçeği Yüksektepe Ataol’a Öğr. Gör. Dr. Rabia Aksoy Arıkan yoluyla Çankırılı Yaren eşlerinin işledikleri Yaren İşleme Kumaşı ikram edildi. Ayrıca, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Odabaş ve Prof. Dr. Çiğdem Yüksektepe Ataol aracılığıyla konferansın konuşmacısı Dr. Rabia Aksoy Arıkan ve Türk Anneler Derneği Çankırı Şube Başkanı Songül Astarlıoğlu’na ve başka misafirlere muhtelif dürü takdimleri gerçekleştirildi. Konferansın serencam bölümünde Çankırı esnafının katkılarıyla, konferansa katılan öğrencilere ad çekme ile Çankırı Kültürünü yansıtan muhtelif hediyeler verildi. – ÇANKIRI

Share: