Çanakkale’de süprüntülük düzlük Lavanta bahçesine dönüştü

Çanakkale’bile mezbelelik alan Lavanta bahçesine dönüştü

ÇANAKKALE Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Dardanos Yerleşkesi’nde kayran düz mezbelelik olan diriltme edilerek lavanta bahçesine dönüştürüldü.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi bünyesinde kâin Dardanos Yerleşkesi içtimai bir yapı yerine zindelik gösteriyor. Kampüs otel, lokanta, piknik ve mesire alanı kabil bir nice hizmet ziyaretçilere sağlanıyor. Ayrıntılı yıllardır neşelilik gösteren Dardanos Yerleşkesinde atıl durumda olan tıpkı kayran ise ihya edilerek lavanta bahçesine dönüştürülerek ziyaretçilere açıldı. Proje, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Dardanos Yerleşkesi İktisadi İşletmesi Müdürlüğü ile Çanakkale İl Orman Müdürlüğü ortaklığında yürütüldü. Gübürlük alanda bulunan malzemeler çalışanlar marifetiyle temizlenerek bin 800 skor lavanta fidanı dikildi. Alanda bulunan demirlerden salıncak yapılırken, kırılan ve minderleri yırtılan sandalyeler ise onarım edildi.

Başmuallim Korkuata: “Amacımız görsel adına çalışanlara, misafirlere ve üniversitemize reva aynı düzlük oluşturmaktı”

Gübürlük şekilde kâin alanı hep birlikte diriltme ederek lavanta bahçesine dönüştürüldüğünü belirten Dardanos Yerleşkesi İktisadi İşletmesi Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Ebru Tutku Korkutata, “Bu alanda mufassal yıllar boyunca yararsız birikimi gerçekleştirilmiş. Bizde denize nazır olan bu yeşillik alanı güzelleştirme adına güzel aynı şeyler boşaltmak istedik ve tıpkı rekreasyon alanı olması itibarıyla gelen misafirlerin foto çekimi amacıyla güzel ayrımsız düz olması ve üniversiteyi güzelleştirmek açısından böyle ayrımsız lavanta bahçesi düşündük. Bunu düşünen ve hayata eylemek isteyende Peyzaj Erdemli Mimarı ve aynı zamanda Başöğretmen Yardımcımız Fatma Çetinkaya oldu. Bu öneriyi bana getirdiğinde bunu elbette yapabileceğimizi düşündük. Elimizdeki malzemelerin ehliyetli olup olmayacağı üstüne tıpkı istimara yaptık. İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’yle iletişime geçerek armağan kendisine kısaca 2 bin lavanta gerçekleştirme ettik. 2022 yılının baharat aylarında buranın tashih edilmesi, çöplerin arındırılması, hurdaların buradan kaldırılması ve bilcümle müteharrik ekibimizle bu arada buranın lavanta bahçesine dönüşmesini sağladık. Amacımız görsel adına çalışanlara, misafirlere ve üniversitemize uygun ayrımsız alan oluşturmaktı. Güzelce tıpkı bostan oldu. İlerleyen yıllarda bu bahçenin hücre çıktı hitap eden benzeri bostan olacağını düşünüyoruz, kente böyle ayrımsız yer kazandırdığımız süresince mutluyuz” dedi.

Peyzaj Erdemli Mimarı Çetinkaya: “Aylak olan demirlerden salıncak yaptık”

Mezbelelik alanda bulunan etkisiz malzemelerinde dönüştürülerek kullanıldığını belirten Müdür Muavini ve Peyzaj Efdal Mimarı Fatma Çetinkaya, “Buradaki grup ile birlikte yakınlarda nereyi toplayabiliriz diye tıpkısı çalışma yapmıştık. Benim önceki aklıma gelen yer bura oldu zira misafirlerimizin plaja gittiği güzergah burası. Burası gübürlük alanıydı, atıl bire bir durumdaydı. Bizim amacıyla çokça zahmeti birlikte yoktu. İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğü’yle iletişime geçtik, iyi olsunlar bize bin 800 skor ağaç yardım ettiler. Fidanlarımızı diktik, sonrasında evire çevire ayrımsız tarla haset yaptık. Bundan sonrasında da elden hizmet işlemlerini yapıyoruz. bu arada grup çok özveriyle çalıştı. Burada kâin bilcümle taşları, çöpleri hepsini kendimiz temizledik. Daha sonrasında işsiz olan demirlerden salıncak yaptık, minderleri yırtılan hassas sandalyeleri balkon paletlerden tahta çakarak iskemle yaptık. Hem tıpkısı foto çekicilik alanı oldu hem üstelik gelen misafirlerin burada oturmaları amacıyla alanlar oluşturduk. Mevrut misafirlerden birlikte şurası duydum, ‘Bura çöplüktü hangi büyüklüğünde iyice olmuş’ dediklerini üstelik duydum. Çok mutluyuz. Üniversitemizin bile namına uygun aynı mekan, denize sıfır manzarası haddinden fazla iyice olan tıpkısı düzlük. imdi üstelik inşallah seneye hasat şenliğinde esasen ahbaplık etmek için misafirlerimizi davet edeceğiz” ifadelerine düzlük verdi.Share: