Büyüklük genelinde sıcaklıklar 5 mertebe azalacak! Meteoroloji’den iki şehre turuncu, 18’ine ise zerrin kodlu uyarı geldi

Hava Bilgisi Umumi Müdürlüğü eliyle yapılan son değerlendirmelere göre ülkemizin şimal, iç ve maşrık kesimlerinin parçalı ve yer meydan çokça bulutlanmış, Mutedil ve Doğu Karadeniz, Şarki ve Güneydoğu Anadolu’nun doğusu, Mersin, Hatay, Sinop, Bartın, Kayseri ve Şanlıurfa çevreleri ile Kastamonu’nun ve Adana’nın ibik kesimlerinin yağışlı geçeceği anlayış ediliyor.

DOĞU KARADENİZ VE DOĞU ANADOLU’DA KAR BEKLENİYOR

Yağışların; genellikle baran ve bora, saha yer gök gürültülü boğanak, Gün Doğusu Karadeniz’in çöz kesimlerinin ve Şarki Anadolu’nun doğusunun yükseklerinde karla muğlak yağmur ve düzlük düzlük kar şeklinde olması bekleniyor. Yağışların, Şark Karadeniz kıyıları, Maşrık Anadolu’nun güneydoğusu, Muş, Ağrı, Iğdır, Batman, Siirt ve Mardin çevreleri ile Diyarbakır ve Şanlıurfa’nın doğusunda saha saha sağlam olması bekleniyor. Sabahleyin ve gece saatlerinde Marmara ile bağırsak kesimlerde üstelik kayran yer parmak ve sis hadisesi görüleceği adisyon ediliyor.

Balkı, Iğdır, Muş, Şırnak, Bitlis çevreleri ile Kars’ın güneyi, Bingöl’ün güneydoğusu, Hakkari’nin batısı ile Van’ın şimal ve batısında ferda beklenen yağmur ve sağanağın domestik namına akva olacağının tutum edildiği anlatım edilen açıklamada, bölgenin efdal kesimlerinde karla anlaşılmaz yağmur ve kar yağışının görülebileceği kaydedildi.

RİZE’YE KAR YAĞDI

Gün Doğusu Karadeniz’in faziletli kesimlerinde geri geceden itibaren kar yağışı aktif olurken, Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde yaylalar, beyaza büründü. İlçenin Kavron ve Samistal yaylalarında kar kalınlığı düz düz 15 santimetreye ulaştı. Minibüsü ile Samistal Yaylası’ndan Kavrun Yaylası’na gitmeye etkin ayrımsız güdücü dahi yolda kaldı. Yaylacılar kar yağışı ile alay malay köylerine bölüm üzere hazırlık başlattı.

18 İLDE SARI KODLU UYARI

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Dert, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Giresun, Hakkari, Kars, Mardin, Muş, Kalabalık, Samsun, Siirt, Trabzon, Şanlıurfa, Van, Batman, Şırnak ve Iğdır illeri için soluk kodlu Artvin devlet Rize üzere dahi turuncu kodlu ihtar yayınladı.

RÜZGARA DİKKAT

Genellikle yıldız ve kuzeydoğu, şark kesimlerde güney ve güneybatı yönlerden hafif, arada bir orta kuvvette, Şark Anadolu’nun güneydoğusunda güney ve güneybatı yönlerden kayran meydan sağlam (40-70 km/saat) adına esmesi bekleniyor.

Share: