Bursa’da Rüzgâr Enerji Santrali İçin Acele Kamulaştırma Kararı

Bursa’nın Karacabey ilçesinde kurulacak Atares 2 Rüzgar Erke Santrali (RES) hareketlilik istihsal tesisi üzere lüzumlu parsellerin Erke Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) yoluyla çabuk kamulaştırılmasına değişmeyen verildi. Resmi Gazete’üstelik yayımlanan kararlarla 2 ilde yer toplulaştırma ve 7 ilde 13 sayı ovanın, iri yeksan namına belirlenmesine karar verildi.

Enerji yatırımları amacıyla kamulaştırma, yer toplulaştırma ve belediyeye devri hakkındaki Cumhurbaşkanı kararları, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı. İki ilde yer toplulaştırma ve 7 ilde 13 sayı ovanın, iri stabil kendisine belirlenmesine ait kararlar da bugünkü Resmi Gazete’de yayınlandı.

Kamulaştırma, toplulaştırma ve ovalara ilgili kararlar şöyle:

KONYA’DA HAZİNE’YE AİT ARAZİ BELEDİYEYE DEVREDİLDİ

Konya’nın Karatay ilçesine ilişkin Aziziye Mahallesi’nde bulunan ve Cumhurbaşkanı kararıyla zar edilen restorasyon alanı kapsamına giren 34249 ada numaralı, 1 parsel numaralı ve 5610 ada numaralı, 143 parsel numaralı taşınmazların Hazne’ye ilgili kısmı bedelsiz namına Konya Büyükşehir Uray Başkanlığı’na devredilecek.

ERZURUM’DA ACELE KAMULAŞTIRMA KARARI

Erzurum’un Yakutiye ilçesine merbut Aşağıyoncalık, Narmanlı ve Sultanmelik mahallelerinde saha düz 9 emlak, üzerindeki yapılarla gelişigüzel, Facia Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Için Kanun kapsamında aplikasyon yapılması üzere Mekân, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı eliyle çabuk kamulaştırılacak.

13 YALIN ‘BÜYÜK YALIN’ İLAN EDİLDİ

Afyonkarahisar’a tutkun Ayakkabıcı ovası, Ağrı’ya ilişkin Patnos ve Kabza ovaları, Amasya’ya sınırlı Ballıdere ve Eskikızılca ovaları, Erzurum’a bağlı Hınıs ve Horasan ovaları, Sivas’a kapalı Hafik ve Ulaş ovaları, Tunceli’ye mecbur Eğripınar, Ovacık ve Karasar ovaları ile Muş’a ilişkin Muş ovasının ‘nazik arızasız himaye alanı’ kendisine belirlenmesine değişmeyen verildi.

BURSA’DA ENERJİ YATIRIMI İÇİN ACELE KAMULAŞTIRMA

Bursa’nın Karacabey ilçesinde kurulacak Atares 2 RES zindelik istihsal tesisi amacıyla mukteza olan; Ekmekçi, Fazlıkonak ve Güngörmez mahallelerinde saha düzlük 18 parselin, tapuda Hazine hesabına tescil edilmek amacıyla EPDK vasıtasıyla çabuk kamulaştırılmasına karar verildi.

2 İLDE ARAZİ TOPLULAŞTIRMA KARARI

Bursa’nın Karacabey ilçesinde bulunan Anaç, Tophisar, Sultaniye, Dağkadı, Arız, Fevzipaşa, Keşlik, Karası, Şahinköy, Hotanlı, Kıranlar, Gölecik ve Hüdavendigar mahallelerinde yer toplulaştırması ve tarla içi ihya hizmetleri yapılacak.

Niğde’nin Çamardı ilçesine bağlı Kavlaktepe Köyü’nde bile yerey toplulaştırması ve toprak içi geliştirme hizmetleri yapılmasına değişmeyen verildi.

Share: