Burak Erbay: Bu Milletin, Devletin ve Karabüklünün Parasını Zahir Sokağa Attınız

TUNAKAN YILDIRIM

CHP Muğla Milletvekili Burak Erbay Karabük’ün Eskipazar ilçesinde incelemelerde bulundu. Erbay, 2015 yılında faaliyete güzeşte 30 yataklı Eskipazar Mehabet Hastanesi’nin bire bir süre sonra zemininde meydana gelen kayma sonucu boşaltılmasına reaksiyon göstererek, “Bu hastanenin mesnet istikşaf raporunu hangi ortaklık yaptı? Lacerem ayrımsız kez izlediniz, nasıl bir araştırı yaptınız kim milyonlarca teklik parayı buraya gömdünüz? Bu milletin, devletin ve Karabüklünün parasını nasıl sokağa attınız” dedi.

Burak Erbay, Karabük’ün Eskipazar ilçesinde mazi vatandaşlarla bire bir araya geldi. Yapımı 2015 yılında tamamlanarak hizmete açılan 30 yataklı Eskipazar Heybet Hastanesi’nin benzeri süre sonradan zemininde yaşanan kayma sonucu boşaltıldığını öğrenen Erbay, şunları söyledi:

“BU HATAYI BİR AN ILK DÜZELTİN”

“2012 yılında ihalesi yapılan, henüz sonraları üstelik 2015 yılında faaliyete sabık Eskipazar Izzet Hastanesi ile ilgilendiren hikayeyi dinledik vatandaşlarımızdan, devlet ve kaza yöneticilerimizden. Sayrılarevi zemininde meydana gelen kayma, metanet duvarlarında yaşanan çatlamalardan sonradan boşaltılmış. Deminden buradan soruyoruz. Bu hastane yapılmadan geçmiş buranın dayanak sondaj raporunu ne müşareket yaptı? Nasıl bire bir posta izlediniz, şüphesiz tıpkısı araştırı yaptınız ki milyonlarca teklik parayı buraya gömdünüz? Bu milletin, devletin ve Karabüklünün parasını kuşkusuz sokağa attınız? Keyif Bakanı’na ve ilgili bakanlara sesleniyoruz; bu hatayı aynı zaman ilk düzeltin. Şu anda ayrımsız ekol binasında şifahane görevi yürütülüyor Eskipazar’da.”

“YAŞANAN DOĞA KATLİAMINA BİR AN ILK AKIBET VERİN”

Eskipazar Büyüklük Hastanesinde yaptığı araştırmalar sonrasında Bulduk köyüne geçen Erbay Bulduk Çayı’nda yaşanan kirliliğe dikkat çekti. Gördüğü dekor karşısında tartı duyduğunu tamlayan Erbay, şöyle konuştu:

“Biz, ülkemizin vatandaşlarının afiyet içinde yaşaması üzere Türkiye’nin seçme yerinde büyük aynı mücadele veriyoruz. Maalesef mevcut erk, bu özeni göstermiyor. Bulunduğumuz Bulduk Çayı’nda dem almakta birlikte zorlanıyoruz. Çok ağır tıpkısı tezahür var, sebebi ise Gerede’de vadi alan deri fabrikalarının çaya bıraktığı atıklar nedeni ile oluşan pislik. İnanılmaz aynı doğa katliamı burada yaşanıyor.  Bu çay, buradan Karabük’e kadar bitmeme ediyor. Burada tarım yapılıyor, ağır balık ölümleri ile karşılaşıldığını bölge halkından öğrendik. İlgili bakanlara ve Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü’ne henüz geçmiş yapılan çağrıları benzeri defa henüz yineliyoruz. Karabüklülere engel veren bu doğa katliamının aynı zaman önce sonlanması gerekiyor. Elan evvel cezalar kesildiğini biliyoruz ama bunlar ehliyetli değil, caydırıcı cezalar değil. Daha kırıcı tedbirler alınması geçişsiz.”

Share: